Sosyal Medyanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

Hayatımızın önemli bir parçası olan sosyal medya kimilerine göre yararlı kimilerine göre ise zararlı etkenler oluşturmakta, bu konumuzda ise sizlere bu durumu baz alarak sosyal medyanın yararları ve zararları üzerine önemli bilgiler ve maddeler sunacağız.

SOSYAL MEDYA’NIN YARARLARI NELERDİR?

  • Günümüz iş sektörlerine dayalı birçok farklı iş grubu ortaya çıkmıştır. Bunlardan biride içerik yöneticiliği, topluluk yöneticiliği ve sosyal medya uzmanı adı altında yeni türeyen iş istihdamları olmaktadır. Bu duruma dayalı olarak on binlerce insan bu alanda kendilerine iş bularak çalışmaktadırlar.
  • Sosyal medyanın en büyük güçlerinden biri de anlık bilgi akışı üzerine olmaktadır. Örnekleyecek olursak daha öncesinden televizyonda belirli dakika veya saatlerde borsa ve döviz gibi durumlar izlenilmek için beklenirken, Twitter’da bazı hesaplar takip altına alınarak borsa gibi işlemleri anlık olarak izleyebilmektedirler.
  • İnsanlar arasındaki alt ve üst tabakası sosyal medya sayesinde ortadan kalktı. Artık elektriği veya suyu kesilen vatandaşlar çok rahat bir şekilde ilgili Bakan’a sosyal mesajını kendisine çok rahat bir şekilde gönderebilmektedir.
  • Toplum mühendisliği denilen kavram olgusu sosyal medyaya erişemiyor, bu nedenle insanların daha özgür bir davranış sergileyerek kendilerine güven depoluyor. Daha önceleri bilgilerin sınırlı kaynaklardan alınması, şimdinin ise sınırsız olmasıyla ölçüşüyor.
  • İnsanlar arasında iletişim gücünü arttırarak, birbirlerinden daha çabuk haberdar olmalarını sağlıyor. Bunların yanı sıra daha birçok farklı yarar sağladığı noktalarda bulunmaktadır.

SOSYAL MEDYA’NIN ZARARLARI NELERDİR?

  • Sosyal medya aşırı derecede bağımlılığa uğrayan insanları sosyal hayattan tamamen uzaklaştırıyor. Bu konuda özelliklede gençler dış dünyadan koparak kendini sosyal medya mecralarına bağlı bir halde yaşatabiliyor. Aslında bu durum tamamen kişinin kendi elinde olan bir kavram olmaktadır.
  • Pasif, zayıf ve mutsuz bireyler asosyal yönleriyle çeşitli gereksiz gruplarla birlikte hareket ederek bir eylemleşme içerisinde sosyal medya üzerinden kendini ispat etme çabasına girebiliyor.
  • Hemen yukarıda belirttiğimiz akıcı bilgi kaynağı aslında burada negatif bir sonuca dönüşüyor. Yalan bir haberin sosyal medya’da paylaşımı milyonlarca insanı kandırmaya yönelik olduğu için akılların karışmasına neden olabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Samsung'dan Katlanabilir Telefon Müjdesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*