2018’in En İyi Aksiyon Filmleri

2018’in En İyi Aksiyon Filmleri

Kendini maceradan maceraya atan kahramanlar, sakin hayatın dinginliğini beklenmedik bir anda bozan gerilim dolu olaylar, zamana karşı yarışılan ölüm kalım savaşları… Yavaş ilerleyen, sakin bir film yerine aksiyon dolu, hareketli, dikkat çeken bir filmi izlemek isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Genellikle fantastik, bilim kurgu, gerilim, korku gibi farklı film türleriyle birleşerek birbirinden farklı yapımlar ortaya çıkaran aksiyon filmleri, hemen hemen herkesin ilgisini çekmeyi bu şekilde başarıyor. 2018 yılının en beğenilen filmleri arasında aksiyon dolu birçok yapım bulunuyor. İşte onlar arasından sizin için derlediğimiz, 2018’in en iyi aksiyon filmleri.

Labirent: Son İsyan / Maze Runner: The Death Cure

Labirent: Son İsyan Wallpaper
Labirent: Son İsyan Konusu

Labirent serisi, Amerika’lı yazar James Dashner’ın çok satanlar listesinde uzun süre kalan kitap serisinden uyarlanmıştır. İlk film olan Labirent: Ölümcül Kaçış ile başlayan hikayenin kahramanı Thomas. Thomas, uyandığında kendini hareket eden bir asansörde bulur. Asansör durduğunda ise karşısında yaşıtı olan birkaç kişiyi bulur. Çıkılması imkansız gibi görünen devasa duvarlarla çevrilmiş olan bir alanda kim olduğunu bile hatırlamayan Thomas ve yeni arkadaşları, her gün aynı şeyleri yaşarlar. Sabahları bir kapı açılır ve bu kapı labirente gidiyordur. Bununla birlikte her ay asansör onlara yeni birini getiriyordur. İlk kez bir farklılık olur ve Thomas’ın gelişinden bir hafta geçtiğinde asansörden yeni kız Teresa iner.

Serinin ikinci filmi olan Labirent: Alev Deneyleri’nde ise labirentten kurtulan gençlerin dışardaki dünyada karşılaştıkları tehlikeler ve kendilerini içinde buldukları bir kıyamet ardı hikayesini izlemiştik. Gençler kurtulduklarını sanırken aslında kendilerini daha korkunç bir senaryonun içinde mi bulmuştur, yoksa bunlar da büyük bir planın parçası mıdır?

Serinin son bölümü olan Labirent: Son İsyan’da ise Thomas ve grubunun bir önceki filmde kurtulmayı başardıkları tesisten kaçtıktan ve direnişe katıldıktan sonra, kendilerini bir kez daha WICKED’a karşı savaşırken bulmalarının hikayesi anlatılıyor. Thomas ve arkadaşları, tedaviyi bulup dünyayı ve kaderlerini değiştirebilecekler midir?

Kara Panter / Black Panther

Kara Panter Konusu
Kara Panter Konusu

Marvel’in kurgusal evreninde geçen ve başrolünde Chadwick Boseman’ı izlediğimiz Kara Panter, fantastik ve aksiyon ögelerini harmanlayan güzel bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Filmin konusu şöyle: Kaptan Amerika ile birlikte savaşmış olan T’Challa; namı diğer Kara Panter artık memleketine dönmüştür. Şimdi ise ülkesine lider olmak için çalışıyordur fakat bazı karışıklar sonucu adaylar çoğalır. Kara Panter ise ülkesini kurtarmak için bir ajandan yardım ister. Bu ajan, Everett K. Ross olarak izleyeceğimiz Martin Freeman’dır.

Yok oluş/ Annihilation

Yok oluş konusu
Yok oluş konusu

Başrollerinde Natalie Portman ve Jennifer Jason Leigh ünlü isimleri gördüğümüz, gerilim/ bilimkurgu ve aksiyonu harika bir şekilde harmanlayan Yok oluş da 2018’in en iyi aksiyon filmleri arasında bulunuyor. Filmde ‘Area X’ adlı, izole edilmiş bir karantina bölgesi anlatılıyor. Bazı anormal durumlar sonucu hükümetin gizleyerek yaşam alanlarından ayırdığı Area X, uzun yıllardır ayrılmış durumdadır. Bu bölgeye bugüne kadar birçok keşif ekibi gönderilmiş ve hepsi birbirinden farklı sonuçlarla geri dönmüştür. İlk ekip doğanın harika bir şekilde insan izlerini silerek kendini yenilediğini söyler. İkinci ekip toplu halde intihar eder, üçüncü ekip ise dostlukla. Hepsi farklı şekilde dönen ekiplerin ardından son keşif ekibi ise gölgeler olarak geri dönüp kanser olarak ölmüşlerdir. Şimdi sıra on ikinci keşif ekibindedir: Yani içinde araştırmacı, psikolog, biyolog, antropolog gibi insanların bulunduğu bu ekip Area X’e giderek örnekler toplayarak rapor hazırlamayı, bölgenin bir haritasını çıkarmayı amaçlar. Peki ekibin bölgede karşılaştıkları bilinmeyen yaşam formları mı daha zararlıdır, yoksa birbirilerinden sakladıkları tehlikeli sırları mı?

Rampage: Büyük Yıkım/ Rampage

Rampage: Büyük Yıkım Konusu
Rampage: Büyük Yıkım Konusu

Warner Bros’un dağıtımcılığını yaptığı ve bir oyundan uyarlama olan Rampage, 2018’in en beğenilen aksiyon filmleri arasında yer alıyor. Primatolog D. Okoye, kendini insanlardan izole etmiş ve hayatını gorillere adamış olan bir adamdır. Doğduğu günden beri bakımını üstlendiği ve aralarında çok farklı bir bağ oluşan akıllı bir gorille zamanını geçirir. Ta ki günün birinde deneyde yapılan bir yanlışlık sonucunda o sakin hayvanın bir yaratığa dönüşmesine kadar. Araştırmalar devam ederken bu hayvanın türünün ilk örneği olmadığı anlaşılır; bu şekilde dönüşüm geçirmiş olan başka hayvanlar da vardır. D. Okoye, hem hayvanları hem de insanların geleceğini kurtarabilmek için artık popüler olmayan, eski bir genetik mühendisiyle birlikte bir mücadeleye başlar.

Başlat/ Ready Player One

Başlat Konusu
Başlat Konusu

Bu filmi dikkat çekici kılan en önemli detayların başında, yönetmen koltuğunda birçok filmini bildiğimiz ünlü yönetmen Steven Spielberg’ü görmemiz geliyor. Bununla birlikte film, aksiyon ve fantastik ögeleri bir arada barındırdığından izleyicilere güzel zamanlar vaadediyor. Filmin konusuna gelirsek: Çok küçük yaşlardan beri kimsesi olmayan Wade Watts, hayatta yaşadığı onlarca sorundan kurtulabilmek için kendini ‘The Oasis’ adındaki oyun dünyasına adamıştır. Bu oyun dünyasının bir sırrı vardır: Dünyanın en zenginlerinden biri olan The Oasis kurucusu, oyun dünyasında gizli bir yere sakladığı bir anahtarı bulan kişiye, öldükten sonra tüm mal varlığını bırakacaktır. Wade Watts ise anahtarı bulmayı kendine amaç edinmiştir fakat bir yerden sonra anahtara ulaşmak isteyen herkes arasında amansız bir savaş başlayınca işler çığrından çıkar. Filmin başrolünde Olivia Cooke ve Tye Sheridan bulunuyor.

Pasifik Savaşı: İsyan/ Pacific Rim Uprising

Pasifik Savaşı: İsyan Konusu
Pasifik Savaşı: İsyan Konusu

Fantastik ögeler ve ütopyalar her zaman aksiyon için en iyi zemini oluşturur: Pasifik Savaşı: İsyan filminde olduğu gibi. Jake, babası uzaylılar karşısında bir kahraman olarak ölmüş olan, pilot eğitimi gören bir gençtir fakat babasının ölümü onu yıkmış, en gözde öğrencilerden biriyken pilotluk eğitimini yarıda bırakmıştır. Üstelik kendini bir anda suçluların dünyasında bulmuş, kız kardeşini de ihmal etmiştir. Kardeşi Mako Mori Jake’e bir şans daha vermeye karar verir; zira kendisi pilotların lideri olarak dünyayı koruyan biridir. Genç bir pilot ve bir hackerla birlik olan Jake, bu küçük ekibiyle dünyanın kaderini değiştirebilecek midir?

Yolcu/ The Commuter

Yolcu Konusu
Yolcu Konusu

Aksiyonla gerilimi birleştiren Yolcu, başrollerinde Liam Neeson, Patrick Wilson ve Vera Farmiga gibi isimleri göreceğimiz bir film olarak karşımıza çıkıyor. Yolcu filminin baş karakteri olan Michael Mccauley, sade ve sıradan hayatıyla dikkat çekmeden yaşayan bir babadır. Her sabah işe gider, her akşam işten gelir; karısıyla mutlu bir evliliği vardır. Ta ki o güne kadar. Michael, sabahları işe giderken her gün bindiği trende farkına bile varmadan kendini bir komplonun içinde bulur ve bir anda hem kendininkini, hem de diğer yolcuların hayatını kurtarabilmek için amansız bir savaşa başlar.

Tomb Raider

Tomb Raider Konusu
Tomb Raider Konusu

Oyun olarak hayatımıza giren ve ardından film denemeleri bulunan Tomb Raider; yani Lara Croft 2018 yılında bir aksiyon filmiyle tekrar karşımıza çıkıyor. Lara, babası kaybolduktan yıllar sonra mirasını reddederek üniversiteye gitmeye karar veren ve ufak işlerde çalışarak geçimini sağlayan 21 yaşındaki bir genç kızdır. Bir gün eline geçen bir eserle kendini bir anda tekrar babasının kayboluşunun ardındaki gizemi araştırırken bulur ve Japonya’da bulunan esrarengiz bir adadaki mezara gider. Burada Lara’yı tehlikeli ve sırlarla dolu bir macera beklemektedir.

Öldürme Arzusu/ Death Wish

Öldürme Arzusu
Öldürme Arzusu

Başrollerinde ünlü oyuncular Bruce Willis ve Elisabeth Shue gibi isimlerin bulunduğu Öldürme Arzusu, 2018’in en dikkat çekici yapımlarından biri olmaya aday. Filmin konusu ise şöyle: Paul Kersey, yaşamını zorluklara göğüs germek zorunda kalmış olan travma hastalarına adamış bir cerrahtır. Ölmek üzere olan, acı verici olaylar yaşayıp bir türlü atlatamayan, yaralanmış ve zarar görmüş hastaları onun her şeyidir. Onun dışında ise gün bitip evinde gittiğinde, bu travma ve stres hikayelerinden sıyrılarak ailesiyle; karısı ve kızıyla sessiz, sakin, mutlu bir yaşam sürmeye devam eder: Bir gün kendini hastalarından biri olarak bulana kadar. Paul Kersey, evinde gerçekleşen bir saldırı sonucunda karısını kaybedip kızını bir anda komada bulunca, acaba hastalarına ettiği yardımı kendisine edebilecek midir? Dahası; ettiği intikam yeminini başarıyla sonuçlandırabilecek midir?

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*