WhatsApp Herkesten Sil Özelliği Nedir – Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Herkesten Sil

Akıllı telefon kullanıcılarının büyük bir çoğunlukta kullanmakta olduğu WhatsApp, atılan mesajları silme konusunda yeni bir adım daha attı. Daha önceleri sadece kendinizden silebildiğinizi mesajları artık ister kendinizden veya dilerseniz “herkesten sil” seçeneğini tercih ederek her iki taraftan da silebilirsiniz. Geçtiğimiz Ekim ayında bu özelliği test(beta) aşamasında tutan uygulama, Türkiye’de de dahil olmak üzere tüm dünya geneli kullanıcılara yeni sürüm ile sunmuş bulunuyor. WhatsApp herkesten sil özelliği ile birlikte galiba birçok kullanıcının artık önemli bir sorununa da el atmış görünüyor.

WhatsApp Herkesten Sil Özelliği Nedir?

Anlık mesajlaşma uygulamaları arasında en popüleri olan yüz milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmakta. İnsanlar rehberinde bulunan kişilerle konuşmak, resim göndermek veya benzeri işlemler görmek adına WhatsApp’ı ücretsiz olarak kullanabiliyor. Herkesten sil mesajı ise iPhone ve Android kullanıcılarının yoğun bir istekle beklediği özellik olmakta. Rehber listesine bağlı olarak herhangi birine yanlış mesaj veya hedef kişiye yanlış bir kelime kullanımından ötürü durumlar karışabiliyordu. Bununla birlikte görünmek istenmeyen mesajları silme kapsamını da oluşturan bu uygulama sayesinde yazdığınız mesajı hem kendinizden, hem de karşı tarafın konuşma ekranından silebiliyorsunuz. Fakat bu özelliği kullanabilmeniz için gönderdiğiniz mesajı en az 7 dakika içerisinde silmeniz gerektiğini de bilmenizde fayda var.

WhatsApp mesaj silme süresi her ne kadar kullanıcılar tarafından beğeni alan bir durum olmasa da ileriki dönemlerde bunun içinde bir güncelleme geleceği kesin gibi. Çünkü kişiler sonradan fark ettikleri ve karşıdaki kişinin henüz mesajı görmemesi üzerine gönderdikleri mesajı silme isteğinde bulunabilmektedirler. İleriki zamanlarda WhatsApp bunun için bir güncelleme getirecek mi sorusuna da kesin cevap vermemekle beraber, bu durumun oluşması halinde yine konumuz üzerinden güncellemeler yapacağız.

Akıllı telefonlarınız üzerinden yanlışlıkla birine veya grup dahiline gönderdiğiniz mesajları tamamıyla silebilirsiniz. “WhatsApp herkesten sil yok” diyenler de forumlarda tartışma konusunu başlatmış bulunmakta. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız eski sürümü kullanıyorsunuz demektir. Uygulamanın bu özelliğini kullanmak için güncel WhatsApp sürümünü kullanmanız gerekiyor. Bunun için iOS veya Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızdan güncelleme yaparak kullanım sağlayabilirsiniz.

Şimdi gelelim bu özelliğin nasıl kullanılacağına; Öncelikle 7 dakikanın altında olan attığınız mesaj üzerine parmağınızı ekranda basılı tutarak “Sil” seçeneğine, daha sonrasında ise çıkan ekranda “Herkesten sil” tercihini seçerek mesajınızı her iki taraftan da silebilirsiniz. Bu özelliği iOS, Android, Windows Phone ve masaüstü WhatsApp uygulamaları üzerinde etkin olarak kullanabilirsiniz. Fakat kullanacağınız bu alanlara bağlı olan sürümün güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Öte yandan gönderdiğiniz mesajın başarıyla her iki taraftan da silinmesi için mesaj alıcısı olan kişinin de uygulamanın güncel halini kullanıyor olması gerekmektedir.

Mesajlar Herkesten Nasıl Silinir?

Mesajları herkesten sil özelliğini hem bir grup konuşmasında, hem de teke tek sohbetler de dahi kullanabilirsiniz. Bu mesajlar, yanlışlıkla gönderme veya benzeri hatalar içeren mesajlar için yeni bir özellik olmakta. Tek sohbet veya grup konuşmalarında sildiğiniz mesajlar karşı tarafta (*) “Bu mesaj silindi” ibaresi ile karşılaşacaktır. Bu durum kapsamında sizin ekranınızda da “Bu mesaj silindi” ibaresi çıkarsa, anlamı mesajın herkesten başarıyla silindiğine işaret olmaktadır. Bu özelliği tüm platformlarda başarıyla kullanabilmeniz için mesajı gönderdikten 7 dakika içerisinde kullanabilme durumunuz mevcut. Eğer 7 dakika geçtiyse maalesef mesaj silme isteğiniz aktif olmayacaktır.

Android Herkesten Mesaj Silme

• İlk adımda WhatsApp uygulamasını açarak ilgili silinecek olan mesajın sohbet sayfasına giriş yapın.
• İsteğe bağlı olarak bir veya daha fazla mesajı silmek için parmağınızı basılı tutun.
• Akabinde WhatsApp mesaj silme Android işletim sistemini kapsıyor ve tek bir mesaj baloncuğu ise karşınıza uyarı ekranı çıkacaktır. Burada bulunan “Herkesten sil” seçeneğine tercih ederek ilgili mesajı silebilirsiniz.
• Eğer birden fazla mesaj silinecek ise ilgili sohbetin içerisinde yer alan mesajları seçerek, hemen sağ üst köşede bulunan “Sil” seçeneğini seçerek sonrasında ise “Herkesten sil” tercihini kullanın.

Kendinizden Mesaj Silme(Android)

• İlk adım ilgili mesaj veya mesajların bulunduğu sohbet sayfasına erişim sağlayın.
• Hemen ardından silinmesini istediğiniz mesajın üzerine basılı tutarak ister tek veya dilerseniz birden fazla mesajı işaretleyerek mesaj seçiminde bulunun.
• Hemen ardından ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Sil” seçeneğini seçerek karşınıza çıkacak olan ibareden “Benden sil” tercihini kullanıp mesajı sadece kendinizden silebilirsiniz.

iPhone Herkesten Mesaj Silme

• WhatsApp uygulamasını açtıktan sonra silinmesini istediğiniz mesajların bulunduğu sohbet sayfasına erişim sağlayın.
• İlgili silinecek olan mesajın üzerine basılı tutarak çıkan menüden “Sil” seçeneğini seçerek veya isteğe bağlı olarak aynı anda birden fazla mesajı silmek için de ilk mesaja basılı tutup, diğerlerine tık atmanız yeterli olacaktır.
• Ardından “Sil” tercihinde bulunarak “Herkesten sil” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Kendinizden Mesaj Silme(iPhone)

Tıpkı Android sistemine sahip akıllı telefonlarda da olduğu gibi kendinizden silinecek olan WhatsApp mesaj silme iPhone kullanıcıları içinde geçerli olan bir özellik dahilini oluşturmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek için;
• WhatsApp uygulamasını açtıktan sonra silinecek olan mesaja ait sohbet sayfasına erişim sağlayın.
• Silinecek olan sohbetteki mesajın üzerine parmağınızı basılı tutarak çıkan menüden “Sil” seçeneğini kullanın.
• Eğer sileceğiniz mesaj sayısı fazlaysa birden fazla mesaj silme tercihini de sunan bu özelliği kullanabilirsiniz. Bu işlem için silmek istediğiniz mesajları seçerek ardından “Sil” ibaresine dokunup, “Benden sil” tercihi seçebilirsiniz.

Windows Phone Herkesten Mesaj Silme

• WhatsApp uygulamasına giriş yaptıktan sonra silinmesini istediğiniz mesajın bağlı olduğu sohbet sayfasına girin.
• Daha sonra mesaja basılı tutun ve “Sil” > “Herkesten sil” seçeneğine dokunarak kendinizden ve karşı taraftan mesajı silebilirsiniz.

Kendinizden Mesaj Silme(Windows Phone)

• Mesajı sadece kendinizden silmek istiyorsanız uygulamaya girin ve ilgili silinecek olan mesajın sohbet sayfasına erişim sağlayın.
• Ardından istediğiniz mesaja basılı tutarak karşınıza çıkacak olan “Sil” > “Benden sil” seçeneğini tercih ederek mesajı yalnız kendinizden silebilirsiniz.

Herkesten Sil Özelliği Hakkında Önemli Bilgiler

WhatsApp mesaj silme sorunu ile karşı karşıyaysanız konumuzun ilk paragraflarında da belirttiğimiz üzere yapacağınız ilk işlem güncelleme olmalıdır. Birçok kişi yeni bir özellik olan WhatsApp herkeste mesaj silme sorunu dile getirmekte. Bunun için kullandığınız akıllı telefona yönelik işletim sisteminin sağladığı WhatsApp uygulamasının güncel halini telefonuna dahil etmesi gerekmektedir. Bunun haricinde tam verimli olarak kullanılabilinmesi adına da birkaç işlem yapma zorunluluğu bulunuyor. Önemli bilgileri sizler için derleyip maddeler halinde sunuyoruz.
• Herkesten mesaj silme özelliği Android, iPhone, Windows Phone ve masaüstü uygulama kullanıcılarının son sürüm güncellemesini yapmaları gerekmektedir.
• Öte yandan birinci maddeye bağlı olarak aynı zamanda mesajın silineceği karşınızdaki kişinin de işletim sistemine bağlı olarak son sürüm güncelleme dahilinde bulunan WhatsApp uygulamasını kullanması gerekmektedir.
• Mesaj alıcıları mesajınızı silinmeden görebilir. Aynı zamanda silinme durumu başarısız geçse dahi görebilme imkanları bulunmaktadır.
• Herkesten silme durumu başarısız geçtiği takdirde durum size haber verilmeden işlem görmektedir.

Bir önceki yazımız olan YouTuber Enes Batur ve Bilinmeyenler başlıklı makalemizde başak karahan, enes batur ve kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*