Burnout Paradise Serisi

Burnout Paradise Serisi

Herkesin unutamadığı oyun serileri vardır. Geçmişte saatlerimizi harcadığımız ve vazgeçilmez olarak gördüğümüz oyunlar… Burnout Paradise Remastered’de bu serilerden bir tanesi… Serinin ilk oyunundan beri kendini sürekli geliştiren ancak temel oynayış tarzından ödün vermeyen Burnout, oynarken asla bitmesini istemeyeceğiniz türden bir oyun. Tabi ki Electronics Arts (EA) alana kadar… EA, Criterion Games’i satın aldı ve projeyi farklı bölümlere ayırdı. Böyle yaparak kendi mezarını kasan EA, daha öncesinde de bu tarz deneyimlere sahip. Burnout’un sonunu getirip, 2008 senesinde piyasaya çıkan ve gerçek Burnout tecrübesi sunan ‘’Burnout Paradise’’, böylece serininde son oyunu olmuş oldu. Burnout Paradise’ı bu kadar özel kılan şey elbette oyunun temeliydi. Oyun gelişimine bu noktadan bakılırsa çok daha iyi sonuçlar alınabilir.

Burnout Paradise Serisi Özellikleri

İlk çıkan Burnout’u Sony Playstation 2’de, serinin 3. Oyununu ise Takedown’da oynayarak geliştirdim. Konsolda yer alan yarış oyunlarından çok daha eğlenceliydi ve en önemlisi de ‘’arcade’’ hissi veriyordu. Sonradan seriye ilave olan Takedown ile stresinizi diğer yarışmacılardan çıkartabilir ve istediğiniz büyüklükte kaos oluşturabilirsiniz. Burnout serisinin birinci ve ikinci oyunları bu açıdan oldukça sadeydi. Oyun içerisinde aksiyon ancak trafikteki arabalara çarptığınız zaman oluyordu. Burnout 3: Takedown’da bu açıdan epey bir hızlandırmışlar. Şunu da özellikle belirtmek istiyorum, ‘’Crash Course’’ ismi verilen çarpışma-para kazanma modu Burnout 3’de bulunuyor.

Burnout Paradise Neden Bu Kadar İlgi Topladı?

Burnout Paradise, piyasaya çıktığı gibi oyun severler tarafından oldukça fazla ilgi gördü. Bunun en büyük sebebi yukarıda da bahsettiğimiz gibi, oyun ana temellere sadık kalınarak oluşturulmuştu. Bunun dışında oyun içerisindeki mekaniklerde ise çok sayıda yenilik yapılmış. Şimdi sizlere daha önce Burnout serisinde olmayan özelliklerden bahsedeyim.

Bu özelliklerden en önemlisi bence açık dünya… Günümüz teknolojisi ile oyunu sadece bir bölüm olarak görmek çok mantıksız. Açık dünyada oyun severler kendilerini çok daha özgür hissetmekle beraber yarışları da dilediğiniz rotada tamamlayabileceğiniz anlamına geliyor. Yani dilediğiniz yoldan gidip bitirebilirsiniz. Bunun dışında yapılan değişiklerden bir tanesi de araç modelleri olmuş. Oyunun şimdiye kadarki serilerinde, genellikle fazla araç türü olmazdı. Ancak Burnout Paradise’da araç türleri ‘’Stunt’’, ‘’Agression’’ ve ‘’Speed’’ olarak sınıflandırılmış. Oyuna yeni başlamış ve alıştırma yapmak isteyenler için Stunt en iyi sınıftır. Takedown atabilir ya da agresif bir biçimde sürüş keyfi yaşayabilirsiniz. Agression sınıfı ise sizin aracı nasıl kullandığınıza bağlı. Eğer ben bu işte bir numarayım ve kaza yapmadan kullanırım gibi bir iddianız bulunuyorsa, nitro barınız sürekli x3 olarak kalmaktadır. Öteki nitrolarla kıyasladığımızda çok daha yüksek bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Speed ile genelde nitro tuşunu kullanmayı sevmeyenler için iyi bir alternatif.

Hazır araçlar hakkında konuşurken, oyunda beklenilenin üstünde araç olduğunu söylemek istiyorum. Bunlar yetmezmiş gibi bir de bu araçların üzerinde 8 adet daha içerik paketleriyle birlikte eklenilebiliyor. Burnout Paradise Remastered, araç türü açısından oldukça zengin. Bu konuda tek sorun, ek paket ile birlikte oyuna yeni başlayanlarda güçlü araçları seçebiliyor. Haliyle bu da belli bir seviyedeki oyuncuların tepkisine neden olabiliyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan UFC 3 Oyun Tanıtımı başlıklı makalemizde dövüş, EA sports ve Real player motion hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*