Far Cry 5 Oyun Tanıtımı

Far Cry 5 Oyun Tanıtımı

İlk defa 2004 senesinde sevenleri ile bir araya gelen ve oyun dünyasında köklü bir seri olarak devam eden Far Cry, sunmuş olduğu grafik ve oynayış tarzı ile kısa zaman da büyük ilgi gördü. Yapım 2005 senesinde el değiştirerek Ubisoft’a geçti ve 2008 senesinde Far Cry 2 serisi ile çıktı. Şimdi CryEngine yerine onun motife edilmiş bir sürümü demek doğru olur. Seri Far Cry 2 çıktıktan sonra bir sessizliğe büründü ve 2012 senesinde Far Cry 3 ile karşımıza yeniden geldi. İçerisinde kötü adamların bulunduğu, diktatörlüğün hâkim olduğu bir hikâye sundu. 2018 senesinde ise yeni bir Far Cry 5 ile Amerika’ya yolculuğumuz başladı.

Far Cry 5 Konusu

Amerika’nın Montana şehrine bizleri çağırıyor ve Hope County’de kendisine baba ismini veren Joseph Seed adında bir lideri tutuklama görevi veriyor. Daha sonra ortaya çıkan bazı karışıklıklardan sonra hikayemiz başlamaktadır. Oyunun asıl konusu bu kötü adamı ortadan kaldırmak üzerine işliyor. Joseph Seed’in kurduğu Eden’s Gate tarikatı, dünyanın sonunun geldiğini düşünüyor ve üyelerine cenneti vaat etmekte. Bu tarikat üyelerinin beyinlerini yıkayarak kendilerine köle haline gelmesini sağlıyor. Hope County bölgede yaşayan herkesi ya bizimlesin ya da ölüsün diyerek tehdit dolu sözler sarf ediyor. Bu tarikat cinayet, silah bulundurma, insan kaçırma gibi birçok suç işliyor. Bu durum insanları canından bezdirmeye başlayınca, bir grup insan bu tarikata karşı ayaklanmak için uğraşıyorlar. Fakat tarikat o kadar güçlü ki çıkan bütün ayaklanmaları durduruyor.

Oyuncular olarak bizde bu ayaklanmaları yeniden canlandırıyor insanlara bir umut ışığı oluyoruz. Joseph Seed’i yok etmek için tarikat karşıtları ile beraber silahlı mücadeleye katılıyoruz. Oyunda kendi karakterinizin bir hikayesi bulunmuyor ve oyuna başladığınız anda kendi karakterinizi oluşturmanız mümkün. Diğer bütün karakter devamlı olarak ‘’Memur Bey’’ diye sesleniyor ve nedenini oyunun başlarında anlayacaksınız. Joseph Seed, Far Cry 3’te olan Vaas’tan bile daha kötü bir karakter. Oyun esnasında bu karakter ile karşılaşmak için sabırsızlanacaksınız. Bizlerin yanında olan dostlarımız için de aynı özen gösterilmiş ve oyundaki tüm karakterlerin farklı kişilikleri var.

Far Cry 5 Özellikleri

Far Cry’ın diğer serilerini oynayanlar için bu oyunda fazla değişiklikler yer almıyor. Yalnızca oyunu oynayış şeklinizde birtakım değişiklikler yapılmış. Mesela şu tepeye çık, buraya tırman gibi komutlar bu seride yer almıyor. Oyun size küçük görevler verip, oyunun hikayesini devam ettirmenizi talep ediyor. Yan görevlerin yapısı başarılı ve görev sonunda verilen ödüller de bir o kadar iyi. Hemen hemen her görev sonunda yeni silah ve araç ile karşılaşabilirsiniz. Amerika’nın Montana şehri size sunulmuş ve görsel olarak Hollywood teması hâkim. Kasabada yer alan balar, silah dükkanları göze hoş geliyor hatta akşam olduğunda kasaba ışıklar ile aydınlanıyor.

Genelde diğer bölgelerde orman, çayır ve tarlalardan meydana geliyor. Oyun sizleri keşifler ile de ödüllendiriyor ve Far Cry 5 bu konuda çok başarılı olmuş. Mesela keşif yaptıktan sonra yeni araç almak oyuncuyu mutlu ediyor. Özelleştirme kısmında silahlarınıza takabileceğiniz 2-3 çeşit parça bulunuyor ve silahın kaplamasını da dilerseniz değiştirebilirsiniz. Karakterlerinizi de kıyafetler ile özelleştirebilirsiniz ancak bunları yapmak için oyunda kazanmış olduğunuz paralara ihtiyacınız olacak.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Süper Mario Odyssey Oyun Tanıtımı başlıklı makalemizde moon, odyssey ve power hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*