Bilgisayar ve İşletim Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Konumuz başlığından da anlaşılacağı üzere bilgisayar çeşitleri nelerdir detayına girmeden evvel sizlere bilgisayar tarihini kısaca özetleyelim. Bilgisayarlar ilk olarak ABD Ordusu için 1946 senesinde geliştirilerek kullanılan ve adına “ENIAC” denilen onluk sayı tabanına dayalı olan ilk elektronik makine olmaktadır. Günümüze kadar birçok farklı boyutlarda ve özelliklerle gelen bilgisayarların genel tarihi 19. Yüzyılda başlamış ve günümüze kadar devam eden teknoloji harikası bir elektronik makinedir. Aslında günümüz çağında yer alan bilgisayarların biraz daha geçmişine gittiğimizde ise “ENIAC” cihazından sonra ilk olarak tekstil alanlarında otomatik iş yapma olanağını sağlamak amacıyla yayılmaya başlamıştır. Fakat bu durumla ilgili aynı zaman’da birçok şehir efsanesi de yer almakta. Peki, yaşantımızda kaç çeşit bilgisayar var ve detayları nelerdir bunlara göz atalım.

ANA BİLGİSAYARLAR

Ana bilgisayarlar genel yapıları gereği oldukça yüksek derecede bir işlem gücüne sahip olmaktadırlar. Bu tür bilgisayarların genel anlamda sayıları yeryüzünde oldukça çok az olup, sadece bilimsel çalışmalarda kullanılan bir türü kapsamaktadır. Bu işlem gücüne örnek olarak kullandığımız bilgisayarların maksimum ram sınırları 32 GB iken, ana bilgisayarların ram kapasitesi “Terabayt” olasılığını doğurmaktadır.

AĞ BİLGİSAYARLAR

Genel olarak disk kapasiteleri ve bellek güç seviyeleri standart sınırlarda olup, iş terminalleri çerçevesinde kullanılmakta olunan bilgisayarlar kategorisinde yer almaktadırlar. İş ortamında kullanılan bu bilgisayarların tamamı ana olarak adlandırılan sunuculara bağlı olarak işleyiş göstermektedirler. Veri transferi ve diğer işlemlerin tamamı sunucular üzerinden yürütüldüğü için, pek bir güç ağırlığı ağ bilgisayarlara dayatılmamaktadır. Ağda yer alan tüm bilgisayarlar veri alış verişlerini bu sunucu üzerinden yapmakta olup, sunucunun kapalı olması halinde ağ bilgisayarları hiçbir işlem yapamamaktadırlar.

DİZ ÜSTÜ BİLGİSAYARLAR

Donanımsal kapsamda birçok farklı özellikleri ve çeşitleri bulunan bilgisayar kategorisine girmektedir. Ebat olarak küçük ve büyük modellerin yer alması gibi, aynı zaman’da şarj olmadan taşınabilir bir durumda kullanılması en önemli avantajı olmaktadır.

MİNİ BİLGİSAYARLAR

Gelişmiş bir işlemci yapısına sahip olan mini bilgisayarlar, mimari yapısı gereği yüksek bir performans sağlayan minik canavarlar olarak ta bilinmektedir. İleri teknoloji donanımlarına bağlı olarak işleyiş gösteren mini bilgisayarlar, RAM ve disk kapasitelerinin yüksek olmasıyla daha bir ilgi çekici olmaktadır.

Not: Elbette konumuzla ilişik olarak bu bilgisayarlar için işletim sistemleri de şart olmaktadır. Buna yönelik dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemleri arasında yer alan Windows ve Linux tabanlı işletim sistemlerine ek olarak daha birçok farklı yapı çekirdeği bulunuyor. Kimi türev olsa da aslı o kadar tutmamış ve türevlerin daha çok rağbet ettiğini de görebilmekteyiz. İşte o işletim sistemlerinden bazıları aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Dos İşletim Sistemi
  • Minix İşletim Sistemi
  • Unix İşletim Sistemi
  • Linux İşletim Sistemi
  • SME Linux İşletim Sistemi
  • Pardus İşletim Sistemi
  • Truva İşletim Sistemi
  • Windows İşletim Sistemi
  • Apple/Macintosh İşletim Sistemi
  • Amiga İşletim Sistemi

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*