Shadow of the Colossus Tanıtım

Shadow of the Colossus

 

Boynuzlu bir çocuğun öyküsü ile ilk olarak karşımıza çıkan Team ICO, ne kadar çok farklı bir firma olacağını belli etmişti. Alışık olmadığımız bir atmosfer ile bizleri karşılaştırdı. Ayrıca firmanın neredeyse tüm oyunlarında kullanmış olduğu bilinmeyen bir diyar teması, sonradan çıkan Shadow of the Colossus ve The Last Guardian yapımlarında da büyük ilgi gördü. Bu oyunların paylaşmış olduğu çeşitli ortak noktalar olsa da aralarından ayrılan Shadow of the Colossus, çoğu oyuncu için anlamı büyüktür.

Duyulduğu zamanlarda Wanda and Colossus olarak ortaya çıkan Shadow of the Colossus, büyük devlere karşı mücadele gerektiriyor. Sizleri Colossusları öldürmeye iten sebep, intikam, şöhret değildi. Yapım ekibi oyunun ana temasına, aşk öğesini koymuş ve bu konuda çok fazla ayrıntı vermiyor. Karakterler ile özdeşleşmenizi sağlamış ve karakterlerin hayatlarını neden kaybettiklerini anlamıyoruz. Oyunun açıldığı esnada bu detay fazlası ile gözümüze çarpıyor ve uzun süreli yolculuktan sonra uzun bir köprüyü geçiyorsunuz. Daha sonra Kadimler ’in Tapınağına adım atmış oluyorsunuz.

Burada bulunan kapı kapandığı zaman geri dönüşün olmadığı anlıyorsunuz. Ulu sesin dediği gibi, kızı canlandırabilmek için 16 devi öldürmeniz yeterlidir. Sonunda sizden neler alıp götüreceğini hesaplamadan yola çıkıyorsunuz. Shadow of the Colossus’un ana teması siz tapınaktan çıkar çıkmaz yüzünüze yansıyor. Diğer oyunların tersine olabildiğince uzanan geniş alanlar sizi bekliyor. Ayrıca bu alanlarda doğanın tüm güzellikleri karşınıza çıkıyor ve ilerledikçe karşına çıkan ayrıntılar, manzara sizlere bir masaldaymış gibi bir his veriyor.

Bu atmosferde size en büyük yardımcı, atınız Agro’dur. Sizin her seslenişinize tepkisiz kalmayan, zor zamanlarınızda sizi yalnız bırakmayan Agro, kısa bir zamanda oyuna olan bağınızın en önemli unsuru oluyor. Firmanın oyunlarında kullandığı ikili karakter olgusu bu oyunda Agro üzerine yoğunlaşmış. Ico’da Yorda, The Last Guardian gibi bu oyunda da Agro aynı şekildedir. Büyük bir bölümü oyunda at üstünde harcıyorsunuz. Atınızdan indiğiniz ya da tek devam ettiğiniz anlarda bulunuyor. Agro ile aranızda oluşan kuvvetli bağ yüzünden sürekli kontrol etme ihtiyacı duyuyorsunuz.

Oyunu oynamaya başladığınızda hele bir de ilk dev ile karşılaştığınız zaman 2005 senesinde böyle bir oyunu nasıl yapmışlar? diye aklınızdan geçiriyorsunuz. O yıllarda büyük yaratıklar ve ucu görünmeyen alanlar ilkleri yaşatıyordu. Shadow of the Colossus’da 16 devi öldürmek sanıldığı kadar çabuk olmuyor. İlk olarak bu devleri bulmanız şart. Burada imdadınıza lanetli kılıç yetişiyor ve havaya kaldırdığınız anda hedefinizin nerede olduğunu anlamanız mümkün. Aynı şekilde devlerin zayıf noktalarını bu kılıç ile anlayabilirsiniz. Devlerin ilgisini çekmek veya taktik için kullanmanız gereken ok ile yaya da sahip oluyorsunuz. Karşınıza çıkan her devin öldürülme şekli birbirinden farklıdır.

Oyunun yapım ekibi, daha 2005 yılından bu yana hayal güçlerini çok geniş ve etkileyici tutmayı bilmişlerdir.

Bir önceki yazımız olan Fortnite: Battle Royale Sistem Gereksinimleri Neler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*