Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok kişi bilgisayar satın alırken nelere dikkat edilmeli üzerine araştırmalar yaparak bu doğrultuda hem bütçelerine uygun, hem de yeteri düzeyde performans sağlayan bir bilgisayar satın almak için arayış içerisinde olmaktadırlar. Ne denli bir özellikte bilgisayar alacağınızdan önce ilk olarak fiziksel anlamda nasıl bir bilgisayar alacağınıza dair karar vermelisiniz. Yani masaüstü bilgisayar mı, yoksa dizüstü bilgisayar mı olacak buna karar vermelisiniz. Sonrasında ise donanımsal özelliklere hitaben oyun, grafik tasarım veya programlama üzerine bir bilgisayar mı seçeceksiniz, bunun üzerine tercihlerde bulunmalısınız. Sabit Disk, Ekran Kartı, RAM, İşlemci ve Anakart modelleri üzerine iyi bir analiz yapmanız lazım. Eğer herhangi bir marka adı altında bilgisayar alacaksanız eğer, özelliklerini dikkatlice araştırmanız gerekmektedir. Eğer kendiniz bir masaüstü bilgisayar toplamak istiyorsanız yine donanımlar üzerine bilgi sahibi olmanız şart.

OYUN BİLGİSAYARI ALMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Oyun bilgisayarı almak istiyorsanız tercihiniz daha çok masaüstü bilgisayarlar üzerine olmalıdır. Nedeni ise dizüstü bilgisayarlar çok daha hassas bir yapıda oldukları için klavye üst ve alt tabanlarında oluşacak olan hasarlar daha fazla seyir gösterebilir. Bu nedenle masaüstü bilgisayarlar oyuncular için daha cazip bir statüde yer almaktadır. Oyuncu bilgisayar için donanımsal özelliklerin başında mutlak suretle ekran kartı ve RAM bellekler gelmektedir. Ekran kartının markası ve haznesi bu konu için oldukça önemli olmakta. Özelliklede 3D oyunlar ve yeni sürüm oyunlar için kullanılması gerekilen cihazlar arasında yer almakta. RAM bellekler ise yine stabil olarak 4-6 GB hacmin altına düşmemesi gerekmektedir. Monitör tercihi olarak ta 21,5 inç’in altına düşmemek gerekli. Bu durum grafik tasarımcı veya programlama uzmanları içinde geçerli bir statüde yer almaktadır.

GRAFİK & TASARIM İÇİN BİLGİSAYAR ÖNERİSİ

Satın alınacak olan bilgisayar genel işyeri veya freelance kapsamında bir grafik tasarım aracı olarak görülecek ise bunun için parça özelliklerini her daim üst seviyelerde tutmanız gerekiyor. Buna yönelik hemen her bilgisayar temalı konumuzda da bahsettiğimiz gibi RAM gibi işlevselliklere yönelik işlemci gücünün daha da etkili olduğunu bu paragraf içerisinde de belirtmekte fayda görüyoruz. Öte yandan ara yüz, masa üstü yazılımlar veya afiş, broşür, kartvizit, tabela ve benzeri tasarım çalışmalarından ekran kartına önem vermeniz gerekiyor. Ekran kartınızın iyi bir derecede olması renk geçişlerine daha da hakim olmanızı sağlıyor. Elbette ki şu RAM ve görüntü kalitesi ilişkisi üzerine olan yanlışı da çözelim. RAM görüntü ve sistemsel olarak bilgisayara hız kazandıran bir bilgisayar bileşen parçasıdır. RAM renklerin ve geçişlerin daha güzel görünmesini değil, hızlı bir işlevsellikte olmasını sağlar durumunu unutmamalısınız. Bu nedenle ekran kartı ve buna ek olarak büyük bir ekran boyutuna sahip monitör de tasarımcılar için ideal bir bilgisayar örneğini ortaya çıkarmaktadır.

GÜNLÜK KULLANIM İÇİN BİLGİSAYAR ÖNERİSİ

Günlük bilgisayar kullanıcısıysanız ve sadece internette gezerek sosyal medya veya çeşitli işlemler için bir bilgisayar alacaksanız yukarıda ki gibi üstün bir teknolojiye sahip bilgisayar almanıza hiç gerek yok. 500 GB Harddisk, 2 ila 3 GB arası RAM, 1 GB ekran kartı ve 19 inç’ten başlayan bir monitör satın alarak tüm işlerinizi rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En İyi Antivirüs Programları Hangileridir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*