Uzaya Giden Tesla Roadster’in Yaydığı Tehlikeler

Geçtiğimiz günlerde, yüzyılın dehası olarak anılan Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla firması, kardeş firma SpaceX aracılığı ile bir arabayı uzaya gönderdiler. Uzaya ilk kez giden araba olarak tarihe geçen araba dünyada oldukça ses getirdi ve birçok bilim adamı konu ile ilgili çeşitli açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar genel olarak uzaya giden bu aracın yayabileceği tehlikeler konusunda idi.

Her türlü ihtimalin hesaplandığını açıklasa da Elon Musk, halen bazı bilim adamları tarafından sıklıkla eleştiriliyor. İlk olarak konuyla ilgili açıklama yapan bilim adamı Jason Davis, bakteri riskine karşı uyarı yaptı.

UZAY ARAŞTIRMALARININ SONUNU GETİREBİLİR!

The Planetary Society üyesi olan Jason Davis, yaptığı açıklama da uzaya gönderilen tesla roadster tipi aracın sterilize edilmemiş olmasından şüphe ediliyor. Eğer sterilize edilmediyse Dünya’da bulunduğu esnada aracın üzerine yapışan bakteriler ve mikroorganizmalar da araçla beraber uzaya gönderildi. Eğer otomobil iddialar üzerine Marsa çarparsa aracın üzerindeki bakteriler ve mikroorganizmalar dağılma tehlikesi ile karşı karşıya. Üremek ve çoğalmak için herhangi bir havaya ihtiyaç duymayan bu yapılar Marsın keşfedilmesi konusunda yapılacak çalışmaları etkileyebilir. Nasa’nın uzaya gönderdiği araçlar her daim yoğun sterilizasyon çalışmasından geçirildi. Bu aracın NASA’da olduğu gibi yoğun bir sterilizasyon işleminden geçirildiğinden pek emin değilim diyerek yaşadığı endişeyi dile getirdi.

TESLA ROADSTER’İN ROTASI SİMULE EDİLDİ

Toronto üniversitesinde uzaya dair araştırmalar yapan üç bilim adamı iddialar üzerine verilen yörünge bilgilerini ele alarak aracın gidiş rotasını simüle ettiler. Bir bilgisayar yazılımı aracı sayesinde SpaceX ve Tesla şirketlerinin verdiği yörünge değerlerini programa aktararak 3 milyon yıla kadar gidiş yapabileceği yörüngeleri 240 kez simule ettik. Çıkan sonuçlar oldukça farklı olduğunu dile getirdi.

REBOUND adlı yazılımda elde edilen test verilerine göre, tesla roadster araç bir süre daha uzay boşluğunda ilerleyerek sabit bir yörüngeye oturacağını gösteriyor. Her 30 yılda bir dünyaya yakınlaşsa da Güneş ile arasındaki mesafe zaman zaman değişeceğini belirtti.

2091 yılında ise aracın dünyaya yakınlığı Dünya – Ay arasındaki mesafe kadar olacağı ve orta seviyeli bir teleskop ile rahatça gözlemlenebileceğini belirtti. 3.5 milyon yıl sonrasına kadar yapılan simulasyon çalışmalarında aracın bir gezegene çarpma olasılıkları da hesaplandı. Hesaplanan verilere göre Venüs’e çarpma ihtimali %6, Dünya’ya çarpma ihtimali %2.5 olarak gösterildi. İddialarda olduğu gibi marsa çarpma ihtimalinin ise bulunmadığını belirttiler.

Bir önceki yazımız olan Hoverboard Nedir? başlıklı makalemizde elektrikli kaykay, hoverboard ve nerede kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*