Wi-Fi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Modem cihazlarına yönelik en sık aratılan sorulardan biri Wi-Fi şifresi değiştirme üzerine olmaktadır. Birçok kullanıcı şifrelerinin bilinmesinden veya mevcut olan şifrelerini değiştirmek adına kablosuz internet ayarları ile ilgili bilgi edinmek istemektedir. Buna yönelik bizlerde bu soruya cevaben özel olarak hazırladığımız Wi-Fi şifresi nasıl değiştirilir sorusuna da yönelik detayların buluğu konumuz üzerinden yardımcı olacağız. Kablosuz internet şifresini değiştirme işlemi için öncelikle modem ara yüzüne giriş yapmanız gerekmektedir. Bu adımı gerçekleştirmek için ise modem ara yüzüne ulaşabilmek için mevcut modem ip adresi hakkında bilginizin olması gerekmektedir.

Modem IP Adresimi Bilmiyorum, Nasıl Bulabilirim?

Modem’e giriş yapabilmek için genellikle ip adresleri 192.168.1.1 veya 192.168.1.2 gibi olmaktadır. Fakat bu konu hakkında bilgi sahibi değilseniz, modeminizin arka veya alt yüzünde yer alan etiket üzerinden de bu ip adresini öğrenebilirsiniz. Eğer ilgili bölümlerde bilgi yok ise, internetten modem markanızı ve modelini arattırırsanız karşınıza çıkan sonuçlardan faydalanabilirsiniz. Ek olarak bilgisayarınızda “Çalıştır” bölümünden “ipconfig” komutunu yazmanız ile birlikte gerçek ip adresinizi de öğrenebilirsiniz. Bizler 192.168.1.1 örneğinden gideceğiz.

Modemden Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

  • 168.1.1 ip adresini tarayıcınızın adres çubuğuna girerek enter tuşuna basın.
  • Hemen ardından karşınıza çıkacak olan giriş bilgilerine ilgili kullanıcı adı ve şifresini girip “giriş” butonuna basın.
  • Karşınıza modem ara yüzünüzün ayar sekmeleri gelecektir. Burada bulunan “Kablosuz” bölümüne girin.
  • Bu sekme de yer alan “Kablosuz Ağ Adı (SSID)” olan kısma tıklayarak mevcut şifrenizi görebilir ve yine bu şifreyi silerek yeni kablosuz internet şifrenizi girebilirsiniz.
  • Bu işlem sonrasında hemen altta “Kaydet” veya “Tamam” ya da “Uygula” butonuna basarak girmiş olduğunuz şifre bilgisini sisteme kayıt ederek yeni Wi-Fi şifrenizle internete giriş yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Nasıl Resim Upload Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*