Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Bitcoin, 2009 yılında, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bilinmeyen bir kişi tarafından yaratılan yeni bir para birimidir. İşlemler, banka gibi hiçbir aracı olmadan gerçekleştirilir. Çoğu görselde bitcoin metal bir para olarak temsil edilmiş olsa da bitcoin fiziksel varlığı olan bir para birimi değildir. Sadece temsili olarak basılmış bazı metal paralar vardır.

Bitcoin Ne İşe Yarar?

Bitcoin, anonim olarak alışveriş yapmak için kullanılabilir. Bitcoin’in herhangi bir kurum, kuruluşa ya da ülke ile bağlantısının olmaması, uluslar arası ödeme işlemlerinin kolay, anonim ve ucuz olmasını sağlıyor. Küçük işletmeler, kredi kartı ücreti olmadığı için tercih edebilirler. Bazı insanlar, bir yatırım olarak bitcoin satın alır ve değer kazanacağını umarlar.

Bitcoin Nasıl Elde Edilir?

Ücretsiz olarak bitcoin dağıtıp insanların zaman harcamasına neden olan web siteleri dışında bitcoin sahibi olabilmek için ya madencilik yapmak gerekir ya da bitcoin satın almak ya da bitcoin karşılığı birşeyler satmak gerekir.

Bitcoin Borsaları

Bitcoin borsası (çevrimiçi döviz bürosu) olarak adlandırılan birçok pazar yeri, insanların farklı para birimleri kullanarak bitcoin almasına veya satmasına izin veriyor. Coinbase, Bitstamp ve Bitfinex ile birlikte başı çeken pazarlar arasındadır. BtcTurk de bir Türk girişimi olarak sıkıntılar yaşasa da hizmet vermektedir. Ancak güvenlik bir endişe kaynağı olabilir. Zira, 2016 yılında saldırıya uğradığında Bitfinex’ten on milyonlarca dolar değerinde bitcoin çalındı.

Bitcoin Madenciliği

İnsanlar, madencilik adı verilen ve bir uygulamanın işlemci gücünü kullanarak karmaşık işlemler sonucunda bitcoin üretmeye çalışırlar. Açık olmak gerekirse, bitcoin madenciliği yapmak artık gerçekten çok zor. İlk çıktığı zamanlarda, günde yüzlerce hatta binlerce bitcoin çıkarmak mümkündü. Bugün yılda 1 bitcoin çıkarmak mümkün değil.

Bitcoin Sahibi Olmak

Bitcoinler, internetteki sunucularda veya kullanıcının bilgisayarında bulunan dijital bir cüzdan içinde depolanır. Cüzdan, kullanıcıların bitcoin göndermesine veya almasına, mal bedelini ödemesine veya paralarını biriktirmelerine izin veren bir çeşit sanal banka hesabıdır. Cüzdanlar, cüzdan sahiplerinin belirlediği bir şifre ile korunular. Bu şifre unutulursa cüzdan içindeki bitcoinleri geri almanın bir yolu yoktur.

Anonimlik

Her bitcoin işlemi kamuya açık olarak gerçekleşse de alıcıların ve satıcıların, kim oldukları asla bilinmez. İşlemlerde sadece cüzdan adresleri (hesap numaraları) görüntülenebilir. Ve elbette, istenilen sayıda adrese (hesaba) ücretsiz sahip olunabiliyor. Bu, bitcoin kullanıcılarının işlemlerini gizli tutarken, aynı zamanda onları kolayca geri takip etmeden, bir şey satın almasına veya satmasına da izin verir.

Bitcoin hesabına sahip olmak için herhangi bir yere kayıt olmak gerekmiyor. Hesap işlemlerini yönetebileceğiniz bir bitcoin cüzdanına sahip olarak istediğiniz kadar hesaba (adrese) sahip olabilir ve bu hesaplarla işlem yapabilirsiniz.

Bitcoinin Geleceği

Kimse bitcoinin ne hale geleceğini bilmiyor. Ancak Japonya, Çin ve Avustralya gibi bazı ülkeler bitcoin ile ilgili düzenlemelere ağırlık vermeye başlamıştır. Amazon’un bitcoin ile ilgili birkaç domain satın aldığını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.  Hükümetler, vergilendirme ve para birimi üzerindeki kontrol eksikliği konusunda endişeli oldukları için mesafeli duruyorlar.

Bir önceki yazımız olan South Park: The Fractured But Whole Oyun Tanıtımı başlıklı makalemizde Buttlord, oyun tanıtımı ve oyunun konusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*