Bataryalara Yapay Zeka Desteği Geliyor

Bataryalar üzerine gelen şikayetler gün geçtikçe dijital dünyada daha da yankılanmaya başladığından ötürü bataryalara yapay zeka desteği geliyor. Özelliklede akıllı telefonlar başta olmak üzere tabletler ve birçok elektrikli araç kitlerinin yeterli düzeyde bir batarya düzeyi vermemesi farklı çalışmaların başlatılmasına olanak tanımaya başladı. Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar neticesinde yapay zekanın tam yerinde kullanılmasıyla uzun süreli dayanan bataryalar üzerine çalışmalar başlattığı belirtildi. Bu kapsamda özelliklede akıllı telefonlarda batarya sorunu üzerine yoğunlaşan araştırmacılar bir takım kısıtlamalar doğrultusunda yola çıkarak yapay zekanın şekillenmesini sağlamaktalar.

YAPAY ZEKA İÇİN ÖZEL MADDELER

Araştırmacılar tarafından yürütülen bu çalışma aşamasında yapay zekaya sahip bataryalar için özel maddelerinde kullanıldığı bilgisi sızdırıldı. Bu doğrultuda özel maddelerin kullanılması yapay zekanın daha da güçlenmesini sağlıyor. Bu kapsamda şarj süresinin daha da uzun olmasını sağlamayı hedeflemektedir. Özelliklede tüm bunların üzerine son dönemlerde bataryaların patlamasından yola çıkan araştırmacılar yapay zeka sayesinde bu olasılığında önüne geçmeyi hedeflemektedirler. Önemli bir ilerleyiş sergileyen araştırmacılar bu yolda daha fazla mesai harcıyor. Çıkılan bu yol üzerinden birçok insanın yüzünü güldürmeyi başaracağa benziyor. Katı elektrolitler üzerine yapılandırılan bataryalar aslında daha da güvenli olmakta. Bunun nedeni ise patlamaya elverişli taraflarının çok daha düşük olduğundan kaynaklanması. Yapay zeka tarafından desteklenecek olan bu batarya türü sayesinde hem daha güvenli hem de daha uzun ömürlü şarj süresi kullanıcıya sunulacak.

Bu kapsamda projenin büyük bir diliminin geçildiği dile getirildi. Ek olarak sonlara doğru yaklaşmasına ilişkin haberlerin gelmesiyle çok yakın bir zaman’da bataryaların tam anlamıyla piyasaya sürüleceği veya akıllı telefon üreticileri ile anlaşma sağlanarak yeni nesil akıllı telefonlarda boy gösterileceği bekleniyor. Bunun üzerine akıllı telefon üretici markalarının ilerleyen zamanlarda bu devrime ortak olaraktan piyasaya sürecekler. Yeni nesil akıllı telefonlar ile ilgili uzun ömürlü bataryalı ürünlerini piyasaya sürecekler. Bu konu özelliklede daha önceden de teknoloji üzerine devrimsel hareketlerde bulunan Stanford Üniversitesi tarafından yapılmasıyla kullanıcılar tarafından daha yakın bir süre içerisinde çıkacağına dair umutlar yeşermekte. Gözler şimdi araştırmacı grubun vereceği final konuşmasında.

Bir önceki yazımız olan Pubg - Gta V Ve Daha Birçok Oyun Ücretsiz Oluyor! başlıklı makalemizde ücretsiz gta 5 ve ücretsiz pubg hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*