Web Siteleri için Hızlı İndex Almanın Yolları

Sitelerin daha kaliteli bir düzeye gelmesi için ve aynı zaman’da Google tarafından sevilebilmesi için birçok site sahibi hızlı index alma yolları üzerine çeşitli çalışmalar sergileyerek sitelerinin daha iyi bir düzeyde performans göstermesini sağlamaktadırlar. Bu kapsamda öncelikli olarak temel yapıyı ele alarak index alma nedir ve neden önemlidir sorusuna kısa bir özet verelim. Bir web sitesinde bulunan konu veya diğer bölüm sayfalarının arama motorlarında görünmesi kavramına index alma denir. Hızlı index alma durumu ise tamamen sitenin kalitesine göre değişiklik sağlar. Eğer siteniz güçlü bir altyapı ve aynı zaman’da Google ve ziyaretçi nezdinde kaliteli bir site ise indexler oldukça hızlı alınmakta olup, bu kapsamda en güncel konularınızın hemen arama motorlarında çıkmasını sağlamaktadır. Hızlı index nasıl alınır sorusuna size teknikler sunacağız, fakat vereceğimiz bu bilgilerin her şeyde de olduğu üzere fazlası zarardır. Yeteri kadar uygulayacağınız bu işlemle siteniz yerine oturduktan sonra kendiliğinden hızlı index alma işlemlerini zaten yapacaktır.

HIZLI İNDEX ALMAK İÇİN NELER YAPMALI?

  • Hızlı index alma yöntemleri arasında yer alan en kuvvetli etken sitenizde bulunan içerikleri belirli zamanlarda ve tamamen zengin içerikler olmasına özen göstermenizdir. Google örümcekleri yani bir diğer adıyla botlar sitenizi belirli zaman dilimlerinde ziyaret edip bu yeni içerik sayfalarını indekslemektedir.
  • Sitenize girmiş olduğunuz yeni yazılarınızı Google Plus, Twitter, Facebook, Linkedin ve benzeri sosyal ağlarda sürekli paylaşın.
  • Yeni yazılarınızın sitemap.xml adlı site haritanıza eklendiğinden muhakkak emin olun, Google örümceklerinin ilk ziyaret ettiği site dosyanız bu olmakta. Örümcekler site haritanızı inceleyerek bu yol üzerinden tüm konulara erişim sağlamakta ve bu doğrultuda arama sonuçlarında yer almayan veya yeni bir konuyu tespit ettiklerinde indeksleme işlemine tabii tutarlar.
  • Web sitenizi hızlı index alan sitelerde paylaşımda bulunursanız, sitenizde değer kazanarak hızlı index almaya başlayacaktır.
  • Hızlı index almak için ping servisleri üzerinde de çalışmalar yaparak bu doğrultuda arama motorlarındaki yerinizi rahatlıkla alabilirsiniz. Son seçenek olarak Google Search Console sisteminde yer alan “Google gibi getir” seçeneğinden konu URL adresinizi ekleyerek maksimum 1 dakika içerisinde index alabilirsiniz. Fakat aşırıya kaçmanız sitenize zarar verebilir.

Hızlı İndex Almanın Az Bilinen Yolları

Hemen üstte maddeler halinde hızlı index nasıl alınır diye bilgiler vermiştik. Bu başlık altında ise az bilinen yollarından sizlere bahsetmek istiyorum. Sitemizin tam verimli bir şekilde arama sonuçlarında hızlı index alabilmesi için doyurucu bir yapıya sahip olmamız gerekmektedir. Yani sürekli olarak güncel bilgilerle sitemiz ile alakalı olarak günlük bazda içerik girmemiz gerekmektedir. Buda arama motorları tarafından güncel ve ilgi görülen bir sitemizin olduğu kanaatini oluşturacaktır. Elbette ki bazı günler zamanımız olmuyor ve hatta haftalarca bilgisayar başına geçmediğimiz zamanlarda oluyor. Fakat WordPress ve benzeri tam özelliğe sahip olan birçok CMS yapısı bu konuda yardımcı oluyor. Daha öncesinden hazırladığınız içerikleri ileri tarihe ayarlamanızda ve belirlenen bu tarihte size gerek kalmadan ayarladığınız şekilde konuyu açma özelliğini taşıyor.

Ek olarak ikinci bir faydalı bilgi ise sitemize benzer sitelerin konu yorumlarına giderek(benzer konular olsa dahi iyi olacaktır) sitemizin linkini yorum olarak bırakma durumudur. Bunun için web sitemizin linkini URL kısmına bırakmamız hızlı indeks almamızda yardımcı nitelik taşıyacaktır. Bu garanti bir yöntem olmasa da önemli bir adımdır. Çünkü ilgili rakip site bunun farkına vardığında linkinizi kaldırabilir, bu konuda pek bir etki yaratacağı da bilinmemektedir.

Bir önceki yazımız olan PUBG Açılmama Sorununa Etkili ve Doğrudan Çözüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*