Blog Yazarak Para Kazanmak

İnternet kullanımı  o kadar yaygınlaştı ki artık hayatımızda birçok değişikliği internet temelli gerçekleştiriyoruz. Dizileri eskiden televizyondan izlerken bugün internet sitelerinden dizi izliyoruz. Haberleri almak için gazete veya ana haber bültenlerini takip ederken bugün haber siteleri ve sosyal ağları kullanıyoruz. Böylesine köklü değişimlerin olduğu bir ortamda kişilerin kendini ifade edebileceği projeler de yaygınlaşmaya başladı. Bu yaygınlaşma belirli kitleleri etrafına toplaması sebebiyle işin içine reklam girmesi ile beraber oturduğunuz yerden yazdığınız yazılardan gelir elde etme durumları ortaya çıktı.

Bugün bir çok blog yazarı emeklerinin karşılığı olarak çeşitli şekillerde para kazanıyor. Sizde kendinize bir blog açarak belirli bir zaman sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Tabii bu işin de her işte olduğu gibi küçük ayrıntıları var. Gelin beraber bu ayrıntıları işleyelim.

Blog Nasıl Açılır?

Blog yazarı olmak için yayın yapabileceğiniz bir internet sitesine sahip olmanız gerekmektedir. Bunun içn çeşitli yollar bulunmaktadır. İsterseniz bir alan adı ve sunucu alarak blog yazılımlarından kurabilirsiniz (WORDPRESS, JOOMLA) Bunun dışında bir alan adı alarak blogger tabanlı blogunuza yönlendirme yapabilirsiniz. Ya da wordpress.com ve blogger.com üzerinden ücretsiz alan adı seçimi yaparak blog kurulumu yapabilirsiniz.

Sektör Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde binlerce alanda bloglar bulunmaktadır. Bunlar bazen kişisel bloglar olurken bazen uzman olduğunuz alanlarla alakalı bloglardır. Örneğin İnşaat Mühendisi iseniz açtığınız blogda bu meslek ile alakalı yazılar yazarak bu iş alanı ile ilgili kişileri blogunuzda toplayabilir kendinize özgü bir kitle yaratabilirsiniz.

Blog Yazarak Para Nasıl Kazanılır?

Blog yazan kişilerin siteleri belirli bir ziyaretçi sayısına ulaştıktan sonra çeşitli reklam modelleri ile kazançlar sağlayabilmektedir. En çok kazanç sağlanan yöntemlerin başında Adsense gelmektedir. Google ile yaptığınız iş birliği sonucunda size verdikleri reklam kodunu sitenize yerleştiriyorsunuz. Gelen ziyaretçinin hem reklamı görmesinden hem de reklamları tıklaması ile para kazancı sağlayabiliyorsunuz. Bunun dışında aynı mantıkta çalışan reklam siteleri de bulunmaktadır. Sitenizden farklı site veya ürünleri tanıtan tanıtım yazısı satışı yaparak gelir elde edebilirsiniz. Yine başka bir sitenin banner içerikli görsellerini yayınlayarak gelir elde etme durumunuz var.

Kısaca daha birçok reklam geliri elde edebileceğiniz yöntemler vardır. Sizde böyle bir gelir elde etmek istiyorsanız ilk iş olarak bir alan seçip blogunuzu oluşturun ve içerikleri yazmaya başlayın 🙂

Bir önceki yazımız olan YouTube’dan Para Kazanma Teknikleri başlıklı makalemizde Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır, YouTube’dan Para Kazanma ve YouTube’dan Para Kazanma Teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*