E-Devlet Üzerinden Hangi İşlemler Yapılabiliyor?

Devlet kurum ve kuruluşlarına yönelik yapılan birçok resmi işlemler internet üzerinde yer alan turkiye.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştiriliyor. E-Devlet olarak anılan ve bu kapsamda sunduğu hizmetlerle oturduğunuz yerden tüm işlemlerinize göz atabilir, aynı zamanda aktif olarak işlem yapabilirsiniz. Devletin sunduğu tüm hizmetlere internet aracılığıyla bağlanacağınız resmi web sitesi üzerinden bu işlemleri yapabilmek mümkün. T.C. vatandaşlarının işletmeler ve kamu kuruluşlarına yönelik tüm işlemlerini bilgisayar ortamından yapabildiği gibi, aynı zamanda akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlardan da yapabilmektedir. Konumuzun devamında merak edilen sorular arasında yer alan “E-Devlet üzerinden hangi işlemler yapılabiliyor” sorusuna yönelik detaylı açıklamalarda bulunacağız.

E-Devlet Hizmetleri Nelerdir?

Adalet: Davalar başta olmak üzere diğer tüm adli dosyalarınıza yönelik işlem yapabileceğiniz bölümdür. Buradan tüm adli dosyalarınıza ulaşabilir, tüm detaylarını öğrenebilirsiniz.

Çevre, Tarım ve Hayvancılık: Bu alanda Tarım ve hayvancılık faaliyetlerine yönelik işlemler başta olmak üzere çevre konusunda bulunan hizmetlere de erişim sağlayabilirsiniz. Tüm detaylara ilgili kategoriden ulaşabilmek ücretsiz ve hızlı gerçekleştirilmektedir.

Devlet ve Mevzuat: İlgili bölümden ihaleler başta olmak üzere seçmenlik, mevzuat ve diğer ilgili konular hakkında bilgiler alabilir, tüm detaylara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Eğitim: Burada yer alan hizmetler, liseler dahil olmak üzere üniversite ve diğer tüm eğitime yönelik kuruluşların bilgilerini içermektedir. İlgili alandan başvuru hizmetlerine yönelik işlemlerinizi de yapabilmek mümkündür.

Genel Bilgiler: Günlük bazda yaşayabileceğiniz tüm ihtiyaci bilgi ve veri kaynaklarına bu alandan ulaşabilirsiniz.

Güvenlik: Bu alandan emniyet ile ilgili tüm hizmet sayfalarına erişim sağlayabilirsiniz. Ek olarak askerlik ile ilgili bilgilerinize de erişebildiğiniz gibi, bu alanda askerlik kağıdı ve benzeri işlemlerinizi de yapabilirsiniz.

İş ve Kariyer: Çalışanlar başta olmak üzere, ticari kaynaklara yönelik işletmelerin gerek duyduğu tüm hizmet aksamlarına bu alandan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Bilgiler: Size ait devlet kurumlarında yer alan varlık ve borçlarınız başta olmak üzere eğitim, sağlık ve benzeri diğer birçok konuya bu bölümden erişim sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan WiFi Direct Nedir ve Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*