Playstation’ın 5 maddede tarihini listeledik!

Abi Türkçesi oyun istasyonuymuş nidalarını attığımız zamanlardı 90’lar. Ya da abi 3 boyutlu oyun yapmışlar… Her ne olursa olsun Playstation 90’lı yılların ortalarında hayatımıza girerek bir çok ilki bizlere yaşatmıştı…

O zamanlar “bir” rakamı yok tabi

Gri plastik bir kutu önümüze kondu. Puff! Sihirli birşeyler oldu. Walkman cd’leri, vcd filmler derken ilk kez “cd”den oyun oynanabildiğine şahir olduk! Bu inanılmaz deneyim bir de 3 boyutlu tomb raider’lar ile birleştiğinde… Playstation ile yatıp kalkar olduk. O zamanlar ikincisinin çıkacağı belli olmadığı için adı Playstation 1 değildi tabi…

“İki” simsiyah geldi!

Zaman geçiyor, devir değişiyor. 700 MB’lık CD’ler yetmemeye başlamıştı. Playstation’da ilk kez çift CD’li oyunları görür olmuştuk. En büyük örneği Driver 2 ve Gran Turismo 2 oyunlarıydı. Bu oyunlar piyasaya çıktıktan sonra Playstation 2 tanıtıldı. Artık çift CD’ye ihtiyaç olmayacaktı keza Playstation 2’ler 4.7 GB’lık DVD kullanacaktı. Ayrıca Bit değeri değiştirilmişti yapısındaki. DVD bir yana, ethernet girişi gibi özellikler de bizi şoka uğratmaya yetmişti. Kapış kapış gitti.

Bu sefer parlak bir siyah, “üç”üncü bölüm başladı…

Spiderman yazı fontunda yazılmış PLAYSTATION logosu ile hafızalarımıza kazınan Piano Black şişman kasasıyla hafızalarımızda yer edindi Playstation 3. DVD teknolojisi de geride kalınca, Playstation 3 ile ilk kez BluRay teknolojisi ile tanıştık. Oyunların büyüklüğü arttıkça, Playstation’ların numarası da artar olmuştu.

“Dört” geldi, “Dört K” gelemedi…

Her ne kadar “yeni nesil” olarak hayatımıza girse de, bir türlü bu neslin konsoluna ikna olamadık. Nesil 4K’lar VirtualReality’ler bekleyen bir nesildi. Olmadı. Teknoloji arttı, oyunlar güzelleşti, yine satıldı, ama heyecanı kısa sürdü.

“Pro”fesyoneller için…

Ve geldik son konsola, Playstation Pro. 4K oyun oynayabilmek için bir önceki amatör Playstation’ları çöpe atın dedi bizlere adeta Sony… Ayrıca HDR tarafında da geliştirmeler sağladı bu konsol.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*