Şirince’ye Gitmek Görmek İçin 10 Neden

Şirince’ye gitmek için 10 neden

Ege’nin saklı köylerinden Şirince, 2012 yılındaki kıyamet efsanesiyle dünya gündemine yerini almıştı. Maya uygarlığının takvimini yorumlayan bir gruba göre 21 Aralık 2012’de kıyamet kopacak, dünyada sadece iki yer kıyametten kurtulacaktı. Bunlardan biri Şirince köyü, diğeri ise Fransa’nın güneyindeki Bugarach köyüydü. Bu söylenti köye dünyanın her yerinden insan akın etmesine ve uluslararası basında haber olmasına neden oldu. Şirince’yi son yıllarda turistik bir çekim merkezi haline getiren özelliklerinin başına ünü gün geçtikçe yayılan meyve şarapları geliyor. Bahar aylarında daha da güzelleşen Şirince’ye gitme nedenlerini sizin için listeledik.

1- Yemyeşil doğası

Şirince, İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı, ilçeye 8 km uzaklıkta bir köy. Köyün doğası ve dinginliği sizi henüz yoldayken kollarına alıyor. Köyde sizi yemyeşil doğa, lavantalar ve papatyalar karşılıyor. Şirince’de bağcılık, zeytincilik yapılıyor; kiraz ve şeftali gibi meyveler yetiştiriliyor. Şirince, yemyeşil doğasıyla özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için bir kaçamak ve dinlenme noktası.

2- Tarihi evleri

Şirince’nin tarihi taş Rum evleri, yeşilin içinden ziyaretçilerini selamlıyor. Köyün turistik bir merkez haline gelmesiyle evlerin bir kısmı köylüler tarafından butik otel haline getirilmiş. Köylüler, müşterilerine misafir gibi davranıyor, sabah köy kahvaltılarını elleriyle hazırlıyorlar.

3-Adı gibi şirin olması

Şirince’ye ait dilden dile dolaşan bir hikaye ise şöyle; Köy halkı zamanında kimse buraya gelmesin, köylerini çirkin zannetsinler diye köye “Çirkince” dermiş. Köyün adı da böyle kalmış. Cumhuriyetin ilk yıllarında köyü ziyaret eden İzmir Valisi ise köyü çok beğenerek “Bu köyün adı Çirkince olamaz” deyince adı da “Şirince” olarak değişmiş. Şirince’ye gittiğinizde köyün tarihi beyaz taş evleri, mis gibi kokan lavantaları ve yerlilerin misafirperverliği ile tanışacak ve adı gibi şirin olduğu konusunda karar kılacaksınız.

4-Leziz köy kahvaltısı

Köyde popüler etkinliklerden biri köy kahvaltısı yapmak. Şirince’ye sabah saatlerinde gelirseniz manzaralı restaurantlardan birinde doğal reçellerin baş köşede olduğu doyurucu serpme kahvaltılardan alabilirsiniz.

5-Dilden dile dolaşan meyve şarapları

Şirince’nin meyve şaraplarının ününü duymayan yoktur. Vişne, böğürtlen, karadut, çilek, kavun, ayva, nar, şeftali… Aklınıza gelebilecek neredeyse her meyvenin şarabı Şirince’de mevcut. Şirince’de çok sayıda şarap evi bulunuyor. Tadım yapmak isteyenlere meyveli şarap çeşitleri shot bardaklarında sunuluyor. Damak zevkinize göre karar vermek ise size kalmış.

6- Kumda kahve ve mürver şerbeti

Şirince’de şarap evi kadar kumda kahve yapan cafe sayısı da epey fazla. Kumda kahveler mürver şerbeti ile birlikte sunuluyor. Mürver şerbeti, adını aldığı mürver çiçeğinden yapılıyor ve ferah bir şerbet.

7-Doğal alışveriş

“Şirince’de şaraptan başka ne alınabilir?” derseniz… Şirince teyzelerinin sattıkları dağ kekiği, nane, ada çayı, ıhlamur gibi otlar ve doğal reçeller söylenebilir. Ayrıca Şirince’’deki çiçek saç taçları plastikten değil, köylü teyzeler kendi elleriyle gerçek papatyalardan yapıyor.

8-Kıskandıran fotoğraf kareleri

Şirince’nin manzarası ve sokakları bu kadar güzel olunca doğal olarak köyde çekilen fotoğraflar da kıskanılacak derecede güzel oluyor. Tarihi evlerin arasında ya da yeşil doğayı arka fon olarak kullanarak çektireceğiniz fotoğraflar ya da yakalayacağınız farklı kareler hoş bir anı olarak kalacak.

9-St. John Klisesi

15. yüzyıldan kalma St. John Klisesi, inanç ve kültür turizmi için önem taşıyor. Klisenin içerisinde küçük bir şarap mahzeni de yer alıyor. Hristiyanlık için oldukça kutsal olan bu klisenin bahçesindeki havuz, dilekler için atılan madeni paralarla dolup taşarken; kliseden görünen Şirince manzarası hafızalara kazınıyor.

10-Gündoğumu ve günbatımı

Şirince; sakinliği, doğası, tarihi evleri, araba girmeyen dar yollarıyla insanı bambaşka bir dünyaya götüren atmosfere sahip. Şirince’de güne uyanmak ve güneşin batışını izlemek unutulmaz bir deneyim.

Bir önceki yazımız olan Klişelerden Uzak Sizden Hoşlanıyor Mu? Anlamanın Yolları başlıklı makalemizde hoşlanma ipucu yöntem ve sizden hoşlandığını anlamanın yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*