Iphone X’de Animoji Nasıl Kullanılır ?

Iphone X’de Animoji Nasıl Kullanılır

Iphone X Kasım 2017’de göz alıcı bir dizayn ile piyasaya sürüldü. Yine de bir çok insan için bu £1000/$1000’lık akıllı telefonun asıl konuşulan tarafı gözde olan Animoji uygulaması. Bu, hiçbir şekilde Apple’ın başarısını gölgelemek niyetinde olunduğunu göstermiyor. Aksine, Animoji Iphone X’in en gelişmiş özelliği olan yüz tanıma ile birlikte oldukça uyumlu çalışıyor.

Bu makalede Animoji’nin tam olarak ne olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklarken biraz zaman harcayacağız. Parçanın ikinci kısmı ise bu eşsiz iletişim uygulamasının nasıl kullanıldığı olacak. Gelelim Iphone X’de Animoji Nasıl Kullanılır

Animoji nedir ?

Animoji, işlevselliğini ismiyle oldukça açıklıyor. Onlar tam anlamıyla ‘canlandırılmış emojiler’ emoji ise günlük hayattaki anlık mesajlarda ya da sosyal medya gönderilerinde  görebileceğiniz karikatür simgeleri.

Daha özele girersek, Animoji Apple’ın insanların kendi yüz ifadeleri ve ses tonlarını kullanarak emojileri güçlendirme çalışması. Günümüzde onlara sadece Iphone X yoluyla ulaşabilirsiniz, bu da Iphone X’in TrueDepth kamera özelliği sayesinde ön kamerada bulunan sensörler ile kullanıcının yüzünü taraması sonucu gerçekleşiyor.

Animoji, bir çok 3D karikatür simgelerinin formunu alıyor. Bunların içinde; maymun, robot, hatta tek boynuzlu at bile var. Her simge canlandırılmış ki böylece yüz mimikleri tam anlamıyla taklit edilebiliyor. Animojiyi kullanarak 10 saniyelik canlandırılmış mesajları kaydedebilir ve gönderebilirsin ve bunu yaparken Iphone X’in mikrofonundan yararlanmak da çok kolay. Eğer arkadaşlarına köpek karikatürü ile bir şeyler söylemek istiyorsan, takip etmen gereken birkaç adım var.

Adım 1

 • Mesajlar bölümüne tıkla ve önceden var olan bir mesajı aç ya da yeni bir tane oluştur. İMessage yazı bölümünden sağ taraftaki uygulama işaretine tıkla ve daha sonra istediğin hayvanı ya da farklı bir simgeyi seç. Böylece Animoji sürecini başlatmış olursun.

Adım 2

 • Sağ taraftaki bölümden istediğin bir Animoji suratını seç. Eğer daha büyük bir görüntü oluşsun istiyorsan Animoji panosunun altındaki gri çizgiye tüm Animojileri tek seferde göstermesi için bas.

Adım 3

 • Sonra da Iphone X’i tam yüzünün önünde tut. Eğer Animoji’nin etrafında sarı bir uyarı çıkıyor ise bu yüzünün tanımlanamadığını gösterir. Telefonun açısını ayarlayabilir ya da uyarı kaybolana kadar yüzünü uzaklaştırabilirsin.

Adım 4

 • Animoji’nin yüzünü tarayıp taramadığını anlamak için ya da aynı zamanda etrafındaki insanları rahatsız etmek için yüzüne aptal bir ifade koy. Bunu yaptıktan sonra alt tarafta bulunan kırmızı kayıt düğmesine bas ve Animoji mesajını başlat.
 • Unutma ki, bu sadece yüz ifadeleriyle sınırlı olan bir uygulama değil. Aynı zaman da sesin de kayıt ediliyor bu yüzden bir şeyler söylemeyi de unutma!

Adım 5

 • İster durdurma düğmesine bas, istersen de 10 saniye dolana kadar mesajını kaydet.
 • Animoji mesajın kendiliğinden tekrar oynatılacaktır ama sen oynatılmadan önce sağ tarafta bulunan ‘yenile’ düğmesiyle daha önce başlatabilirsin.

Adım 6

 • Tam bu noktada, kaydet/durdur düğmesi ok şeklindeki gönder düğmesine dönüşür. Ki bu da, Animoji’ni hızlıca göndermende işe yarar.
 • Eğer mesajına yazı eklemek istersen, basitçe Animoji’ye tıklayabilirsin, böylece iMessage açılacaktır. Yazını yaz ve daha sonra da bu şaheseri seçtiğin insana göndermek için ok işaretine tıkla.

Adım 7

 • Ayrıca, Animoji çıkartmanı sabit bir yere yerleştirebilirsin. Sadece istediğin emojiyi seç, daha sonra da üzerinde basılı tut ve istediğin yere doğru sürükle. Böylece kullanmak istediğin zaman vakit kaybetmek zorunda kalmazsın!

Adım 8

 • Kullanılmış Animojilerini kaydetmek ya da diğer uygulamaları kullanarak paylaşmak mı istiyorsun? O zaman istediğin Animojiyi seç ve üzerine basılı tut, sonra da Kaydet butonuna bas.
 • Kaydettiğin Animojileri istediğin zaman telefonundaki Videolar bölümünden bulabilirsin. Aynı zamanda, eğer istersen diğer sosyal medya platformlarında da paylaşabilirsin.

Bir önceki yazımız olan WhatsApp Grubunuzun Adının Değiştirilmesini Nasıl Engellersiniz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*