Şehit Tespit Sorgulama Ekranı Açıldı

Geçtiğimiz günlerde e-devlet üzerinden yayınlanan Alt  – Üst soy bilgisi ile kişiler 4 5 göbek öncesine kadar atalarının doğum tarihi, ismi soy ismi, kütük yeri bilgileri görmeye başladılar. Oldukça yoğun ilgi yüzünden kısa sürede çöken sistem yapılan teknik düzenlemelerden sonra tekrar kullanıma açıldı. Yoğun ilgiden sonra Milli Savunma Bakanlığı benzer bir sistemi hizmete alarak vatandaşların kullanımına açtı.

Şehit Tespit Projesi kapsamında akrabalarınız ve soyunuzdan kimin şehit olduğunu bulabileceksiniz. İlk olarak 2008 yılında hazırlanan sistem Osmanlı İmparatorluğunun yıkılış döneminden Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş döneminde yaşadığı savaşlarda şehit düşenlerin kimlik bilgileri internet ortamına taşınmıştı. Son yapılan değişiklikler ile Kıbrıs Barış Harekatınında içine dahil edildiği sistemde gerekli bilgileri girdi olarak yaptığınız zaman şehit bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

Sistemde 9 savaşın şehit bilgileri listeleniyor. Bu savaşlar sırasıyla

  • 1853 Kırım – Osmanlı Savaşı
  • 1877 – 1878 Osmanlı – Rus Savaşı
  • 1897 Osmanlı Yunan Savaşı
  • 1911 Trablusgarp Savaşı
  • 1914 – 1918 Birinci Dünya Savaşı
  • 1919 – 1922 İstiklal Savaşı
  • 1950 – 1953 Kore Savaşı
  • 1974 Kıbrıs Barış Harekatı

MSB ŞEHİT SORGULAMA EKRANI NE ZAMAN AÇILACAK?

Hizmetin açılmasının ardından kısa sürede yoğun ziyaretçi trafiği ile karşılaşan sistem donma noktasına geldi. Hemen konuya müdahale eden MSB bilişim ekipleri sistemi geçici süre ile devre dışı bıraktılar. Konu ile ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı, Hizmet iyileştirme çalışmaları nedeniyle şehit sorgulama ekranı geçici olmak kaydıyla devre dışı bırakılmıştır. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra sistem kullanıma açılacaktır. Açıklaması yapıldı.

Bir önceki yazımız olan WhatsApp Mesajları Herkesten Sil Özelliği ile Aslında Komple Silinmiyor! başlıklı makalemizde Herkesten sil, WhatsApp ve whatsapp güncelleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*