Monster Hunter World Hakkında Her Şey

Monster Hunter World Hakkında Her Şey

Monster Hunter World hikayesi ile değil özgür yapısı ve içeriğiyle ön planda olan bir yapımdır.  Hikayesi ile 2 farklı kıtaya bölünen kurgusal bir dünyada gerçekleşiyor. Bu dünyalar eski ve yeni olmak üzere ayrılıyorlar ve oyuncular eski dünyadan yeni dünyaya yolculuk yapıyorlar. Göreviniz bilgi toplama ve yaratık avlamaktır, yüzlerce çeşitli yaratığın bulunduğu dünyada, çoğu yaratık sebebi belli olmayan bir şekilde 10 senede bir yeni kıtada buluşuyor. Burada hedefiniz bunun neden olduğunu araştırmak. Oyun küçük bir gemi yolculuğu ile başlıyor ve başınıza gelen şansızlık nedeni ile kendinizi yeni dünyada görüyorsunuz. Mekaniklerinin tanıtımı yapıldığı alıştırma bölümünden sonra, oyunculara tüm mekaniklerin gösterildiği bölüm başlıyor.

Monster Hunter World Hakkında

Oyun sizlere bazı noktalarda nasıl davranmanız gerektiğini belirtirken, bazı noktalarda yetersiz kalıyor. Bu da seriye başlayan yeni oyuncular için problem oluşturabilir. Oyun giriş bölümünden sonra sizleri ana şehri olan yeni dünyanıza götürüyor. Burada hem silahlarınız geliştiriyor hem de yeni ekipmanlar satın alabiliyorsunuz. Ayrıca yemek yapıyor, küçük odanız ile ilgili gereken ayarlamaları yapma şansınız bulunuyor. Bu alan sizlerin dinlenme ve sosyal alanınız, istediğiniz hazırlıkları yaptıktan sonra gitmek istediğiniz görevinizi seçiyorsunuz. İsterseniz takımınıza diğer oyuncuları da dahil edebilir veya aynı görevi yapan başka oyunculara katılırsınız. Monster Hunter World, tam anlamıyla açık bir dünya yapımı değildir. İçerisinde büyük olan çeşitli bölgelerden oluşuyor ve Dragon Age: Inquisition oynayanların zorlanmayacağı bir yapımdır.

Monster Hunter World’un Özellikleri

Farklı bölgelere dilediğiniz zaman gitme ayrıcalığınız bulunuyor ve bunun için görev de almak gibi zorunluluğunuz yok. Bölgeler çok büyük ve her biri içinde farklı iklimleri barındırabiliyor. Örneğin normal ormandan karlı dağlara gitme şansınız oluyor ve bu da oyunun açık dünyadan oluştuğunu kanıtlıyor. Oyunda haritalar iyi detaylarla hazırlanmış ve haritaların her yerinde keşfetmeniz için farklı alanlar bulmanız mümkün. Ayrıca haritaların içinde bulunan yaratıklar, sizleri devamlı hareket halinde olmanızı sağlıyor.

Ekipmanlar

Oyun içinde kullanacağınız tam 14 çeşit silah bulunuyor. Seçenekler arasında baltalar, balyozlar, barutlu tatar yayı gibi alternatifleriniz var. Farklı silah ve komboların yer aldığı oyunda, düşmanınız için yalnızca bu komboları bilmek yeterli değildir. Ayrıca yaratıkların zayıf olduğu noktaları öğrenmeli, doğru yerde ve doğru zamanda hamle yapmanız gerekir. Yaratıkların çok güçlü olması onlarla dövüş yaparken zamanın uzamasına neden oluyor. Fakat oyun o kadar keyifli ve eğlenceli ki hiç bitmesin istiyorsunuz. Monster Hunter World’de dövüş mekanikleri çok fazla detay barındırıyor. Mesela oyun esnasında kılıcınız yaratığa değmez ise ona zarar veremezsiniz.

Silahların dışında çeşitli kıyafet ve zırhlar da bulunuyor. Zırhları avlamış olduğunuz canavarlardan düşürmüş olduğunuz malzemeler ile üretebilirsiniz. Diğer taraftan görevlerde kazanmış olduğunuz para ile de almanız mümkün. Farklı zırh setlerinin farklı özellikleri bulunuyor ve bazı zırhlar yemeklerden almış olduğunuz buff’ların sürelerini uzatmayı sağlıyor. Burada zırh seçimlerinizi oyun stilinize göre yaparsanız daha iyi olur. Oyunun ilk başlarında bu seçimler size lüzumsuz gibi görünse de daha sonra zorlaşan bölümlerde sizi hazırlık yapmaya mecbur bırakıyor.

Dolayısıyla oyun içinde zırh mekaniğinin nasıl çalıştığı ve bonusların neler olduğunu mutlaka öğrenmeye çalışın. Farklı canavarların farklı saldırıları da bulunuyor. Mesela bazı canavarlar hızlı iken bazıları agresif olabiliyor. Bunu anlamak için önce yaratıkla savaşmaya başlıyor ve oyunun ilerleyen bölümlerinde tanıyorsunuz. Her canavar öldürdüğünüzde onunla ilgili bilgi ediniyor ve seviye atlamış oluyorsunuz. Belirli bir seviyeden sonra tekrardan o bölgeye geldiğiniz zaman, aynı canavarın nerde olduğunu ve ne yaptığını harita üzerinden görmeniz mümkün.

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Burnout Paradise Serisi başlıklı makalemizde Agression, Burnout Paradise ve Elekctronics Arts hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*