AMD Ryzen 1800X İnceleme

AMD yine yapacağını yaptı ve lider rakipleri ile boy ölçüşmek adına geliştirmiş olduğu son canavarı olan Ryzen 1800X ile piyasaya tam olarak girişini yaptı. Ryzen ailesinin tepe işlemci görevini görecek olan bu model oldukça dikkat çekiyor. Üstün performans ve tasarımsal açıdan rakiplerini geçmeye hedeflenen işlemci modeli şimdiden teknoloji tutkunlarının kilit hedefi haline gelmiş bulunmakta. AMD Ryzen R7 1800X şüphesiz şuanda markanın en yüksek performansa sahip en güçlü işlemcisi durumunda ve haznesinde yer alan teknik özelliklerle cezp edici bir performans sağlayan bu ürün Intel’in i7 serisini alt etmiş bulunmakta.

AMD RYZEN 1800X ÖZELLİKLERİ

Hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere teknik özellik ve performans açısından Intel i7-6900K serisi Ryzen 1800X’in gerisinde kalmış bulunmakta. Teknik özelliklerine baktığımız ürünün baz frekans hızı 3.6 GHz iken, Boost özelliği ise 4.0 GHz gücünde bir performans sağlamakta. İşlemci modeli serisinin son kısmında bulunan “X” harfi ise Extended Frequency Range “XFR” teknolojisini andırmaktadır. 20 MB değerine sahip bu teknoloji ile daha da güçlü olan işlemci, SenseMI adına sahip teknoloji haznesinin en dikkat çeken yeniliği olarak karşımıza çıkıyor. XFR özelliği sayesinde işlemcide bulunan sensör yardımıyla devreye giren soğutma sistemi, kullanıcıya gerek duymadan etkileşimli olarak kendiliğinden otomatik bir kapsamda overlock yapabilmekte.

Kendi Kendini Ayarlayan İşlemci Mimarisi

Kendiliğinden optimum bir dereceye ayarlanan işlemci, soğutma haznesinin verimlilik derecesine göre kendi sınırlarını da zorlayabiliyor. İşlemci öte yandan TDP değeri olarak 95W değerine sahip olmakta. Bunun yanı sıra 14 nm FinFET üretim mimarisine de sahip olan Ryzen 1800X, güç ve ısınma tüketim erbabında üst düzey olmasına rağmen oldukça etkileyici bir performans sergilemekte. Bunun için iyi derecede bir kıyaslama yapmak gerekirse örnek olarak Intel’i baz alarak rakiplerinde bulunan 140W TDP değeri ile ufak bir karşılaştırma yapılabilir. Yüksek donanım özelliklerine sahip olan yeni nesil işlemci, 8 çekirdek gücünde işleyişini göstermekte olup, bu çekirdekler 16 Thread (izlek) bir diğer adıyla sanal çekirdek yapısına sahip olmaktadır. Ayrıca bellek olarak 20 MB L2+L3 Cache sistemine sahip olmakta.

Dünyanın en nadir bulunan özelliklerini bünyesinde barındıran donanım, üstün işlemci yapısıyla aynı zamanda eşi benzeri olmayan bir niteliği de ortaya koyuyor. Dünya genelinde özellikle de grafik personelleri ve oyun severlerin daha yüksek hıza sahip bilgisayarlarda icraatlarını yerine getirmek istediklerini biliyoruz. Çekirdek mimarisi oldukça güçlü olan ve en büyük rakibi Intel kapsamında karşılaştırdığımızda ise gerçekten günümüz fiyatıyla eşdeğer bir donanım birimi diyebiliriz. Teknolojinin bu denli gelişmesi ileriki zamanlarda AMD tarafından piyasaya sürülecek olan diğer işlemci ve donanım türlerinin de merakını uyandırmıyor değil. Yakın zamanda daha net bilgiler edindikçe buradan konumuzu güncellemeye devam edeceğiz.

Bir önceki yazımız olan Sea of Thieves Oyun Tanıtımı başlıklı makalemizde Gold Hoarders, Merchant Alliance ve multiplayer hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*