Google Fuchia İşletim Sistemi Hakkında Genel Bilgi ve Andoid İle Kıyaslama

Akıllı telefon denildiği zaman pek çoğumuzun aklına ANDROİD işletim sistemi gelir. Yani farklı telefon markalarını kullansak da atıyorum General Mobile kullanıcısı ile Samsung kullanıcısının aklının bir köşesinden Android geçer mutlaka. Nasıl ki masaüstü PC denildiği zaman aklımızdan Microsoft ya da bunun bir uzantısı olan Windows 10 ya da Windows 7, Windows XP geçiyorsa aynı bunun gibi.

 

Android işletim sistemi neden popüler oldu?

Google’da ilk ürettiği Android işletim sistemi ile hiç hayal etmese de günümüzde her 10 akıllı telefonun 8’inde Google’un işletim sistemi olan Android yer alıyor. Google’un Android’ini bu kadar popüler hale getiren en temel faktör ise açık kaynak kodlu bir işletim sistemine sahip olması. Yani bu işletim sisteminde firmalar bu yazılımı Google’a belli bir bedel ödeyerek sahip olarak kendi ara yüzlerini kolay şekilde entegre edebilmektedirler. Böylece firma kendi ara yüzünü kullanmış olduğu gibi arka tarafta sağlam bir Android ile de çalışmanın vermiş olduğu güveni yaşamaktadır.

Bu işletim sisteminin bu kadar popüler olması Google mühendislerinin de bu konuda Ar-Ge çalışmalarının yürütülmesini ve daha iyi bir işletim sistemi nasıl yapabiliriz? Sorularını sormalarını sağlamış durumda. Google bu konuda daha iyisine ulaşmak ve daha iyi bir ürün ortaya koyabilmek için Fuchia adını verdiği yepyeni bir işletim sistemini duyurdu.

 

Fuchia nedir?

Şimdi arkadaşlar bu yazıda sizlere Google’un yeni işletim sistemi olan Fuchia adlı işletim sisteminden bahsedeceğim. Bu işletim sistemi Google Android işletim sisteminin bir makyajlanmış hali desek doğru olur. Hatta biraz demek belki kafa karışıklığına neden olabilir, Fuchia işletim sistemi tamamen yepyeni bir işletim sistemi ve Google bu konuda kendi çekirdeğini kullanıyor. Detayları yazının devamında aktaracağım.

Fuchia işletim sisteminin en temel özelliklerinden bir tanesi olarak hem mobil tabanlı hem de PC tabanlı uyumlu olarak çalışabilecek olması. Bunu ilk duyduğumuzda oldukça heyecan verici bir gelişme. Bu diğer yandan da aslında Microsoft’un koltuğunu sallayacak mı acaba sorularını da akla getirmiyor değil. Elbette Microsoft günümüzde çok büyük bir firma ancak Google’un vaat ettiği gibi hem mobil hem de PC tabanlı olarak uyumlu şekilde çalışabilen bir işletim sistemi olursa bu sanırım arkasında Google’un da olmasının verdiği güven ile müşteriler tarafından tercih edilebilir olacaktır.

Fuchia İşletim Sisteminin Vaad Ettiği Özellikler

  • Fuchia yine Android gibi açık kaynak kodlu olup geliştiriciler tarafından geliştirilebilecek olma özelliğine sahip,
  • Android işletim sistemi Linux çekirdeğini kullanıyordu, Fuchia ise Google tarafından geliştirilen magenta çekirdeğini kullanacak bu da işletim sisteminin daha da rahat ve hızlı olması anlamına geliyor,
  • İşletim sistemindeki tüm haklar Google’a ait olacak,
  • Fuchia işletim sisteminin geleceği konusunda bir fikir vermek gerekirse, Android ve Linux’un yerini alması planlanıyor,
  • İşlemci desteğine baktığımızda 64 bit ARM tabanlı olanlarda kusursuz olarak işleyecek,

 

Kısacası eğer bu özellikler Google’ın yeni işletim sistemi Fuchia’da hayata geçerse teknolojik cihazlara yeni bir boyu gelecek gibi görünüyor. Çünkü bu yeni işletim sistemi kullanıcılara işletim sistemi üzerinden direkt olarak uygulama yazma imkânı da tanıyor. Bu çok ciddi ve önemli bir gelişme.  Akıllı cihazların yönetiminde de ciddi şekilde kolaylık sağlayacak olan bu işletim sistemi ile birlikte artık Android’in pabucu dama atılacak gibi görünüyor.

Android işletim sisteminin ilk piyasaya sürüldüğünde bu günlere geleceği düşünülmemişti ancak Fuchia son derece profesyonel olarak her bir ayrıntısı düşünülerek üzerinde çalışılıyor bakalım gelecekte istediği yere gelebilecek mi.

Bir önceki yazımız olan Turkcell Hediye Bedava Konuşma ve İnternet Kampanyaları başlıklı makalemizde turcell bedava konusma ve turkcell bedava internet hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*