Oyunlar Bizi Nasıl Etkiliyor?

Oyunlar Bizi Nasıl Etkiliyor?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık oyunlarda günlük yaşantımızın bir parçası haline geldi. Durum böyle olunca birçok kişi bunun olumsuz olduğu yönünde açıklamalar yapıyor. Bugün sizler için bilgisayar ya da konsol oyunlarının iyi ve kötü yanlarını açıklayacağız.

Yakın bir zaman önce Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletlerinden biri olan Florida’da okula yapılan silahlı saldırının ardından Başkan Donald Trump, oyun yapımcıları ile toplantı yapmıştı. Dünya Sağlık Örgütü’de bilgisayar ve konsol oyunlarının olumsuz yanlarını araştırmaya başlamıştı. Ancak birçok bilim adamı da video olumlarının insan beyni ve vücudu açısından birçok pozitif yönlerinin olduğu konusunda ısrarcı.

 

Yapılan araştırmaların sonucunda bazı çarpıcı bilgilere ulaşıldı. Buna göre:

  • Yapılan araştırmalara göre, her hanede en az bir kişi, haftalık yaklaşık 3 saatten fazla bir zamanını oyun oynamakla geçiriyor.
  • Bilgisayar ve konsol oyuncularının yaklaşık %31’ini kadınlar oluşturmaktadır. 18 yaş altı erkek çocuklarının oranı ise yüzde 18
  • Bilgisayar ve konsol oyunlarını yaklaşık yüzde 41 kadınlar, yüzde 59 ise erkek oyunculardan oluşmaktadır.
  • Kadın ve erkek tüm oyuncuların yaş ortalaması ise 35 olarak hesaplanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü, akıl hastası kategorileri arasına ‘’oyun bağımlılığını’’ koymayı ciddi bir şekilde düşünüyor.

Amerikan Psikoloji Derneği tarafınca yapılan araştırmalara göre ise şiddet barındıran oyunlar, saldırganlık davranış oranını büyük bir şekilde etkilemektedir. Fakat yapılan araştırmanın devamında ise oyun oynayan kişilerin, suça eğilimini arttırmadığı tespit edilmiştir.

Nişancılık yani savaş oyunlarının, beyindeki görsel hafızanın olduğu bölümü güçlendirdiği belirlendi. Bu tarz oyunlara ilgi duyanlar, duymayanlara karşı çok daha gelişkin görsel hafızaya sahip olmaktadır.

Aynı şekilde video oyunları oynayanların göz ve el koordinasyonları çok daha gelişmiş oluyor. Ancak oyun oynayan kişilerin obez olma ihtimalleri normalden çok daha yüksek bir seviyede…

Araştırmanın devamı ise oldukça ilginç. Çünkü spor oyunlarının özelliklede çocukları spora özendirdiği belirtilmekte. Bulmaca, puzzle, sorun çözme türündeki oyunlar ise yeteneği arttırıyor. Normalden az bile olsa bilgisayar ya da konsol ile oyun oynayan çocuklar, oynamayanlara göre daha az duygulsal ya da psikolojik sorun yaşamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan PUBG 2018 Yol Haritası, PUBG Sevenler Kaçırmasın! başlıklı makalemizde güncellemeler, hile ve PUBG hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*