Telefondan Uzak Durmanın Yolları Nelerdir?

Hayatımıza ışık hızıyla giren ve hemen her yaşa sahip bireylerin elinde gezinen akıllı telefonların bağımlılığı artık siniri bozucu bir raddeye erişmiş bulunmaktadır. Buna yönelik tabiri caizse tıpkı madde bağımlılığı gibi bir etki yaratan rahatsız edici ve aynı zamanda çevremizde de görebileceğimiz üzere siniri bozucu hareket ve davranışlarda bunun dahilinde olmaktadır. Bu konuda özellikle de sosyal medya gibi ağlar üzerinde sıklıkla yapılan bir durum göz önünde bulundurulduğunda, çevreden kişi hakkında çok ta iyi konuşulmadığına denk gelmişizdir mutlaka. Fakat bunun önüne geçebilmek ve hayatımızın en güzel evrelerini sosyal medya da değil, sosyal hayata yönelik çevirmemiz her konuda bize fayda sağlayacaktır.

TELEFONDAN UZAK DURMANIN YOLLARI NELERDİR?

Araç Kullanırken Telefonu Torpido Gözüne Bırakın

Özellikle de araç kullanan bireylerin sürekli olarak telefonla uğraşmasını anlayamıyorum. Olası bir hata veya dalgınlık sonucunda kendinizi veya yayayı tehlikeye atabiliyorsunuz. Ölüme kadar dahi gidebilecek bu oluşumların temelinde yine akıllı telefonlar bulunuyor. Haberlerde sıklıkla rastlıyoruz bu durumlara ve buna yönelik sürüş boyunca cihazınızı torpido gözünde tutarak güven sağlayabilirsiniz. Tabii buna ek olarak sürekli merak ederek cihazı elinize almayı düşünmeyin.

İşyerinde, Mutfakta veya Farklı Bir Günlük Rutin İşleyişinde

Bireyler kendilerine tepki gösterildiğinde “uygulamalar kapalı, cihazla ilgilenmiyorum” söylemlerinde bulunmaktadırlar. Uygulamalar olabildiğince kapalı olabilir, fakat akıllı telefon diyoruz ve bir uygulamaya saniyeler içinde bağlanmak ve buna saatlerce takılı kalmayı göz ardı etmeyin diyoruz. Buna yönelik özellikle de işyerinde yoğun çalışan birisiyseniz ve bu cihazlar işinize engel oluyor ise el altında rahatlıkla ulaşabileceğiniz noktalardan cihazı kaldırın. Sadece bildirimler geldiği vakit cihazınızı kontrol etmenizde fayda var.

SMS Hariç Tüm Bildirimleri Kapatın

Hemen yukarıda bildirimlerden bahsetmiştik. Unutmayın ki sosyal medyaya yönelik bildirimler sizin tamamen cihaza bağlı kalmanızı sağlıyor. Bir başkasının paylaşımı sizi aktivitenizden ve hatta işinizden dahi edebiliyor. Buna yönelik bildirim uyarıları kapsamında yer alan sosyal medya ve diğer bildirim ayarlarını kapalı olarak işaretleyin. Sadece SMS uygulamasına yönelik bildirimleri almanız size zaten yeterli olacaktır. Bu durum hem kafanızın dinlenmesini, hem de işinize tam olarak odaklı bir şekilde doğrulabilmenizi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Pubg Silah Dengelemesi Çalışmaları Başladı! başlıklı makalemizde PlayerUnknown’s Battlegrounds, PUBG ve pubg silah dengelemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*