Enes Batur ile Röportaj

Enes Batur ile Röportaj

İlk filmin hayırlı olsun diye başlayalım. Filmin çekimleri bittiği gibi vizyona çıktı. Bu kadar hız neden?

Burada tek bir amacımız vardı. Sömestr tatilinde izlenmesini istedik.

 

Kamera karşısında zorlandığını düşünmüyorum. Doğru mu?

Ben ve birkaç Youtuber arkadaşımla beraber ilk kez oyunculuk tecrübesi yaşadık. Biz kamera açıldığı zaman konuşmaya başlarız. Youtuber’lık kendin olmaktır. Bizde kendimiz olduk ve en doğal halimizle yer aldık. Bu bakımdan filmimiz tam bir Youtuber filmi oldu.

İlk videondan bugüne hayata bakış açında değişiklik oldu mu?

Youtube’da video yayınlamaya lise 2’de başladım. İlk çektiğim videolarda 65 kiloydum, şu an ise 84 kiloyum. En başından beri beni takip edenler ya da ilk çektiğim videolara göz atanlar, ne denli değiştiğimi fark edebilir. İlk başladığımda beni takip edenlerin sayısı 30 bini geçmiyordu. Ancak şu an çok büyük bir kitle ve ben onları ailem olarak görüyorum, beni takip ediyor. Bu yüzden her yaptığım harekete ve söze büyük bir özen gösteriyorum. Beni izleyen küçük kardeşlerimizin de olduğunu biliyorum. Onlara örnek olmaya ve güzel alışkanlıklar kazanmaları için uğraşıyorum.

 

Sizi örnek alan büyük bir çocuk kitlesi var.

Yeni nesil çocuklar artık Youtuber olmak istiyor. Düşünebiliyor musunuz? Çok sevdiğiniz ve beğendiğiniz bir kişiyi devamlı olarak internetten izliyorsunuz. Bir gün yolda ya da herhangi bir yerde karşılaştığınızda da çok mutlu oluyorsunuz. Şu an düşünüyorum da keşke benimde bu derece sevdiğim bir kişi olsaydı.

 

Youtube, devamlılık isteyen bir iş. Buralara kadar gelişin nasıl oldu?

2 yıl öncesine kadar Baturay Anar ile birlikte New Day New Game (NDNG) 100 bin aboneye ulaştığımızda, birtakım düşünce uyuşmazlığından dolayı ayrıldık. Şimdi baktığımızda ikimizde milyonlara hitap ediyoruz, bu da demek oluyor ki doğru bir karar almışız. Devamlı olarak içerik üretmek gerçekten aşırı zor. Şimdiye kadar yapmış olduğum 1500’den fazla videom bulunuyor. Böyle düşünebilirsiniz, her video yeni bir fikir demektir.

Çalışmalarını programlı mı yapıyorsun?

Benim her dakikam planlıdır. Mesela şu an önümüzde haftanın içerik konuları bellidir. Bu işte devamlılık esastır. Devamlılığı sağlayamayan birçok kişi unutuldu gitti. Bu sebeple devamlı olarak geleceği planlamak zorundayım.

 

Montajları sen mi yapıyorsun?

Bir aya kadar tüm işleri tek başıma hallediyordum. Renk, ses, montaj, kamera her şey bendeydi. Ancak şu an 2 arkadaşımızla çalışıyoruz ve 3 kişilik güzel bir ekip oluşturduk. Bununla birlikte artık çektiğimiz videoların kalitesi de yüksek olacak.

 

Takip ettiğin kişiler var mı?

Örnek aldığım kişi Pewdiepie’dir. Bunun haricinde sosyal medya üzerinde güzel ve başarılı hangi iş varsa sürekli takip ederim. Benim en büyük öğretmenim bunlar olmuştur. Çünkü çevremde bana yardım edecek ya da beni yönlendirebilecek hiç kimse yoktu.

 

Artık starlar Youtuber’lar mı?

Star mıyım değil miyim bunu bilmiyorum. Ben nasıl hissedersem öyle davranırım.

‘’Üniversite sınavları yerine Youtube’a ağırlık verdim’’ demişsin…

Benim işimin herhangi bir yerde üniversitesi bulunmuyor. Bu konuda son derece büyük bir risk aldım ama bu benim hayalim olan bir şeydi. Bu yüzden hayallerimin peşinden koştum. Her zaman şunu söylerim; ‘’başkasının hayalinden değil, kendi hayalinin peşinden koş’’ Sinema televizyon bölümüne gitmeyi çok istiyordum ancak bilgisayar mühendisliği bölümünü tutturdum. İşlerimin yoğun olmasından dolayı okulumu dondurmak zorunda kaldım.

 

Ailen tepki göstermedi mi?

Ailem bu konuda fazla karışmadı ancak derslerimi ihmal etmememi söylediler. Okul hayatım boyunca notlarım hep iyiydi. Youtube ile okulu hep bir arada ve dengeli bir şekilde götürdüm.

 

Bir yerde şunu söylemişsin; ‘’benim için video çekmek, jakuziden daha keyifli’’ Atmış olduğun her adımı kayıt altına alıyorsun ve devamlı olarak çevrimiçisin. Arada bir de olsa kaçmayı düşünmüyor musun?

Çok uzun bir vakittir tatile bile gidemiyorum. Bunun sebebi, işimi tatil olarak görüyorum. Bir insan neden tatile gider? Uzun bir dönem çalışıp, yorulmuştur. Kafa dağıtmak ve eğlenmek için tatile çıkar. Ben zaten video çekmeyi seviyorum. Abonelerimin sevgileri bana olağanüstü bir güç ve moral veriyor.

 

Bu seneden beklentilerin neler?

Şimdilik tek bir dileğim var ve çekmiş olduğumuz filmin insanlar tarafından beğenilmiş olması. Bununla ilgili çok güzel geri dönüşler aldık. Bunun dışında ise yurtdışına çıkmayı çok istiyorum. Şu zamana kadar sadece Polonya’ya gidebildim. Abonelerime de şunu söylemek istiyorum, bir daha dünyaya gelmeyeceksiniz. Bu yüzden tüm dünyayı gezin ve keyfini çıkarın.

 

Bir önceki yazımız olan PlayerUnknown’s Battlegrounds’ın (PUBG) Mobil Versiyonu Yayınlandı başlıklı makalemizde Android, iOS ve mobile hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*