Android Telefon Hızlandırma Yöntemleri

Tüm dünyada en fazla kullanılan işletim sistemlerinden birisi olan Android, zamanla güncelleme ve cihaz özelliklerine göre yavaşlayabilmektedir. Android telefonların yavaşlamasına işlemci, RAM ve diğer özelliklerin düşük olması, hafızanın düşüklüğü veya uygulamaların güncellenmesi neden olarak gösterilebilmektedir.

Zamanla kullanıma bağlı olarak yavaşlayan Android cihazlar bazı yöntemlerle hızlandırılabilmektedir. İşte Android telefon hızlandırma yöntemleri:

Telefon Hafızasını Boşaltın

Telefonunuzun hafızası ne kadar olursa olsun büyük bir bölümünün dolu olması telefonunuzun yavaş çalışmasına neden olabilir. Bu nedenle telefonunuzda bulunan fotoğraf, video, müzik ve diğer materyalleri bilgisayarınızda veya bulut’ta saklamanız yararınıza olacaktır. Hafızası tamamen dolu bir telefonun hafızasını boşalttığınızda, telefonunuzun hızını siz de fark edebilirsiniz. Android telefon hızlandırma yöntemleri arasında hafıza temizleme en önemli işlemlerden birisidir.

Fazla Uygulamalardan Kurtulun

Telefonunuzdaki uygulamaların birçoğunu kullanıyor olabilirsiniz. Ancak yine de kullanmadığınız uygulamalar Android telefonunuzun yavaşlamasına neden olabilir. Öyle ki bu tür kullanmadığınız uygulamaların fazla olması telefonunuzun gereksiz bir biçimde performans kaybı yaşamasına yol açar.

Android telefonunuzdaki uygulamalarınızı gözden geçirip kullanmadığınız uygulamaları silmeniz faydanıza olacaktır. Bu işlemler için Google FilesGo, DiskUsage ve CCleaner uygulamalarını kullanabilirsiniz. Hem uygulama kaldırma hem de telefonunuzdaki gereksiz dosyalardan kurtulma adına bu programlar size fayda sağlayacaktır. Kullanırken dikkatli olmanız ve telefon hafızası seçeneğini seçmemeniz önemlidir. Zira kullanmadığınız dosya ve uygulamaları silerken fotoğraf ve videolarınızın da silinmesine neden olabilirsiniz.

Android’i Güncelleyin

Çok eski telefonlarda Android güncellemelerinin gelmediği bilinen bir gerçektir. Ancak çok eski olmayan ve yakın zamanda çıkan bir akıllı telefona sahipseniz düzenli aralıklarla Android güncellemesi gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Her güncelleme ile birlikte sorunlar giderilmekte ve hatalar ayıklanmaktadır. Bu nedenle Android güncellemesi telefonunuza gelir gelmez güncelleme işlemini yapmalısınız.

Telefonunuzdaki diğer uygulamaları da düzenli olarak güncellemelisiniz. Eski sürüm işletim sistemleri ve uygulamalar dolaylı olarak Android telefonunuzun daha yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Bunu sürekli göz önünde bulundurmalısınız.

Arka Plan Uygulamaları

Bilindiği üzere bir uygulamayı açtığınızda ve ekranı kapattığınızda bu uygulama kapanmış olmaz ve arka planda beklemeye başlar. Birçok uygulamanın bu şekilde açılıp arka plana atılması Android telefonunuzun yavaşlamasına neden olacaktır. Android telefon hızlandırma yöntemleri arasında en fazla dikkat edilmeyeni arka planda çalıştırılan uygulamalardır. Bu uygulamaların tamamını kapatarak telefonunuzun daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

SMS’ler, Whatsapp Mesajları ve Arama Kayıtları

Uzun süre boyunca SMS, Whatsapp mesajları ve arama kayıtlarının birikmesi de Android telefonunuzu yavaşlatabilir. Bu tür bir yavaşlamanın önüne geçmek adına belli zaman aralıklarıyla mesaj kutunuzu boşaltmalısınız. Bu hem hafızanızın armasına hem de Android telefonunuzun daha da hızlanmasına neden olacaktır.

Ayrıca telefonunuzun teknik özelliklerinin uygun olmadığı oyunları indirmemeli ve oynamamalısınız. Yüksek işlemci ve grafik özellikleri isteyen oyunların kısa süre oynanması bile telefonların ısınmasına ve yavaşlamasına neden olabilmektedir. Android cihazınızı donanımına uygun bir şekilde kullanmanız, Android yavaşlama sorununu çözmenize yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ramazan Ayında Oynanacak En İyi Android ve iOS Oyunları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*