E-Devlet Soy Sorgulama Ne Zaman Açılacak?

Geçtiğimiz günlerde E-Devlet projesi üzerinden kişilerin alt ve üst soy bilgisi sorgulama hizmeti kullanıma açıldı. Çok yoğun ilgi ile karşılaşan bu hizmet nedeniyle e-devlet sitesi hizmet veremez duruma geldi. Nereden geldiklerini, nereli olduklarını merak eden binlerce vatandaş yaptıkları sorgulamalar ile sistemin çökmesine neden oldu. Bu nedenle Nüfus Müdürlüğü Başkanlığı yaptığı yazılı açıklama ile

Bir gecede toplamda 110.000 sorgu isteği aldık. Bu kadar kişinin belgenin hazırlanmasının güçlüğü nedeni ile sisteme erişim bir süre sıkıntılı geçti. Sonrasında artan ilgi ve talep nedeniyle yaptığımız ikinci bir alternatif yol ile vatandaşlarımız alt – üst soy bilgisine ulaşabilirler açıklamasını yaptı. Bunun dışında teknik alt yapı güçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. Yeterli ekipmanlar sağlandıktan sonra sistem hizmete girecektir. Yine de alt – üst soy bilgisine ulaşmak isteyen vatandaşlarımızın bulundukları ilde Nüfus Müdürlüğüne giderek başvuru yapmaları koşulunda belge verilmektedir.

ALT ÜST SOY BİLGİSİ NELERİ İÇERİYOR

Şanslı birisi olarak bu bilgi dosyasını indirdiğim zaman gerekli incelemeleri yaptım. İlk olarak soy bilgisi tablonun en altında sizinle başlıyor. Yukarı gittikçe büyüklerinize dair bilgileri görüyorsunuz. Bu bilgiler arasında anne – baba adı, onun annesinin ve babasının adı şeklinde ilerliyor. Ayrıca kütüğe bağlı oldukları yerleşim yeri ile doğum tarihleri de verilen bilgiler arasında. Bunun dışında medeni hali ve sağ – ölü bilgisi de veriliyor. Lakin eski dönemlerde bu iş o kadar sıkı tutulmadığından dolayı 150 yaşındaki dedenizin ölüm kaydı bildirilmemiş olabilir bu nedenle sağ yazabilir 🙂 bu konuda heyecan yapmayın.

Genel olarak bilgiler ortalama 1830 – 1850 yıllarına kadar dayanıyor. Tam bir bilgim yok sanırsam ilk nüfus kayıt alma işlemleri o dönemlerde başlamışsa eğer o nedenle o zamanlara kadar tanımlanmış olabilir. Ayrıca 2 veya 3 nesil önce atanız şuandaki Türkiye sınırları dışından bir yerden gelmişse eğer listede büyük ihtimalle gözükmeyecektir. 1930 1940 yıllarından öncesinde kayıt yoksa sizin şuanda yurt dışı dediğimiz ülkelerden birinde kökünüzün olması çok yüksek ihtimal

Bir önceki yazımız olan Evde Para Kazandıran Teknolojik İşler başlıklı makalemizde ek gelir modelleri, evde yapılabilecek işler ve grafiker olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*