AirDrop Nedir?, AirDrop Nasıl Kullanılır?

Apple marka akıllı telefonlarda Bluetooth uygulamaları kullanıma yönelik şikayetler içerisinde yer alıyor. Her ne kadar bulunsa da, Android cihazlarında bulunan Bluetooth’lar gibi maalesef tam kontrollü ve işlevsellik olarak kullanabilmek mümkün olmuyor. Apple cihazlarında bulunan bu özellik ile sadece Bluetooth desteği bulunan diğer iPad ve iPhone gibi cihazlara bağlanmaktadır. Bunun üzerine cihazlar arasında veri alışverişi sağlamak adına geliştirilmiştir. Konumuz dahilinde sunacağımız ve birçok kişinin merak etmekte olduğu AirDrop nedir sorusuna ise cevaben bunun biraz daha gelişmiş hali ve detayları ile bilgiler aksamını vereceğiz.

AirDrop uygulaması ile birlikte Mac bilgisayarlarda olmak üzere diğer tüm Apple ürünleri arasında birçok dosya ve benzeri verilerinizi hızlı ve rahatlıkla gerçekleştirebilmenizi sağlamaktadır. AirDrop ile göndereceğiniz verile sadece dosyalar ile sınırlanmamaktadır. Ayrıca haritalar, notlar ve müzik çalma listesi gibi birçok farklı duruma yönelik paylaşımlarınızı da bu uygulama sayesinde olabildiğince hızlı yapabilmektesiniz.

AirDrop Hangi Apple Cihazlarında Çalışır?

  • iPad serisinde yer alan iPad mini ve iPad 4’den daha yeni bir teknolojiye sahip iPad modellerinde,
  • iPhone 5 ve daha üst seviyede yer alan diğer modellerde,
  • 2010 sonrası kapsamında yer alan, OS X Lion ve üzeri işletim sistemleri kurulabilen Mac bilgisayar modellerinde,
  • iPod Touch 5 ve 6 modellerinde tam stabil olarak çalışabilmektedir.

AirDrop Nasıl Kullanılır?

Apple marka cihazınız üzerinden göndereceğiniz veri üzerine gelerek burada bulunan “paylaş” butonuna basın. Hemen ardından beliren AirDrop simgesine dokundan sonra çevrenizde Apple marka cihazında AirDrop’u açık olan diğer kullanıcılar karşınıza çıkacaktır. Dosyanın gönderileceği AirDrop kullanıcısı seçerek veriyi gönderebilirsiniz. Öte yandan direkt olarak AirDrop’u açmak istiyorsanız, denetim merkezine erişim sağlayarak burada bulunan Bluetooth’un üzerine 3D Touch ile basarak da aktif edebilme olanağına sahipsiniz. Öte yandan uygulamanın denetim merkezine ulaşmak veya veri almak istediğiniz cihazların seçim ayarlarını “Ayarlar > Genel > AirDrop” yolu üzerinden yapabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan IIS Nedir? IIS Kurulumu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde iis kurulumu, iis nasıl çalışır ve iis nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*