WiFi Direct Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Daha önceleri dosya aktarımı için Bluetooth teknolojisine ihtiyaç duyulmaktaydı. Buna en büyük örnek ise Nokia 6600 modelinin hayatımıza girmesiyle Bluetooth teknolojisinin ilk adımları atılmış ve iki farklı cihazdan dosya aktarımı başarıyla yapılmıştı. Fakat teknolojinin gelişmesi, gerek büyük markaların kendi cihazlarında oluşturduğu veya farklı uygulamalar vasıtası ile dosya aktarımı daha farklı şekiller almıştı. Bunlardan en büyük örnek ise şüphesiz WhatsApp olmakta. Fakat bu konumuzda sizlere daha hızlı dosya transferi gerçekleştireceğiniz ve mobil paketinizden herhangi bir kota gitmeden aktarım yapabileceğiniz WiFi Direct teknolojisini söylemekte fayda var.

WiFİ Direct Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İki farklı WiFi istemci cihaz üzerinden birbirine bağlaç kurularak dosya transfer işleminin gerçekleşmesi sonucu oluşan bir adım olmaktadır. Bir diğer adı olan WiFi P2P olarak ta bilinen bu uygulama sayesinde daha hızlı bir biçimde resim, video, şarkı ve diğer tüm dosyaları karşı istemci cihaza kolayca gönderebilmektesiniz. Örnek olarak iki farklı istemci cihazın var olduğunu düşünelim. Bu her iki cihaz mekanizması WiFi Direct üzerinden birbirine bağlantı kurarak kablosuz bir ağ sistemi oluşturmakta ve böylelikle tıpkı Bluetooth üzerinden dosya gönderir gibi tüm aktarımlarınızı yapabilmektesiniz. Buradaki tek değişiklik kavramı Bluetooth yerine WiFi Direct kullanılması ve buna dayalı olarak hızlı bir işlem yapmasıdır.

Daha Hızlı Bir Aktarım İçin WiFi Direct

Kablosuz iletişim teknolojileri genellikle WiFi üzerinden geliştirilmekte olan günümüz teknolojisini yansıtmaktadır. Bu kapsamda oluşan bu gelişim sürekli olarak insan hayatını daha kolay ve daha hızlı bir biçimde kişilerin işlemlerini yapmasına olanak sunuyor. Günümüz teknolojisinde Gigabit hızlarına WiFi AC veya WiFi AD standartları doğrultusunda erişmemiş oldukça mümkün. Bu duruma dayalı olarak örnek bir söylem demek gerekiyorsa; 2 GB bir aktarım hızını aktaran AC desteğine sahip iki cihaz arasındaki transfer işlem süresi yaklaşık 1 dakika kadar bir süreye eşitlenmekte. Son dönemlerde resim çekme fenomenliğini de göz önünde bulundurduğumuzda günümüz dosya transfer ağının ne denli bir yükselişte olduğunu görebilmekteyiz. Daha hızlı ve daha güvenli bir aktarım için sizlerde Android cihazlarınıza bu uygulamayla tüm işlemlerinizi rahatlıkla yerine getirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bilimin ve Teknolojinin Tarihi Gelişimi başlıklı makalemizde Bilimin ve Teknolojinin Tarihi Gelişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*