Site Haritası Nedir-Ne İşe Yarar ve Nasıl Oluşturulur

Site haritası nedir sorusuna en net cevap; sitenizin tüm sayfalarının yer aldığı ana yönerge şablonu olmaktadır. Yani web siteniz kapsamında yer alan yazılar, videolar, resimler ve diğer tüm dosyalarınızın uzantılı halleri bu harita içerisinde yer almakta. Genel olarak “.xml” uzantısına sahip olan site haritaları aynı zaman’da harici olarak sitenin kendi içerisinde de “.html” olarak tanımlanabilinmektedir. Fakat arama motorlarının daha etkin olarak web sitenize değer biçmesini ve sorunsuzca incelemelerde bulunmasını istiyorsanız bunun için mutlaka “.xml” uzantısını tercih etmelisiniz. Site haritasının önemi nedir ve site haritası nasıl oluşturulur gibi tüm sorularınıza karşın konumuzu devam ederek net cevaplar elde edebilirsiniz.

SİTE HARİTASININ ÖNEMİ NEDİR?

Site haritası Google ve diğer arama motorlarının Crawlers veya bot olarak tabir edilen örümcekler tarafından ziyaret edilmesi üzerine kurulu olan bir düzen sayfasıdır. Yani örneğin Google arama motoruna ait örümcekler sitenizi ziyaret ederken ilk olarak site haritanızı inceler ve bu doğrultuda linkleri takip ederek içeriklerinize ulaşır. Örümcekler tarafından incelenen konular faydalı bilgiler ise sitenizin indeksleri daha bir iyi performans göstererek arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alır. Kısacası indekslerin hızlı bir şekilde arama sonuçlarında listelenmesi için önemli bir yol izlenimi de diyebiliriz. Arama motorlarının siteyi gezmeleri için bir yol haritası olarak kullandığı site haritaları üzerinden sitenizi analize eder. Örümceklerin ziyareti esnasında konuların açılma tarihi ve düzeni ele alınarak içerik zenginliği de göz önünde bulundurulur. Böylelikle sitenizin değeri artar ve birçok arama motoru tarafından siteniz sevilir, sıklıkla ziyaret edilir. Bunun için sitenizin güncel halini arama motorlarına bildirmeniz için site haritanızın güncel olmasına da dikkat etmelisiniz.

SİTE HARİTASI NASIL OLUŞTURULUR?

Site haritanızı oluştururken birçok materyalden faydalanabilirsiniz. Dreamweaver veya farklı bir programla site haritası oluşturma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında WordPress gibi gelişmiş bir altyapı kullanıyorsanız eğer, WordPress sitemap oluşturucu yani bir diğer adıyla WordPress site haritası oluşturma eklentisi kullanarak da site haritanızı başarılı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Eğer bu tür konularla ilgilenmek istemiyor veya bilgi sahibi değilseniz, xml-sitemaps.com adresine girerek sitenizin haritasını kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan WhatsApp Herkesten Sil Özelliği Nedir - Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*