Win 10 Yazı Boyutu Değiştirme Nasıl Yapılır?

Teknoloji denildiği zaman aklımıza gelen en önemli makineler olan bilgisayarlar günümüzde boyut olarak küçülse de yaptıkları iş olarak ve kapasite olarak her zaman büyümektedirler. Bilgisayarların yaşamımıza girmesi ile birlikte pek çok alanda büyük değişiklikler de beraberinde gelmiştir. Pek çok yazılım bilgisayarlar sayesinde geliştirilmiş ve halen geliştirilmeye devam edilmektedir. Günümüzde aktif olarak kullandığımız ve neredeyse sıradan bir kullanıcının yaşamında büyük paya sahip olan telefonlar bilgisayarların yerini almış durumdadır.

 

Akıllı telefonların önemi

Akıllı telefonların piyasaya çıkması ile birlikte bilgisayar satışları ciddi şekilde düşüşe geçmiş ve üretildiği yıldan itibaren bilgisayar satışlarını etkileyen, sallayan ve olumsuz anlamda düşüş yaşanmasına sebep olan bir adım haline gelmiştir. Yani akıllı telefonlar bireysel bir kullanıcı tarafından bu kadar önemli bir satış potansiyeli oluşturmuştur. Sonuç olarak bilgisayarların yeri halen başkadır ve bilgisayar halen hayatımızda aktif olarak rol oynayan bir değerdir. Akıllı telefonların yazılımları da bilgisayarlar sayesinde üretildiğinden bilgisayarların satışının bir miktar düşmesi piyasadan kalkacağı anlamına asla gelmez ki bilgisayar olmasa akıllı telefonlar da piyasada olmayacaktır.

 

Yazı tipini nasıl değiştirebilirim?

Şimdi bu yazıda bilgisayarlar ve akıllı telefonlar hakkında verdiğimiz kısa bilgiden sonra, Win 10 yani Microsoft un en son çıkan işletim sisteminin yazı tipi boyutunu nasıl değiştirilecek konusunda bilgi vermeyi amaçladık.

Denetim masası / Görünüm ve kişiselleştirme / Yazı Tipleri /Sol menüde Yazı tipi boyutunu değiştir

Bölümüne tıklayarak yazı tipi boyutunu kolay şekilde değiştirebilirsiniz.

Microsoft bazı Windows 10 sürümlerinde yazı tipi boyutunu farklı yerlere saklayabilmektedir. Bu yüzden eğer yukarıdaki adrese gittiğinizde sol menüde en altın bir üstünde yazı tipi boyutunu değiştir şeklinde bir bağlantı yer almıyorsa o zaman alternatifleri denemek lazım.

Alternatif yol şudur;

Masaüstü sağ tık görüntü ayarları / Gelişmiş görüntü ayarları / metin ve diğer öğeler için gelişmiş boyutlandırma /Yalnızca metin boyutunu değiştir

Seçeneğinden de yazı tipi boyutunu değiştirebilirsiniz. Bu ikinci bir alternatiftir. Eğer ki ilk yolda bulamazsanız bu ikinci yolu kullanarak yazı tipi boyutunu düzenleyebilirsiniz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*