Süper Mario Odyssey Oyun Tanıtımı

Süper Mario Odyssey

2017 senesinin en çok dikkat çeken konsollarından biri olduğunu söylemek mümkün. Çıktığı ilk günden beri oyuncular tarafından çok büyük ilgi ile karşılandı. Oyun en başarılı 3D Mario oyunu da diyebiliriz. Klasik Mario oyunu gibi başlıyor ve Prenses Peach, Bowser tarafından kaçırılıp, zorla evlendirilmeye çalışılır. Düğün için çeşitli materyaller toplayan Bowser, gemisi ile uçmaktadır. Materyaller oyunda büyük öneme sahip, hatta gittiğimiz dünyalarda bu materyallere göre değişiyor. Mesela Bowser, düğün yemekleri için gitmiş olduğu Luncheon Kingdom’da tema tam anlamıyla yemekten oluşuyor.

Mario’ya arkadaşlık eden şapka Cappy ile Bowser’ın Cap Kingdom’a gitmesiyle karşılaşıyoruz. Ardından Prenses’e tacını vermek isteyen Browser, Cap Kingdom’un prensesini kaçırıyor. Sonrasında bizde Cappy ile güçlerimizi birleştirip onu yakalamaya çalışıyoruz. Cap Kingdom, kısa sürmekte ve oyunu öğrenmemiz için yapılmış. Oyunda Power Moon’ları toplayıp, Odysse adındaki gemiye ekleyip, farklı dünyalara gidiyoruz. Power Moon’lar oyun sona erene kadar sınırlı ve oyun bitince 800’den fazla Power Moon’u çeşitli dünyalarda toplamanız mümkün. Bunları toplayabilmek için oyunda farklı mekanikler bulunuyor ve bu da daha başarılı bir oyun olmasını sağlamış.

Mario ve Cappy’nin Dostluğu

Mario ile Cappy’nin mekanikleri, Joy-Con’lar ile birleştirilmiş ve bu Joy-Con’ları aparatı ile konsoldan çıkarıp kullanmak, Power Moon’ları elde edebilmek amacıyla çok önem taşıyor. Gördüğünüz zıplamalar ve taktikler, el aparatı ile gerçekleşiyor. Oyunda yer alan diğer mekanikleri Cappy ile kontrol altına alabiliyorsunuz. Hatta ilk dünyada uyuyan T-REX’i bile ele geçirebilirsiniz. Bulmacaların olduğu bölümlerde Cappy’nin de yardımı ile bulmacaları çözebiliyoruz.

Oyun İçeriği

Süper Mario Odyssey’de co-op da yer alıyor ve bir oyuncu Mario’yu, diğer oyuncu Cappy’i kontrol altına alabiliyor. Nintendo bu konuda çok başarılı bir co-op mekaniği yaratmış. Ayrıca bir arkadaşınız ile oyunu oynadığınızda çözdüğünüz bulmacalar keyif veriyor. Oyunda toplamış olduğunuz altın ve paralar, farklı dünyalarda bulunan tüm mağazalardan Mario’ya kıyafet satın alabilirsiniz. Mario’yu burada kendi zevkinize göre giydirebilirsiniz ve bu da oyuna farklılık katıyor. Oyun da farklı sanat tarzları da bulunuyor. Mesela gitmiş olduğunuz her dünya farklı atmosfer, farklı tema, farklı element ve farklı içerikler barındırıyor. Oyunda çeşitli göndermelerde de bulunuyor, örneğin New Donk City’de müzik grubu üyelerini bir araya getirdiğiniz zaman şehirde müzik festivali oluyor. Festivale katıldığınız takdirde harika bir alanda 2D olarak Süper Mario 64 oynayıp, platformları geçiyorsunuz. Ayrıca daha sonra Donkey Kong da oynayabilirsiniz.

 

Sistem Özellikleri

Süper Mario Odyssey’in Nintendo Switch’deki performansını merak ediyorsanız, oyunun docked olarak sabit bir FPS’ye sahiptir. Dahası oyunun Nintendo Switch’de şimdiye kadar en başarılı grafiği olan oyunlar arasında olduğunu da vurgulayalım. Süper Mario Odyssey elde 720p, docked şeklinde 900p’lik çözünürlüğü bulunuyor. Hatta oyun 4K televizyonda bile çok güzel göründüğünü belirtelim. Oyunu başarılı kontroller ile de oynaması çok basittir ve Süer Mario Odyssey, en iyi 3D platform oyunların biridir. Hatta Süper Mario Odyssey, 3D Mario’nun yine oyun sektörüne giriş oldu ve buna ihtiyaç olduğu düşünülüyor. Oyuncuları oynarken keyif almasını sağlıyor ve eğer Nintendo Switch sahibi veya almayı planlıyorsanız, Süper Mario Odysses’i mutlaka denemeniz gerekir.

 

 

Bir önceki yazımız olan WordPress Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*