Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri

Yaşamımızın her alanında bulunan teknolojiden ayrı kalmak imkânsız. Zararlarını göz ardı ederek, faydalarından istifade etmeye devam ediyoruz. Tarihte bilimden de önce ortaya çıkan teknoloji ile, insanoğlunun ihtiyaçlarına en uygun yardımcı araçların yapılması ya da üretilmesi için lazım olan bilgi ve yeteneklerdir. Endüstri dalları ile ilgili üretim biçimleri, araçlar, gereçler ile araçların hemen hemen hepsini içine alan bilgilerdir. Bilimin uygulayıcı tarafını ifade eder. Çağımızda bilgi paylaşımının, keşifleri şekillendiren bir parçasıdır. Tüm insanların ihtiyaçlarından sebeple meydana gelen teknoloji ile, yaşamı çok daha kolay şekle getirmeyi amaçlamaktadır. Şimdi sizlere teknolojinin faydalarından bahsedeceğiz.

Teknolojinin Faydaları

Teknolojinin bizlere sunduğu faydaları ve kolaylıkları ne kadar yazarsak yazalım yeterli olmayacaktır. Yalnızca televizyon ve bilgisayarın bizlere sunduğu faydaları bile, teknolojinin yaşamımızda ki yerini bile özetlemeye kafidir. Direkt ve dolaylı olarak teknolojinin, insanlara sağladığı binlerce faydasından bahsedebiliriz. Bu faydalardan birkaçı şunlar:

  • Teknoloji vesilesiyle bilgi aktarımı kolaylaştı. Dünyanın bir ucunda gerçekleşen bir haberden hemen haberimiz oluyor.
  • Hayatımızı oldukça kolaylaştırır. Evinizde internet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz, saatlerce uzaktaki bir hadiseyi anlık olarak izleyebilirsiniz, 1 dakika içerisinde asansör vasıtasıyla binanız 15. katına çıkabilirsiniz.
  • Çağımızda tıp sektörü hemen hemen her dalda teknolojiye bağımlıdır. DNA analizleri, tahliller, ameliyatlar gibi birçok tıbbi uygulama teknoloji vesilesiyle oluşmakta.
  • Teknolojinin bizlere sunduğu en büyük katkılarından biri ise ulaşım sektörünün hayatımızı kolaylaştırması. Kara, hava, deniz ulaşımında kullanılan bütün araçla, teknoloji ürünüdür. Yürüyerek iki günde gideceğiniz yeri, teknoloji sayesinde üretilen araç ile birkaç saatte gidebilirsiniz.
  • Küresel ekonomi başta olmak üzere, ülke ekonomilerinin ilerlemesine, endüstri ve eğlence sektörlerinin hız kesmeden büyümesine de neden olur.
  • Günlük hayatımızda kullandığımız birçok küçük ev aletleri, asansörler, beyaz eşyalar ve saymakla bitmeyecek teknolojik ürünler hem zamandan tasarruf etmemizi sağlar hem de daha iyi hizmet sunar.
  • Eğitim alanında ise bütün açıdan teknolojinin katkısı çok büyüktür. Mesela, öğrenciler uzak yerlerden teknolojik araçlar sayesinde okullarına gelir, kitaplar, defterler mevcut teknoloji sayesinde üretilir.
  • Basım ve yayın organlarının kullandığı teknolojiler ise çok az bir sürede binlerce basım gerçekleştirebilir. Mesela, matbaada bir saat içerisinde binlerce defter basılabilir.
  • Medya sektörü ise teknoloji vasıtasıyla haberleri okuyucuya ulaştırır. Kameralar, fotoğraf makineleri, ses kayıt cihazları bunların hepsi teknolojinin bizlere sunduğu kolaylıklardır.

Bir önceki yazımız olan 5 Maddede Profesyonel Oyuncu Olmak başlıklı makalemizde Profesyonel oyuncu olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*