VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

Daha önceleri bilgisayar ağları ve serverlar hakkında bilgi verdiğimiz web sitemizdeki bir diğer merak edilen VPN nedir durumuna bu içeriğimizde önemli detaylar sunacağız. VPN nedir ve ne gibi konularda işimize yarıyor ve nasıl çalışır gibi merak edilenlerin tamamına bu konumuz dahilinde bilgi sahibi olabilirsiniz. VPN’ye yönelik verilebilecek birden fazla cevap bulunuyor aslında, fakat biz daha yalın haliyle anlatacağız. Temel yapısı itibari ile oldukça belirgin özelliklere sahip olan ve bir tür coğrafi ağ aksamını oluşturmaktadır. Ek olarak maliyeti en düşük WAN oluşturma yöntemi olarak da ifade edebiliriz. Temel amacı farklı noktalarda yer alan coğrafi yerel ağ bağlantılarını birbirine ek ederek aynı bir ağ yapısından bağlanılıyormuş gibi izlenim bırakmasıdır.

VPN HANGİ AMAÇLARLA KULLANILIR?

Öncelikli olarak VPN’nin internet bağlantısını kullanarak iki farklı uzak ağı birbirine bağladığını tekrar belirtelim. Buna yönelik Site To Site VPN ve Remote Access VPN özelliklerine de değinelim.

Site to Site VPN: Birbirleriyle tamamen uzakta bulunan birçok sayıdaki istemciyi iç hanezinde barındıran iki farklı ağın aynı ağ aksamında bağlı duruma getirilerek kullanılan VPN türünü ortaya koymaktadır.

Remote Access VPN: Tekil veya mobil istemci sınıflarının merkez kapsamında ağa bağlanabilmesini oluşturan bağlantı türünü kapsamaktadır.

Gelelim VPN servislerinin ne amaçla kullanıldığına. VPN birden fazla nedene ve sebebe uyarlı olarak internet kullanıcıları tarafından kullanılmaktadır. Buna yönelik özellikle de internet kullanıcılarının yasaklanmış siteler üzerine daha yoğun bir kullanımda olabildiğini söylemek de mümkündür. Hemen aşağıda VPN servislerinin en yoğun kullanılma amaçlarına değindik.

Kurum Ağları: Coğrafi kapsamda birbirinden tamamen uzakta olan kurum veya buna bağlı olan birimlerin tek bir ağa bağlanabilme durumları için VPN kullanmaktadırlar. Buna örnek verecek olursa, KYK’ya bağlı olan öğrenci yurdundaki KYK Wi-Fi hizmetleri bu amaca yönelik kullanıma uygulanmıştır.

Yasaklı Siteler: VPN’nin en çok yasaklı siteler üzerine kullanıldığını belirtmiştik. İnternette yasaklanan sitelere yönelik bu engelin kaldırılmasına yarayan VPN, istenilen herhangi bir sunucuya da direkt olarak erişim sağlanmasına olanak tanımaktadır. Sunucu üzerinden herhangi bir engel durumuna takılmadan rahat ve hızlı bir şekilde yasaklı sitelere giriş yapılmasını sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır? başlıklı makalemizde bitcoin ve bitcoin nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*