Facebook Kendi Kripto Para Birimini Çıkartıyor!

Facebook Kendi Kripto Para Birimini Çıkartıyor!

Kripto para söylentisi, Facebook’un WhatsApp ve Messenger dahil olmak üzere bazı temel sosyal ağ bölümleri için yeni liderler seçmesinin ardından geldi. Facebook yeni bir Blockchain grubu oluşturduğunu doğruladıktan sonra, sosyal ağ devinin kendi kripto para birimini oluşturduğu haberi medyada yer aldı.

Blockchain, bir merkeze bağlı olmadan kayıt tutma sistemi olarak tanımlanıyor. Yani şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanı. Facebook bu grubu kurarak kendi kripto para girişimini de başlatmış oldu. Yeni blockchain ekibi, Facebook’un AR, VR ve Yapay Zekâ girişimleriyle de ilgilenecek olan Baş Teknoloji Sorumlusu Mike Schroepfer tarafından yönetilen “yeni platformlar ve infra” adı altında toplanacak.

Facebook Messenger’ın sorumlusu David Marcus’da şu anda “Blockchain’i Facebook’tan en iyi şekilde nasıl kullanacağımızı keşfetmek için küçük bir grup kuruyorum” açıklamasında bulundu. Öte yandan CNBC’ye konuşan bir Facebook sözcüsü : “Diğer birçok şirket gibi, Facebook Blockchain teknolojisinin gücünü kullanmanın yollarını araştırıyor. Bu yeni küçük takım, birçok farklı uygulamayı keşfedecek, bunun dışında şu an paylaşacak başka bir şeyimiz yok ”dedi.

Facebook Kendi Kripto Para Birimini Çıkartıyor!
Facebook Kendi Kripto Para Birimini Çıkartıyor!

Medyaya düşen bu haberler,  Facebook çalışmalarını çok yakından takip eden kişiler tarafından ortaya atıldı.  Teknoloji internet sitesi Cheddar’a göre Facebook’un bu konuda çok ciddi çalışmalar yürüttüğü belirtildi. Dünya genelinde 2 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook’un, kullanıcılarının kendi platformundan ödeme yapmak için cryptocurrency kullanmalarına izin vermeyi planladığı haberde belirtiliyor.

Facebook’tan sanal bir sembolün ilk defa ortaya atılmadığı, ancak Facebook’un yakın zamanda yönetici yapısını yeniden düzenledikten ve bir blok zincir grubu oluşturmasından sonra bu planların yeni bir boyut aldığı açıklamalarda yer alıyor. Bunun yanında Blockchain teknolojisindeki Facebook ilgisi neredeyse bir yıl önce, kurumsal gelişim ekibinin bir üyesi olan Morgan Beller’in, sosyal medya deviyle ortaya çıkan teknolojiyi nasıl kullanabileceğini araştırmaya başladığında ortaya çıktığı iddia ediliyor.

Şu anda, Facebook planlarıyla ilgili çok fazla net ayrıntı yok, ancak şirketin platformdaki ödemeleri kolaylaştırmak için kendi sanal para birimini kullanmaya odaklandığı söyleniyor.

Bir önceki yazımız olan Battlefield 5 Duyuru Tarihi Netleşti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*