Türkiye Kart Nedir? Ne Zaman Çıkacak?

Ülkemizde hem internet hem de fiziksel mağazalarda alışveriş ve para harcama hızı gün geçtikçe artıyor. Bu durum da ortada büyük bir paranın piyasada dönmesini sağlıyor. Bu noktada çözüm geliştirmek isteyen bankalar ve özel sektör şirketleri olsa da ortak bir platform konusunda her daim bir eksiklik oldu. Ülke içerisinde gittiğimiz şehirlerde en basitinden otobüslere bindiğimiz zaman ulaşım kartına ihtiyaç duyuluyor. Bu kartları hem almak zor hem de standart ücretten yararlanması zor oluyor. Ortak bir kart olsa ve her şehirde geçse ne kadar da güzel olurdu aslında.

Bu tür sorunları göz önünde bulunduran PTT, TURKCELL, Türk Telekom, Deniz Bank, Vakıf Katılım ve İBB BELBİM bir araya gelerek ortak ödeme sistemi konusunda proje geliştirmek için işbirliğine imza attılar. Dünyada 3 4 ülkede kullanılan bu sistemin Türkiye’ye getirilmesindeki tanıtım konuşmasını ise Başbakan Binali Yıldırım yaptı. Binali Yıldırım projeyi tanıtırken kullandığı slogan ise Tek kartla her yere tek ödeme oldu.

TÜRKİYE KART NEDİR?

Türkiye Kart için tanıma benzer bir şey söylemek gerekirse Passolig sistemini anımsatıyor. Ulaşımdan, ödemelere, mağaza alışverişlerinden, para transferlerine, atm işlemleri gibi birçok alanda hangi şehirde olursanız olun tek bir kartla ulaşabileceğiniz ortak ödeme sisteminde kullanılacak olan kartın adı Türkiye Kart oldu. Kartlar çıktıktan sonra vapurlar, metrolar, tramvaylar, otobüsler gibi birçok toplu taşıma araçlarında Türkiye Kart ile ödeme yapabileceksiniz. Bunun dışında para işlemleri için herhangi bir atm’den para gönderip alabileceksiniz. Ayrıca bu işlemlerde komisyon ve ek ücretler gibi bir durum olmayacak. Alışveriş yaparken ise tüm pos cihazları ile uyumlu olacak. Belirlediğiniz limit dahilinde internet üzerinden veya fiziki mağazalardan alışveriş yapabileceksiniz.

TÜRKİYE KART NE ZAMAN ÇIKACAK?

Sistem çalışmaları son hız devam eden kartın kullanıma ilk kez açılacağı tarih 2018 yılının temmuz ayını işaret ediyor.

TÜRKİYE KART NASIL ALINIR?

Türkiye Kart için satış, dolum ve yükleme işlemleri PTT şubelerinden yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Google Fuchia İşletim Sistemi Hakkında Genel Bilgi ve Andoid İle Kıyaslama başlıklı makalemizde Google Fuchia ve Google Fuchia İşletim Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*