Oyunlarda FPS Değeri Arttırma Yöntemleri

Oyunlarda FPS değeri arttırma

Oyunlar insanların boş vakitlerini değerlendirdikleri ve stres attıkları sosyal aktivitelerdir. Özellikle bazı oyunlar oynanış ve hikâye bakımından insanları saatlerce kendilerine bağlayabiliyorlar. Eğer iyi bir bilgisayara veya oyun konsoluna sahipseniz oyun zevkiniz daha da yükselebiliyor. Ancak düşük bir donanımla yüksek özellik ve kalitedeki bir oyunu oynamak istediğinizde ise tam tersi bir durum ortaya çıkabiliyor.

Oyun kalitenizi etkileyen en önemli etkenlerden birisi FPS’dir. FPS bir oyunu akıcı oynamanıza ve grafikleri ne denli kaliteli – ayrıntılı görebileceğinize olanak tanır. Bu da oyun oynadığınız platformun donanımı – teknik özellikleri ile doğrudan ilgili bir durumdur.

FPS Nedir?

FPS’nin açılımı ‘Frame Per Second’ yani ‘Saniyedeki Kare Hızı’ olarak tanımlanmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi FPS değerinin yüksek olması size daha etkili ve daha iyi bir oyun deneyimi sunacaktır. Oyunlarda nasıl FPS değeri arttırılır şeklinde soruların sorulması oyunların maksimum kalitede oynanma isteğinden kaynaklanmaktadır.

FPS’yi etkileyen durumlardan en önemlisi donanımdır. Ekran kartı, işlemci, RAM kısacası tüm donanım FPS’yi doğrudan etkilemektedir. Ancak donanımınız her ne kadar iyi olursa olsun bazı durumlarda siz de düşük FPS sorunu yaşayabilirsiniz. Senkronizasyon sorunu, donanım güncellemeleri ve yazılıma bağlı nedenlerden donalı oyunları düşük FPS sayısı ile oynayabilirsiniz. FPS değeri arttırma işlemi için sizin de yapabileceğiniz işlemler ve uygulayabileceğiniz ayarlar yer alıyor. İşte rahatlıkla uygulayabileceğiniz FPS değeri arttırma yolları:

Başlangıç Uygulamalarını En Aza İndirmek

FPS değerini arttırmak için başlangıç ekranınızda yer alan programların sayısını düşürmelisiniz. Bildiğiniz gibi bilgisayarınız açıldığında bazı programlar otomatik olarak çalışmaya başlarlar. Bunun için bilgisayarın arama bölümüne gelerek ‘msconfig’ yazarak arama yapmalı ve açılan ekranda ‘Başlatma’ seçeneğine gelerek ‘Görev Yöneticisi’ni Aç’ seçeneğine tıklamalısınız. Daha sonra açılacak olan bölümde ‘Başlangıç’ bölümünde otomatik olarak açılan programları görebilirsiniz. Gereksiz olan programları burada devre dışı bırakmalısınız. Bu şekilde sadece kullandığınız programlar açık kalacaktır. Hem bilgisayarınız daha hızlı bir şekilde açılacak, hem de oyunlarda daha yüksek FPS değeri alacaksınız. Otomatik başlatılan programlar bilgisayar hızını doğrudan etkilemektedir.

Windows Tema Ayarları

FPS’nin arttırılması için kullanılan enerji ve işlemci – ekran kartı gücünün minimuma indirilmesi gerekir. Windows tema ayarlarına giriş yaparak burada temayı klasik görünüme çevirebilir ve oyunlarda FPS artışı sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde bilgisayarınızın güç harcadığını düşündüğünüz uygulama, program ve sistem ayarlarını kapatarak kolaylıkla FPS’nizi arttırabilirsiniz.

Soğutma

Laptop veya masaüstü bilgisayar kullanıyor olabilirsiniz. Isınma sorunu FPS’ye doğrudan etki etmekte ve FPS’yi düşürmektedir. Eğer yüksek kare hızlarında oyun oynamak istiyorsanız mutlaka soğutucunuzun yeterli olduğundan emin olun. Ayrıca en fazla 5-6 aylık periyotlarla kasa veya laptop temizliği yapmanız veya yaptırmanız da FPS artışı açısından oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

Ekran Kartı Güncellemesi

Ekran kartınızın yeni bir güncellemesi çıktıysa bu güncellemeyi mutlaka yüklemelisiniz. Oluşabilecek bir senkronizasyon sorunu bu sayede önlenmiş olacaktır. Ayrıca eski sürüm ekran kartı programlarının daha düşük FPS değerleri verdiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle FPS artışı istiyorsanız en son ekran kartı sürümünü yüklemelisiniz. Ekran kartınızın marka ve modeline göre resmi websitesinde son sürüm ekran kartı güncellemelerine ulaşabilirsiniz.

Optimizasyon programlarını kullanarak FPS artışı sağlamanız da mümkündür. FRAPS aracılığı ile oyunlarda kaç FPS’ye ulaştığınızı rahatlıkla görebilir, Razer Game Booster, Game Booster ve Game Fire gibi programlarla otomatik olarak optimizasyon yaparak daha yüksek FPS değerlerine ulaşabilirsiniz. Oyun ayarlarını düzenlemeniz ve Dynamic Reflections, Supersampling gibi ayarları kapatmanız FPS değerlerinizi -15 aralığında yükseltebilir. Oyunlarda FPS değeri arttırma işlemi için yukarıda bahsedilen tüm ayarlama ve işlemeleri uygulamanız ve sadece bir yönteme bağlı kalmamanız daha etkili sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan CS:GO Crosshair Ayarları Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde cs:go crosshair, cs:go crosshair ayarları ve CS:GO Crosshair Ayarları Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*