Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 Dizi

FRİNGE Dizi Konusu

Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 Dizi
Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 Dizi

Listemizin başında bilim kurgu, aksiyon, gerilim ve gizem severler için olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir dizi var: Fringe. 2008-2013 yılları arasında yayınlanmış, toplamda 5 sezon, 100 bölümden oluşan dizimizin ımdb puanı 8,4. Sona ermiş olmasına rağmen hala geniş bir hayran kitlesine sahip. Fringe, dünyada meydana gelen açıklanamayan olayları incelemek üzere oluşturulmuş bir FBI departmanının adı. Sanki dünya birilerinin laboratuarı ve bu kişiler istedikleri yerde istedikleri kişiler üzerinde deneyler yapıyorlar. Bizim olaylara dahil olduğumuz nokta Almanya’dan kalkış yapan 627 sayılı uçağın içinde gelişen ve açıklanamayan bir dizi olay.

Davayı incelemek üzere Anna Torv’un can verdiği FBI ajanı Olivia Dunham görevlendirilir. Olivia, tüm bu olayların bir düzende ilerlediğini ve eski bir bilim adamıyla bağlantılı olduğunu keşfeder: Walter Bishop. Ne var ki Walter Bishop şu anda bir akıl hastanesinde yatmaktadır ve onu oradan çıkarmak için oğlunun refakati gerekmektedir. Ve devreye Walter’ın oğlu zeki ama hayatını dalavere ile kazanan Peter Bishop girer. Bu üçlü gizemli olayları çözecek olan Fringe departmanının kilit isimleridir. Paralel evrenler, zamanda yolculuk, bilim ve teknolojiye az da olsa ilginiz varsa Fringe kesinlikle tek nefeste izleyeceğiniz bir dizi.

THE HANDMAİD’S TALE Dizi Konusu

Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 Dizi
Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 Dizi

The Handmaid’s Tale, Margaret Atwood’un damızlık kızın öyküsü adlı kitabından uyarlama bir dizi. Imdb puanı 8.6 olan dizi bu sene drama alanındaki en iyi dizi olarak Emmy ödülü aldı. Başrolündeyse yine bu sene drama alanındaki en iyi kadın oyuncu ödülünü bu dizideki rolüyle kazanan yetenekli oyuncu Elisabeth Moss var. Şimdi biraz konuya göz atalım. Distopik bir gelecekte Amerika Birleşik Devletleri’nde var olan rejim yıkılmış yerine totaliter bir rejim kurulmuştur. Bu yeni rejimde kadınların çalışma hakları ellerinden alınmış ve rejimin onlara direttiği görev alanlarında hizmet etmek zorunda bırakılmışlardır.

Ülkede doğurganlık oranı düşmüş olduğundan, doğurgan kadınlar damızlık olarak kumandanların evlerine verilirler. Görevleri ayda bir kez kumandanla, kumandanın eşinin yanında cinsel ilişkiye girerek hamile kalmaktır. İtiraz etme, fikir beyan etme hakları yoktur. İşte The Handmaid’s Tale bu damızlık kadınlardan biri olan Offred’ın (June) öyküsünü anlatmaktadır. Dizi henüz ikinci sezonun ortasında bile olmamasına rağmen üçüncü sezon onayını kaparak hayranlarını sevindirdi.

WENTWORTH Dizi Konusu

Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 Dizi
Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 Dizi

Hapishane dramalarını sever misiniz? Öyleyse 8.7 ımdb puanıyla Wentworth tam size göre bir dizi. Avustralya yapımı olan dizi haziran ayında altıncı sezonuyla ekranlara dönecek. Ana karakterimiz Bea Smith’in kocasından gördüğü psikolojik ve fiziksel şiddet bir gün canına tak ediyor ve bunun üzerine kocasını öldürme teşebbüsünde bulunuyor. Wentworth hapishanesine giriş yapmasıyla da olaylar başlıyor.

Bea kendini hapishanenin kanlı çekişmeleri asla bitmeyen iki koğuş ağası Franky ile Jacs’in arasında buluyor. Neredeyse tüm karakterlerinin hapishanede olma sebeplerini, hayat hikayelerini anlatan dizi seyirciye farklılıklar sunup tek bir konunun içinde sıkmayarak kendini sevdiriyor. Bir yandan da hapishane içindeki liderlik çekişmelerini, hapishanenin karakterlerin psikolojik gelişimi üzerindeki etkilerini izliyoruz. İsmi çok duyulmamış olmasına rağmen aslında hepimizin aşina olduğu bir dizi. Evet, ülkemizde yayınlanmaya başlanan Avlu dizisi Wentworth’den uyarlama. Avlu’yu sevdiyseniz Wentworth’e de bir bakın deriz

FRİENDS Dizi Konusu

Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 Dizi
Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 Dizi

Komedi sevmeyenlerdenseniz Friends ile bu tabunuzu kesinlikle yıkabilirsiniz. Imdb puanı 8.9 olan dizi 1994 – 2004 yılları arasında on sezon yayınlandı. Kült denilebilecek dizilerden olan Friends üzerinden seneler geçmesine rağmen hala birçok dizi sitesinde ve forumunda en çok izlenenler arasında. Dizi, New York’ta yirmili yaşların ortalarındaki altı iyi dostun hayatını, birbirleriyle ilişkilerini anlatıyor.

Yer yer hüzün serpiştirilmiş olsa da kahkahalarla gülmediğiniz bölüm yok denecek kadar az. Rachel Green, en alımlı ve en kırılgan karakter. Nikah masasından gelinliğiyle kaçıp soluklanmak için kendini attığı kafede eski lise arkadaşı, Monica Geller’a rastlar ve gruba dahil olur. Monica, otoriter, tam bir evlenme meraklısı, düzen hastası ve harika yemekler yapan bir aşçıdır. Monica’nın ağabeyi Ross, eşinin lezbiyen olduğunu öğrenip boşanmış, liseden beri Rachel’a aşık olan bir paleontolojist. Phoebe Buffay, ilginç tepkileri, her durumda pozitif kalabilmesiyle grubun çatlağı olarak adlandırılabilir. Chandler Bing, Ross’un üniversiteden arkadaşı, her arkadaş grubunda her fırsatta espri yapan komik tip. Joey Tribbiani ise yakışıklı, çapkın, acemi İtalyan aktörümüz. Yapımcıları Friends için “bu basit bir tv dizisi değil” diyorlar. Yayınlandığı dönemde ABD’de Friends’in toplum üzerindeki etkilerini araştıran psikologların olması da bu tezi destekler nitelikte

OUTLANDER Dizi Konusu

Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 Dizi
Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 Dizi

Dizi, Diana Gabaldon’un aynı isimli kitap serisinden uyarlanıyor. Hali hazırda üç sezonu yayınlanmış olup dördüncü sezonuyla önümüzdeki aylarda dönecek olan dizinin ımdb puanı 8.5. Outlander bir dönem dizisi. Hatta iki ayrı dönemin dizisi dersek yalan söylemiş olmayız. Başrolümüz Claire Beauchamp Randall ikinci dünya savaşında görev yapmış bir hemşiredir. Savaşın bitmesiyle Claire askerlik yapn eşi Frank Randall’a kavuşur ve ikili İskoçya’ya Frank’ın atalarını araştırmak üzere bir tatile çıkarlar.

Claire bu gezi sırasında merak edip gizlice bir Druid ayinini izler ve ayinin yapıldığı yerde bulunan dikili bir taşa dokunur. Taşa dokunmasıyla kendini 1743 yılında bulur. Daha ne olduğunu anlayamadan kocasının tıpa tıp aynı olan bir adamın saldırısına uğrar ve bir İskoçlu tarafından kurtarılır. 1743 İskoçların İngilizlere karşı özgürük mücadelesi verdiği ateşli bir dönemdir. Dizi boyunca Claire’in geri dönme çabalarına, 1743’de onu kurtaran Jamie ile aşkına, özgür İskoçya için mücadelesine ve daha fazlasına şahit olacaksınız. Ayrıca çekimler, müzikler ve arka plan olarak da damağınıza hitap edebilecek bir dizi.

Bir önceki yazımız olan La Casa De Papel Konusu başlıklı makalemizde La Casa De Papel ve La Casa De Papel Konusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*