Masaüstü Bilgisayar Mı Yoksa Dizüstü Bilgisayar Mı?

Bilgisayar üzerine seçim yapmakta zorlanan kişiler masaüstü mü yoksa dizüstü bilgisayar mı ile ilgili seçimlerini bir türlü yapamamaktadırlar. Bu kapsamda sizlere konumuz içerisinde masaüstü bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlardan bahsedeceğiz. Bu kapsamda her iki bilgisayar hakkında detaylı bilgiler sunarak daha iyi bir karar vermenizde yardımcı olacağız. Öncelikle bilgisayar tarihinden günümüze baktığımızda ne denli bir değişime uğradığını ve gün geçtikçe gelişerek cebime giren akıllı telefonlara kadar indiğini görebilmekteyiz. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler derken artık akıllı telefonların içine kadar giren bilgisayar sistemleri her yaştan ve her bütçeye uygun çok farklı boyutlarda hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Konumuzun devamına gelecek olursak bu her iki platform için sizlere net bilgiler sunacağız.

MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Masaüstü bilgisayar seçimi yaparken hiçbir zaman ucuz diye seçimler yapmayınız. Birçok mağaza veya işyeri çeşitli kampanyalar yaptıklarını dile getirerek işlemciyi yüksek tutmaktadır. Öte yandan RAM ve ekran kartı gibi diğer özellikleri oldukça düşük seviyede sunmaktadırlar. Bazen de bu durum tam tersine dönebilmektedir. Örnek RAM, ekran kartı veya sabit disk sürücüsü yüksek hacimde tutularak işlemcinin olabildiğince düşük ya da çift çekirdek olarak gösterilip de hız oranı olabildiğince düşük bir seviyede müşterilere sunulmaktadır. Bu nedenle masaüstü bilgisayar satın alırken mutlak suretle ucuz ve güvensiz firmalardan satın almaktan kaçının. Eğer donanım bilginiz yok ise sakın satış danışmanlarına aldanmayın, nedeni ise bu kişiler genelde mağazadan ürün satarak prim alma derdindeler ve büyük ihtimal sizi aldatmaya yönelik ikna etmeye çalışacaklardır. Bu nedenle yakın çevrenizde bulunan donanım bilgisi olan birinden yardım isteyebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlarda bir diğer kanma durumu ise marka bilgisayarlar üzerinedir.

Tabii ki kendini ispatlamış markalar var fakat birçok markanın iç haznesindeki donanım ürünlerinin farklı markalar olduğunu biliyor muydunuz? Markalar sadece monitör, boş kasaya ve bazen de ucuz donanımların üretimi üzerine ürünün üst kısmına etiketlerini yapıştırırlar hepsi bu kadar. Bu durumda dizüstü bilgisayarlar da aynı masaüstü bilgisayarlar ile aynı durumda olmaktadır. Buna ek olarak eğer çocuklu bir evde kalıyorsanız dizüstü bilgisayarı almaktan vazgeçin. Alsanız dahi ortalıkta bırakmanız pek iyi değildir, masaüstü bilgisayarlar bu kapsamda dizüstü bilgisayarlardan daha dayanıklı olmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*