IIS Nedir? IIS Kurulumu Nasıl Yapılır?

Web ve donanım üzerine uğraş veren kişiler genel olarak Windows ve Linux üzerine bilgi arayışında olmaktadırlar. Bu sınıflara yönelik bir kaynak olan IIS nedir sorusuna ise, Microsoft’a ait bir web sunucusu olduğunu söylemek doğru bir söylem olur. Açılımı ile Internet Infırmatıon Services anlamını taşıyan IIS, Microsoft tabanlı web sitelerindeki sayfaların ve uygulama envanterlerinin düzgün çalışmasını sağlayan barındırma merkezidir. Buradan anlaşılacağı üzere ASP.NET, IIS üzerinde işleyen ve barınan bir kodlama betik dili olarak konumlandırılmıştır. IIS, gelen bu istemcilerin betik dili üzerinden oluşan talepler doğrultusunda sunucu kapsamında karşılama yapar ve bu isteklere yönelik cevaplar verir. IIS’de 80 portu varsayılan olarak kullanılmaktadır.

IIS ile ASP.NET Uygulamalarını Geliştirebilirsiniz

Windows Hosting adıyla piyasa da barındırma hizmeti veren firmalar genel kapsamında IIS tabanlı sunucular üzerinden tüketicilerle birleşmektedir. Windows tabanlı sunucularda barınan web sitelerinin IIS sunucu protokolü üzerinden isteklere cevap vererek işleyişin sağlandığını belirtmiştik. Ek olarak sadece firmaların sunduğu IIS bunla sınırlı olmayıp, dilerseniz kendi bilgisayarınıza kurulumunu gerçekleştirerek localhost düzeneği üzerinden de ASP.NET gibi uygulamalarınızı geliştirip, çalıştırabilirsiniz. IIS’ler sürekli olarak güncel bir şekilde kendini geliştirmektedir. Geliştirici yetkililer güvenlik açıklarının önüne geçmek ve aynı zamanda daha iyi bir performans sağlayabilmesi adına sürekli olarak bu sunucu etkilerini geliştirmektedirler. Bu kapsamda günümüz en güncel versiyon IIS8 olmaktadır. IIS8 üzerinden ASP.NET gibi uygulamalarınızı geliştirmek ve çalıştırmak adına tüm işlevselliklere de sahip olmaktadır. Öte yandan bilgisayarınızda Visual Studio gibi yazılım geliştirici programlar var ise IIS kurulumu gereksidir.

IIS Kurulumu Nasıl Yapılır (Güncel Bilgi)

Güncel Windows sürümleri ile birlikte IIS’de güncel bir şekilde beraberinde gelmektedir. Fakat bilgisayarın performansı açısından bu ve benzeri yazılım gerekliliği olan uygulamalar pasif olarak gelmektedir. IIS’i kullanabilmeniz için Windows’un gerekli ayarlarından bunu aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır. IIS’i aktif edebilmek için sırasıyla Başlat > Denedim Masası > Programlar > Windows Özelliklerini Aç/Kapat, burada karşınıza çıkan yeni penceredeki “Internet Information Services” adındaki boş kutucuğu tıklayarak aktif hale getirmeniz ve hemen ardından sağ alt köşede bulunan “ok” veya “tamam” tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Server Nedir? Server Türleri Hakkında Bilgi! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*