Cep Telefonlarında Isınma Sorunu

Cep Telefonum Çok Isınıyor

Çoğu kullanıcı, cep telefonuyla oyun oynadığında çok ısınmasından şikâyetçidir. Cep Telefonlarında Isınma Sorunu sadece sizin probleminiz değildir. İşlemci kapasitesi düşük ancak bununda beraber ekranı büyük olan akıllı cihazların hemen hemen hepsinde bu ısınma sorunu vardır. Cep telefonum oyun oynarken ısınıyor yâda cep telefonumu kullandığımda sürekli ısınıyor diye yakınan kişilerin sayısı bir hayli fazla. Cep telefonunda ısınma aslında bir hata değildir. Kullanmakta olduğunuz uygulamaların gereksinimini karşılamak için cihazının büyük çaba sarf eder. Bu da ısınmasına neden olur. Cep telefonlarında ısınma sorunu neticesinde hızlı pil tüketimini de ortaya çıkar. Çoğu cep telefonu kullanıcısı şarj bataryası yâda şarj cihazlarını yanında taşımak gereksinimi duyarlar. Peki, çözüm ne?

Cep Telefonlarının Isınması Normal Bir Olaydır

Elbette güçlü bir işlemci ve hafızaya sahip cep telefonu daha sorunsuz kullanılabilir. Ancak günümüzde Samsung cihazları ve Iphone telefonlarının son modellerinde olan bu teknolojiye ulaşmak için çok büyük paralar harcamak gerekiyor. Peki, ben telefonumda oyun oynarken yâda başka bir iş için kullanırken ısınmasına nasıl engel olurum? Diye sorarsanız söylenecek tek şey bunu umursamamaktır. Cep telefonu kullanıcıları bu şikâyetle telefonlarının kalitesiz olduğunu düşünüyorlar. Hatta bataryasının patlayacağından korkanlar bile var. Elektronik cihazlarda çalıştıkça ortaya çıkan enerji tüketimi ve ısınma normal bir olaydır. Eğer cep telefonunuz sadece ısınmakla kalmıyor aynı şekilde ekranında donmalar meydana geliyorsa bu gerçek bir problemdir.

Cep telefonu problemleri kişiden kişiye göre de değişir. Kimi için bataryasının uzun süre bitmemesi önemlidir. Kimi kullanıcılar iyi fotoğraf çekebilen cihazları seçerler. Oyun meraklısı telefon sahipleri telefonlarının son kapasite çalışabilmelerini beklerler. Cep telefonlarında ısınma sorunu hakkında farkındalık, biraz da psikolojiktir. Akıllı cihazda meydana gelen ısınmanın anormal bir şey olduğunu düşünmekten kaynaklanır. Oysaki yeryüzünde elektrik tüketen hiçbir cihazın aksamları ısınmadan görevini yerine getiremez. Bununla beraber bazı ısınma şikâyetlerinde kullanıcıların bilmediği şeyler var. Yani şimdi ben telefonumun aşırı ısınmasını engelleyemez miyim? Diye sorarsanız, elbette ancak birkaç değişiklik yapmalısınız diyebiliriz:

Cep Telefonlarında Isınma Sorunu
Cep Telefonlarında Isınma Sorunu

Cep Telefonumun Isınmaması İçin Ne Yapabilirim?

Öncelikle cihazınızın arka planında çalışan tüm uygulamaları kapatmalısınız. Günümüzde 4.5G teknolojisi için cihazların hazır olduğu söylenir. Aslında bu kandırmacadır. Bu nedenle cihazınızın erişim ayarlarını 3G yapmanızı tavsiye edebiliriz. Bu hem pil tüketimini azaltacak hem de telefonunuzun daha az ısınmasına neden olacaktır. Bunun yanında konum servisleri, wifi gibi özellikler kullanılmadığı müddetçe kapalı olmalıdır.

Cep Telefonlarında Isınma Sorunu canınızı sıkıyorsa, mutsuz olmaya gerek yok, daha iyi bir cihaz alabilirsiniz. İşinizi görecek bir telefon, sizin beklentileriniz yönünde olmalı. Özellikle işlemcisi güçlü ve iyi belleğe sahip cihazları seçmekte fayda var. Telefonu aldığınızda birkaç ay sonra bir üst modelinin çıkacağını unutmayınız. Bu tüketici toplumlarında piyasanın işlemesi ve sürekli kazanç sağlamak isteyen şirketlerin kapitalist taktiğidir. Hiçbir zaman mükemmel cihazları oluşturmaz, sürekli bir yanını eksik bırakırlar. Burada bize düşen akıllı bir tüketici olarak oyuna gelmeyip ortalama bir fiyattan uzun yıllar işimizi görecek bir cihaza yönelmektir. Günümüzde üretilen akıllı cihazlar her defasında yenilenmekte ve tüketici olarak elimizdekilerin eski ve modası geçmiş cihazlar olmasına neden olmaktadır. Aslında bu hep yeni telefon almamıza neden olan bir sebeptir ve bunun sonu da yoktur.

Mutluluk parayla ölçülmeyecek bir şeydir. Biz Teknopug olarak kendinize yakışan en güzel akıllı cep telefonuna sahip olmanızı tavsiye ediyoruz. Bu konuda seçici olmalı ve bir kez alıp en iyisini almakta kararlı olmalısınız. Sürekli cep telefonu değiştirmenin maddi ve manevi zararlarını anlatmaya zaten lüzum yoktur.

Bir önceki yazımız olan Instagram Şuan Aktif Özelliği Nasıl Kapatılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*