E-Spor Sektörü ve Geleceği

Çocukluk ya da gençlik döneminde bilgisayar oyunları ile çok vakit geçirmiş biriyseniz anne ya da babanızın “kalk evladım şunun başından, hayatını bununla mı kazanacaksın?” dediği anları da anımsamışsınızdır. Genellikle bu tarz bir sitem geldiğinde bilgisayar başındaki çocuk anne babasının haklı sitemine kulak vererek oyunu sonlandırırdı. Ancak değişen ve gelişen dünyanın hayatımıza soktuğu yeni trendler çerçevesinde işler tersine dönmeye başladı. Zira günümüzde bilgisayar oyunları oynayarak hayatını kazanmak peki tabii mümkün, hem de ne kazanmak ama? Şimdi bilgisayar oyunu oynanarak nasıl para kazaıldığına dair bilgileri paylaşalım.

Bizlerin halen “bilgisayar oyunu” diyerek kestirip attığımıza sakın aldırmayın. Bu oyunlar “elektronik spor” ya da bir başka deyişle e-spor adında bir sektörün oluşmasına çoktan öncülük etmiş durumda. Yani bilgisayar oyunu oynayarak para kazanan oyuncu, aslında e-spor sektörü içerisinde bir işte statüsünde çalışıyor ve bu işçiler e-sporcu olarak anılıyor. Peki e-spor sektörüne girmenin yani e-sporcu olmanın yolu nereden geçiyor?

Belli başlı çok oyunculu (e-spor jargonunda PvP ve MMORPG) oyunların yapımcı şirketi bu oyunların turnuvalarını düzenliyorlar ve para ödülleri veriyorlar. Aslında bu olay on yılı aşkın süredir var. Ancak hem oyunların kalitesi ve bilinirliği arttığından hem de düzenlenen turnuvalarda verilen para ödüllerinin artmasından dolayı katılımcılık da belli başlı bir profesyonellik kazandı. Bu turnuvalara katılacak bir takım kurmayı ve kazanılan ödülü alıp kar etmeyi amaçlayan takım kuran girişimciler oldu. Sektörün gittikçe büyümesi de bu takımlarda hobi olarak oynayan e-sporcuların, gerekirse okullarını ya da işlerini bırak bu takımlarda tam zamanlı olarak çalışmasıyla yani oyun oynamasıyla sonuçlandı.

Bugün ülkemizde League of Legends adlı oyunun liglerinin başını çektiği pek çok çeşitli e-spor ligi, oyunu,takımı ve oyuncusu var. League of Legends’in yanında Counter-Strike Global Offensive, Hearthstone ve FIFA gibi oyunların da kendi ligleri mevcut. Günümüzde bu oyunları oynamak maksadıyla herhangi bir e-spor takımında oyuncu olan insanların en düşük maaşlısının bile bir mühendis kadar kazandığını biliyoruz. Yüksek hedefli takımların yurtdışından getirdikleri yıldız oyunculara ise bir CEO maaşı kadar masraf ediliyor. Öyle ki paralar bu kadar büyüyünce Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi takımlar da bu işe girdiler. Peki bu çok popüler olan ve git gide daha da çok kazandıran e-spor sektörünün ülkemizdeki ve dünyadaki geleceği nedir?

Elektronik spor dediğimiz e-spor sektörü, Türkiye üzerinde popüleritesini 2014 yılından sonra kazanmaya başladı. İşler normal şekilde ilerlerken turnuva ödüllerinin artması ve Beşiktaş’ın 2015 yılında League of Legends takımı kurması bir anda sektörün takipçilerini katladı. Bundan iki sene sonra Fenerbahçe ve Galatasaray’ın da takım kurduğunu düşünürsek, e-sporun ülkemizdeki geleceği oldukça parlak. Ülkemizde geleceği parlak olan bir şeyin diğer ülkelerde de trend olmaması ne mümkün? Üstelik ABD’de bu işten ayda beş yüz bin dolar ($500.000] kazanan e-sporcular varken…

Toparlanacak olursa e-spor sektörü on yılı aşkın süredir popüleritesini arttırmakta ancak patlama yaşadığı yıllar yakın geçmişe denk geliyor. Girşimcilerin ve takımların hareketlerine bakıldığında ise anlaşılıyor ki artık anne babanız sizi bilgisayar başından kaldırmadan önce iki kere düşünecek…

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*