Online Oyun Dünyasında Biz Türkler

İnternet öyle bir girdi ki dünyamıza, hemen hemen her şeyimizi onunla yapar olduk, bir bakıma da sanki daha iyi oldu gibi. İnternetten oynanan oyunlar yeni bir gelir kapısı açtı Ülkemizde. Online oyun sektörü denilen bu gelir kapısı oyun hizmeti veren kişilerin ve şirketlerin Türkiye’deki Türk oyuncuların bu sektöre olumlu yanıt verdiğini gözlemledi. Ve bir oyun çıkar çıkmaz hemen Türkiye sunucusu kurulup Türk oyunculara hizmet vermeye başlamakta. Peki Türk oyuncularla yabancılar arasında ki fark nedir hep beraber keşfedelim.

Knight Online ile başladık online oyun dünyasına nasılda güzeldi her şey oyuna gir, arkadaşında yanında, solucan kes, fare kes, yaratıklar değişik haritalar. İnsanların birbirine meydan okuyabildiği bir dünya. Sonrasın da Mersin de oyun karakteriyle kırmızı şahin model arabanın takas olmasıyla koptu her şey patladı gitti. Arttıkça arttı oynayanı başlayan bırakamadı. Peki şuan nasıl bir durumda olduğunu düşünürsek, acaba eskisiyle bir farkı var mı? Tabi ki de var eskiden emek vermeden olmuyordu hiç bir şey, fakat şimdi yayın şirketinin Türk oyuncuların istekleri doğrultusunda yaptığı değişiklikler oyunu parası olmayanın oynayamayacağı bir hale getirdi maalesef.

Knight online üzerinden gidiyorum çünkü bu konuda her şeyi aktarabileceğim ve yabancı kalmayacağım için daha doğru olacağını düşünüyorum. Oyuna başlıyorsunuz elinizle parmaklarınız kopana kadar tuşlara basıp oyun oynuyorsunuz, Zaman ayırıyorsunuz millet uyurken siz karakterinizi geliştirdiniz bunun için bir farkınız olmak zorunda avantajlı olmalısınız fakat oyun şirketi pat genie altında bir program yaptırıyor bilgisayar başında olmadan da karakterinizi geliştirebiliyorsunuz. Bütün emek çöp para ile satılan bu sistemde artık elle karakter geliştirmek yok.

Durmayalım devam edelim malum parası olan alsın diyorsunuz sonuçta oda işyerinde çalışarak emek veriyor. Pat Character seal scroll diye bir şey çıkartıyorlar geliştirdiğiniz karakteri başkasına satabiliyorsunuz. Oyunda bir seviye var 83/5 diye 83/5 olmak bayağı zaman gerektiriyor beklide 1 yıl. Ama adamın birisi geliyor hiç emek vermeden sadece para ödeyerek bu karakteri alıp başına geçebiliyor.Youtube’da gezerken Hilmiberk adında bir knight online oyuncusuna rastladım. Bu durumdan muzdarip sanırım Oyunun orijinal versiyonu olan Kore Knight online oynamaya başlamış videolara göz attım birde ne göreyim dersiniz? Oyunun orjinalinde genie denen program yok. Peki bu neden Türk sunucusunda var fakat kendi sunucusunda yok? Bunun tek bir cevabı var oda Türk oyuncularının ego tatmini!

İşte bu yüzden oyunun sanal mağazasında TL ve $ ile satılan oyun eşyaları bulunmakta. Şunu alayım canım fazla olsun, şunu alayım atağım fazla olsun, şunu alayım bana az hasar versinler gibi gibi. Ülkemizde ki bir çok üniversite öğrencisi maalesef bu düzene kapılmış durumda. Başbakanlık bursu ve öğrenim kredisi kullanıyor bu kullandığı kredi ve burs ile oyun içerisi eşya alıp kullanıyor. Peki bu yaşadığımız ülke içerisinde yaşadığımız adil bir durum mu? Hayır ne yazık ki değil. Nasıl adil olsun ki? Sana inanan anne baban oku diye okula gönderiyor, devlet burs ve kredi veriyor sen gidip oyuna ödeme yapıyorsun. Hem de tamamen sanal olan bir şey için.

Ben bunu Kendi milletimizin Karnının dar olmasına bağlıyorum. Oyunda olsa kaybetmeyi kabullenemiyoruz. Hep ben keseyim hep onlar yenilsin diyerek maalesef parayla güç elde ediyoruz. Delik demir çıktı mertlik bozuldu mevzusu oluyor sanırım bu durum. Bizde diyoruz ki Pus eşyası çıktı playerlik bozuldu. Daha güzel bir Ülke ve yaşam tarzı için Online oyunlara para ödemeyin.

Bir önceki yazımız olan PUBG Silah Sistemi Tamamen Değişiyor - Özelleştirilebilir Silahlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*