Windows 10’u Hızlandırmak için 4 Öneri

Konumuz dahilinde sizlere Windows 10 kullanıcıları için bilgisayarlarını hızlandırmalarına yönelik 4 önemli bilgi sunacağız. Windows 10 işletim sistemi serisi diğer gerisinde bıraktığı birçok sürüme yönelik daha hızlı ve stabil olarak bir performans göstermektedir. Fakat her ne kadar durum bu şekilde olsa da bazı durumlarda hız performansı düşebiliyor. Bunlar genellikle oyun oynama, film izleme veya çeşitli geliştirici programlar üzerinde çalışmalar yapıldığı vakit hız düşüşleri görülebiliyor.

Windows 10 Hızlandırma Yolları

Oyun Modunu Açarak Bilgisayarı Hızlandırın

Güncelleme ile birlikte gelen bu yeni özellik sadece oyun oynarken kullanımına izin verilen bir ek özellik olarak karşımıza çıkıyor. Oyun modu kalıcı bir çalışma durumunu maalesef sağlamıyor. Bu modu aktif etmek için mutlaka oyun oynamanız gerekmektedir, ek olarak Windows tuşu + G kombinasyonu yaparak oyun modunu etkin bir hale getirebilirsiniz.

Görsel Efektlerden Kurtulun

Görseller her zaman bilgisayarları kasan bir durum halini almıştır. Buna yönelik Windows tarafından kullanıcıya görsel iyileştirmeler üzerine kapatma olanağını da sunmaktadır. Bu yolu izleyerek daha hızlı bir performans sağlayabilmek için ise Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş yolunu izleyerek tüm adımları geçtikten sonra karşınıza çıkan “Ayarlar” butonuna basın ve burada yer alan “En iyi performans için ayarlar” kutucuğunu tıklayarak aktif hale getirin.

İşlemci Gücünü Hızlandırın

Windows geliştiricileri işlemcinize yönelik hız performansınızı arttırmanız için çeşitli frekansları devreye sokmanızı sağlıyor. Buna yönelik daha önceden tanımlanmış 3 farklı ayar üzerinden bunu gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunlar, Dengeli, Yüksek Performans ve Güç Tasarrufu olarak bilinen ayar segmentleri olmaktadır. Bu menüye ulaşabilmek için Denetim Masası > Güç Seçenekleri bölümüne girerek kendi özel ayar segmentinizi de oluşturabilirsiniz.

Başlangıç Uygulamalarını Devre Dışı Bırakın

Geldik son önerimize, bu öneri tamamen bilgisayarınızı boş yere kasan gereksiz uygulamalardan oluşmaktadır. Arka planda çıtını çıkarmadan çalışan ve çoğu zaman bilgisayarın hantal bir hale dönüşmesini sağlayan bu uygulamalar olumsuz yönden etkili bir durum sergiliyor. Bilgisayarınızın daha hızlı çalışabilmesi adına CTRL + Alt + Delete tuşuna basarak karşımıza çıkacak olan “Görev Yöneticisi” ekranında bulunan “Başlangıç” sekmesindeki işinize yaramayan tüm uygulamaları devre dışı bırakınız.

Bir önceki yazımız olan Masaüstü Bilgisayar Mı Yoksa Dizüstü Bilgisayar Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*