İnstagram’da Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Şüphesiz teknoloji ve bilişim dünyasının en büyük uygulaması olan Instagram, günümüzde üye sayısını yükseltmiş ve ülkemizde de başta olmak üzere birçok dünya ülkesindeki kişilerin akıllı telefonlarında yer edinmiştir. Instagram birbirinden dev yatırımlar ve harika özellikleri uygulama içerisinde kullanıcılara sunarak hızlı büyümesini devam ettiriyor. En büyük rakibi olan Snapchat her ne kadar popüler bir uygulama yolunda ilerlemeye devam etse de günümüzde 500 milyonluk bir kullanıcı datasına ulaşan Instagram artık üyeleri tarafından geliştirilmeye başlanmış bir uygulama olma yolunda ilerlemekte. Popüler bir resim ve video paylaşma uygulaması olan Instagram, günümüzde birçok ülkede yer alan kullanıcısı tarafından ticari amaçlarla da kullanılmaktadır. Günlük bazda 300 milyondan fazla kullanıcın aktif olarak giriş yaptığı ve zaman geçirdiği Instagram uygulaması, artık popüler bir e-ticaret sistemini de kapsıyor.

İnstagram’dan Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Instagram üzerinden satış yapabilmek için öncelikle ne üzerine satış yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Tabi bu bilindik bir yönlendirme olduğundan daha doğrusu farklı bir nitelik üzerinden satışlar yapmanız açınızdan daha kapsamlı olacaktır. Öncelikle Instagram üzerinden satış yapmaya kararlıysanız büyük, orta ve küçük ölçekli rakiplerinizi varlığından haberdar olmalısınız. Instagram üzerinden Türkiye kaynaklı birçok firma, marka ve küçük butikler Instagram üzerinden büyük kitlelere satışlar gerçekleştirmektedir. Şimdi gelelim Instagramdan doğru satış yapabilmek adına neler yapılabilir sorusuna cevaplar sunmaya.

  1. INSTAGRAM HESABINIZIN KURUMSAL BİR NİTELİĞİ OLSUN

Her ne kadar Facebook sisteminde yer alan Business account mantığı Instagram’da bulunmasa da normal sayfa mantığıyla hareket edilebilmekte. Instagram hesabınıza bağlı olarak e-ticaret sitenizi, iş yerinizi ve instagram üzerinden ürün satabilmek adına tüm bunları bağlama alarak gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak Instagram hesabı üzerinden yapacağınız tüm kurumsal mantık ile samimi dürüst bir dille müşterilerinize hitap etmelisiniz.

  1. ETKİLEYİCİ GÖRSELLER İLE MÜŞTERİLERİN GÖZLERİNİ KAMAŞTIRIN

Her konuda görseller büyük önem taşır, aynı durum instagram üzerinden ürün satmakta da mevcut olmaktadır. Instagram kullanıcılarının kötü çekilmiş veya kalitesi olmayan fotoğraflara beğeni yapmadığını biliyoruz. Bu nedenle ürün veya diğer paylaşım resimlerinizin yüksek kalitede olmasına özen göstermelisiniz. Kötü ve doğal bir nitelik taşımayan resim ve videolar beğeni almayacağından ötürü gösterim olarak da az bir seyir göstermektedir. Hangi ürünlerin daha çok rağbet gördüğünü eski paylaşımlarınızda benzer görsellerin analizlerine bakarak keşfedebilirsiniz.

  1. #Hashtag’ları KULLANMAYI UNUTMAYIN

Instagram hesabınız ilk zamanlarda az bir takipçi sayısına sahip olabilir, bunu aşabilmek adına doğru #hashtag etkenini kullanarak takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Böylelikle sadece sizi takip edenler değil, arama bölümünde veya hashtag’lar üzerine araştırma yapan birçok kişi sizin takipçiniz olabilmekte.

  1. DÜŞÜK BÜTÇELER İLE REKLAMLARDAN SATIŞ YAPIN

Bilindiği üzere dünyanın en büyük sosyal ağ devi olan Facebook Instagram’ı satın alarak bünyesine kattı ve bunu daha ileriye taşımak adına Facebook Ads üzerinden Instagram’da reklam verebilme durumu da ortaya çıkmış oldu. Firmalar, markalar ve küçük çaplı butikler bu reklam ağıyla Instagram üzerinden ürünleri ile ilgili olarak reklam verip satışlarını katlayabilmekte. Her ne kadar tuzak gibi gelse de durum oldukça ciddi projelendirilmiş ve belirli yaş aralıkları, cinsiyet, hatta il bazında bile muazzam bir reklam ağını kullanıcılara sunmakta. Sizlerde satışlarınızda başarılı ve yüksek bir artış görmek istiyorsanız öncelikli olarak bu verdiğimiz dört başlık üzerinden işleyişlerinizi hazır hale getirin ve müşterilerinizin daimi olarak sizden razı olmasını sağlayın.

Bir önceki yazımız olan WhatsApp Herkesten Sil Özelliği Nedir - Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*