Persona 3 İnceleme

Persona 3 İnceleme

Genelde insanlar yeni çıkan, iyi grafiğe sahip, nostaljik özel yapım oyunları tercih ederler. Persona 3, ne nostaljik denecek kadar eski ne de grafikte mükemmel. Yeni denebilecek kadar da yeni değil ama çok iyi bir oyun. 2017 yılının en iyi oyunu olarak bahsedilen, herkesin oynamış olduğu Persona 3 ‘ü inceleyelim.

Oynanış

Persona oynanışla ön planda olan oyun değildir. Oyunda önemli olan hikâye ve karakterlerdir. Persona 3, klasik sıra tabanlı Japon Rol Yapma Oyunudur. Savaş sistemi klasik olsa bile One More sistemi ile heyecan veriyor.

Sistem oyunda ateş, elektrik, rüzgâr, ışık ve karanlık gibi çeşitli saldırı şekilleriniz bulunuyor. Ayrıca 3 gruba ayrılan saldırılar da bulunuyor.

Persona Sistemi

Personalar, Gölgelere karşı savaşan büyülü varlıklar olmaktadır. Hepsinin çeşitli özellik ve güçleri vardır. Seviye atladıkça yeni yetenek kazanır ve güçlü olurlar. Savaş esnasında düşmana karşı uygun Persona’ya sahip olmak çok avantajlıdır.

Velvet Room

Her Persona oyununda tekrarlayan, odanın sahibi gizemli adam olan Igor’un deyimiyle; gerçeklik ve rüya arasında bulunan bir odadır. Bu odanın amacı hep aynı ama her oyun esnasında oyunun temasına göre mekân değiştirir.

Velvet Room Tema Müziği

Müziklerin fazla çeşidi olmasa da sizi bunaltmıyor. Müzikler oyunun atmosferine ve olaylara göre değişiyor. Bazı yerlerde sessizlikten sonra müzik değişimi, olayın etkisini arttırıyor.

Persona 3 İnceleme
Persona 3 İnceleme

Sanat

Her Persona oyununun, bir rengi bulunur ve oyunun gittiği temaya göre değişir. P3’ün rengi mavidir ve oyunun temasından dolayı koyu renkler kullanılır. Persona 3’ün teması, oynanışı ve grafikleri değil de hikâye ve karakterlerin yaşatmış olduğu duygulardır. Karakterler çok doğal seslendirilmiş ve yazılmış ki, gerçek insan gibi onlarla bir bağ kuruyorsunuz.

Karakterler

İlk başlarda biraz uzak ve sıradan bir arkadaş gibi davransalar da onlar ile ilerlemeye başladıkça sizlere daha fazla güvenmeye çalışıyorlar. Onları tanıyor ve hayallerini, hedeflerini, sevdiklerini, sevmediklerini, en önemlisi de kişiliklerini anlamış oluyorsunuz. Yeni tanıştığınızda sevmediğiniz kişiyle, ilişkilerinizin ilerlemesiyle ona karşı üzüntü, sempati, sevgi duymaya başlayabilirsiniz. Daha sonra Persona sonrası depresyonuna yakalanma şansınız da bulunuyor. Bu oyunda yaşayacağını tecrübelere değeceğini düşünüyoruz.

Hikâye

Adını daha sonra sizin belirleyeceğiniz ana karakterin, gece yarısı yeni başlayacağı okulun yurduna gitmesi ile başlıyor. Gece yarısı trenden inen ana karakter, istasyondan çıktığı gece yarısında aniden tuhaf renkli bir ayın aydınlatmış olduğu tabut dolu sokakta kendini bulur. Bunlara aldırış etmeden yurdun yolunu tutar ve yurdun kapısında bir çocuk karşısına çıkar. Ona devam edebilmesi için anlaşma imzalaması gerektiğini söyler be karakter kâğıdın altındaki boşluğa imza atar ve çocuk yok olur. Anlaşmada; zaman kimseyi beklemez, herkesi eşit şekilde sona ulaştırır. Bunu kendi irademle kabul ediyorum yazmaktadır.

Sonra yurtta kalan 2 kız sizi beklemektedir. Çok fazla şaşkın görünseler bile size odanızı göstermeye yardım ederler. Uykuya dalarsınız ve yarın ki okul günü maceramız başlamış olur. Hikâyede çok önemli noktalar bulunuyor anlatılanlar sadece birkaç saatidir. Gerisini oyun anında yaşayarak görmeniz oyunun heyecanını daha da arttıracaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Steam Key Alma Rehberi başlıklı makalemizde Ücretsiz steam key ve Ücretsiz Steam Random Key hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*