Türk Telekom Modem Arayüzüne Giriş

Konumuz dahilinde sizlere Türk Telekom modem ara yüzüne giriş hakkında bilgilerde bulunarak daha kapsamlı ve daha iyi bir ilerleme ile birlikte modeminizde olağan ayaları yapmanızı sağlayacağız. Öncelikle bilinmesi gereken önemli nokta TTNet markasının Türk Telekom bünyesine dahil olmasıdır. Daha öncesinden birçok farklı girişimlerde bulunan Türk Telekom farklı bir mobil operatör şirketini de bünyesine katarak gücünü arttırmaya yönelik ilerlemelerde bulundu. Şimdi gelelim asıl konumuz olan modem ara yüz girişleri ile ilgili duruma. TTNET markasının Türk Telekom bünyesine geçmesiyle birlikte artık modemlerin üzerinde yeni ismiyle görebilmekteyiz. Her ne kadar el değiştirme durumundan sonra Türk Telekom kuruluşundan şikayetçi olan kişilerin sayısı çoğalsa da yaptıkları indirim ve kampanyalar dahilinde bu tür sorunlar kabullenebiliniyor.

Türk Telekom Modem Ara Yüzünde Neler Bulunuyor?

Modem ara yüzüne giriş yapabilmek için modemi ilk defa kullanıyorsanız default kullanıcı adı ve şifre gelmektedir. Bu tür şifreler genellikle bayi veya kuruluş tarafından size verildiği vakit standart şifre girişlerini içermektedir. Burada en önemli nokta internet yani ADSL şifreniz ile modem şifrenizin tamamen birbirinden bağımsız iki farklı öğe olduğunu unutmamanız üzerinedir. Günümüzde ZyxEL markası ile anlaşması olan Türk Telekom modem ara yüzünü ise Türkçe menü olarak da kullanıcılarına sunmaktadır. Modem’e kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra karşınıza ilk olarak mavi ekran ve bir takım öğeler gelecektir. Bu öğelerde bilgisayar ve internet sembollerine ait durumlar aktif veya pasif olarak belirtilmektedir. Öte yandan bağlantınız aktif ise size bağlı olan bilgisayarlar, tablet veya akıllı telefonlar belirmektedir. Bunun yanı sıra hemen alt orta merkezi alanda ise Bağlantı Durumu, Güvenlik, Ağ Ayarları, Bakım ve Sistem Monitörü adında menü yer işlemler menüsü yer almaktadır.

Bakım durumu alanı mevcut ilk giriş yaptığınız ana sistem ekranını kapsamaktadır. Buradan bağlantıların durumunu ve size bağlı olan diğer cihazların son durumlarını net bir şekilde görebilmektesiniz. Dilerseniz bu cihazları belirleyebilmek adına yeniden adlandırabilir ve diğer farklı işlemlerde de bulunabilirsiniz. Bu menüler arasında işinize yarayan ve sistemin hemen her kapsamını oluşturan yer Ağ Ayarları bölümüdür. İnternetinizin ve Wİ-Fİ bağlantılarınızın tüm ayarlarını buradan gerçekleştirebilirsiniz. Genişbant, Kablosuz, Ev Ağı, DNS, NAT, QoS, Yönlendirme, USB Servisi ve Ara Yüz Grubu gibi tüm ayarlara buradan erişim sağlayabilirsiniz.

Türk Telekom Modem Arayüzüne Giriş

Modem ile bağlantı kurabilmeniz için modeminize ait İP adresini bilmeniz gerekiyor. Genellikle 192.168.1.1 olarak bilinen modem ara yüz ip adresi modem çeşitliliği veya size verilen farklı bir ip servisinden ötürü de değişiklik gösterebilmektedir. Bunun için ek olarak aklınızda tutacağınız 2 farklı ip adresi ile birlikte belirtelim.

  • 168.1.1
  • 168.1.2
  • 168.2.1

Bu ip adreslerini Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Safari ve benzeri tarayıcılar yardımıyla modem girişi için kullanabilirsiniz. Modeminizin mutlak ip adresi bu üç ip adresinden birisi olmaktadır. Deneme yanılma yöntemiyle doğru ip adresini bulduktan sonra modem ara yüz giriş ekranı ile karşı karşıya geleceksiniz. Burada ise ADLS olmayan yani modeminizin kullanıcı adı ve şifresini girmeniz gerekmektedir. Bu şifreler de genellikle standart olmakta. Daha önce hem kullanıcı adı, hem de şifre “admin” olarak belirlenmekteydi. Fakat ZyxEL tarafından son güncellemeler ile bu şifreler “ttnet” olarak değiştirilmiştir. Her iki farklı yöntemi de aşağıdaki örneklerden yola çıkarak deneyip girişlerinizi sağlayabilirsiniz.

TTNET Modem Kullanıcı Adı: admin
TTNET Modem Şifre: ttnet veya admin

Bir önceki yazımız olan WhatsApp Herkesten Sil Özelliği Nedir - Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*