Server Nedir? Server Türleri Hakkında Bilgi!

Konumuz dahilinde sizlere server nedir, hangi türlere yönelik işlevsellikler sağlar gibi önemli merak edilen başlıklara değineceğiz. Konu içerisinde web server, database server, Proxy server ve benzeri server tiplerine yönelik bilgiler sunacağız. İlkin server nedir sorusuna cevaben; Ağ kapsamında yer alan istemcilere veri, kaynak, dosya paylaşımı yapmaya olanak sağlar. Ek olarak diğer ağdaki bilgisayarlardan daha üstün özelliklere sahip olan donanımsal bilgisayarlara server denir. Bu serverlarda bir ağı yönetmek başta olmak üzere web siteleri, veritabanı, e-posta, dosya barındırma ve daha birçok farklı özellikli sunucu kapsamı oluşturmak mümkündür.

EN POPÜLER SERVER TÜRLERİ NELERDİR?

Web Server: Sunucu sıfatını taşıyan bu tür, web sitelerini barındıran özelliğe sahiptir. Bu kapsamda gelen istemci taleplerini çözümleyerek yanıtlamaya yönelik cevaplar veren özelleştirilmiş server aksamını oluşturmaktadır. Hangi betik dili ile yazılmış ise buna yönelik web sunucu özelliklerini içerisinde barındıran server, kullandığı teknoloji sayesinde bunu ziyaretçilere en iyi şekilde sunmayı planlamaktadır. Bu özelleştirmeler içerisinde yer alan Linux ve Windows serverlar başlıca olanlarıdır.

Database Server – Veritabanı Sunucuları: Bir ağ üzerinden sadece veritabanı hizmeti vermeye yönelik özel olarak geliştirilen sunucu türünü kapsamaktadır. İstemciler ve veritabanı ile ilgili olarak tutulan veriler ve bu verilerin yönetici olan kişiler tarafından erişilerek sorgulamalar yapabilmesini sağlayan özel türü kapsamaktadır. Oracle, MySQL ve SQL Server’lar en yaygın popüler veritabanı sunucuları olmaktadır.

File Server – Dosya Sunucuları: Temel amacı dosya paylaşımı üzerine kurulan bu serverlardır. Tamamen yüksek boyutlara sahip sabit disk kapasiteleri üzerine hazırlanmıştır. Sunucu kapsamında yer alan dosyaların tamamının paylaşıma açılmasıyla birlikte istemcilerin yetkilendirilerek güvenlikli dosya paylaşım sunucusuna verilmekte olan görevleri kapsamaktadır.

Proxy Server – Vekil Sunucular: Ağ kapsamında yer alan trafik yoğunluğunu en alt seviyeye indirgemek ve buna yönelik yanıtlama süresini olabildiğince kısaltmak amacıyla özel olarak geliştirilen sunucu türlerini kapsamaktadır. İstemci olan vekil sunucular üzerinden internete erişim sağlanır, Proxy server ise daha öncesinden girilen ve istemci olarak belirtilen web sayfalarını ön belleğinde tuttuğu için veri durumunu olabildiğince düşürmektedir.

Bir önceki yazımız olan VPN Nedir? Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*