Mobil Fotoğrafçılığın Püf Noktaları

Mobil Fotoğrafçılığın Püf Noktaları

Teknolojinin ve akıllı telefonların oldukça fazla gelişmesi ile mobil fotoğrafçılık adlı bir terim ortaya çıktı . Bunun asıl nedeni insanların artık fotoğraf makinelerini bir kenara atıp daha çok akıllı telefonlarını kullanması . Akıllı telefonlar çok daha pratik ve hızlı olması nedeniyle oldukça avantajlıdır.

Mobil Fotoğrafçılık İçin Telefon Nasıl Olmalıdır ?

Akıllı Telefonunuz ile iyi fotoğraflar çekmek istiyorsanız ilk olarak tabii iyi bir kameraya sahip olan bir telefon seçimi yapmalısınız. Bu seçimi yaparken kameranın megapiksel değerinden çok diyafram aralığı değerinin küçük olması ve lens kalitesi gibi konulara dikkat etmelisiniz . Çift kameralı telefonların bulanıklaştırma , x2 optik yakınlaştırma ve siyah beyaz fotoğraf dışında fotoğrafın kalitesini arttırma gibi bir özelliği yoktur . Orta fiyat segmentindeki telefonlar genellikle düşük ışıkta kötü performans verir bu yüzden daha çok üst segmentleri incelemelisiniz. Telefon seçimini yaptıktan sonra fotoğraflarınızı çekmek için teknikleri uygulamalısınız .

Mobil Fotoğrafçılığın Püf Noktaları
Mobil Fotoğrafçılığın Püf Noktaları

Mobil Fotoğrafçılık Teknikleri Nelerdir ?

Işık her fotoğraf için en gerekli şeylerden biridir . Çünkü ışık taneciklerinin aydınlattıkları alanlar çok fazla öne çıkarlar . Çeşitli ışık ve gölge oyunlarıyla vurgulamak istediğiniz alanı öne çıkarabilirsiniz . Işık olarak en kaliteli ışık her zaman için güneş ışığıdır. Güneş ışığının etkisini arttırmak için ayna benzeri çeşitli araçlar da mevcuttur . Güneş ışığının olmadığı yerlerde ise yumuşak ışıklar ile ortam aydınlatılabilir .Akıllı telefonlarda olan ois adlı bir teknoloji de kameranın titremesini önler . Tabii ki bu çok fazla etkili değildir . Bu yüzden tripod ile bir yere sabitlemeniz gerekebilir. Akıllı telefonunuz ne kadar az titrerse o kadar kaliteli fotoğraflar ortaya çıkacaktır . Yakınlaştırma yapmak , kaliteyi tamamen bozduğu için yapılması kesinlikle önerilmez. Bunun yerine yakın çekimler yapmaya çalışın .  Ayrıca akıllı telefon kameraları için üretilen lensleri de kullanabilirsiniz. Çoğu kişi doğallığı bozduğunu düşünse de fotoğraf düzenleme uygulamaları fotoğraf görüntünüzün kalitesini arttırmada katkıda bulunur . Çok fazla abartmamak dışında yapılan düzeltmeler ile ayrıntıları istediğiniz gibi öne çıkarabilirsiniz. Bunların dışında ilham almak da oldukça önemlidir. İlham almak için başka fotoğrafçıların fotoğraflarını inceleyin ve onların açılarını bulmaya çalışıp fotoğrafları çözümleyin .

Bir önceki yazımız olan WhatsApp'ta Yanlışlıkla Gönderilen Mesajı Silme, Geri Alma Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*