WordPress mi? Blogger mı?

2010 yılından sonra gelişen blog yazılımları ile beraber insanların bilgiye daha hızlı daha kolay ulaşabilmesi ile dönemin kralları olan forumlar bir bir öldü. Çok köklü ve eski olan forumlar ise eski günlerden pek benzer günler gösteremese de artık bir elin sayısı kadar forum sitesi kaldı diyebiliriz. Forumlar son dönemlerini yaşarken devreye giren blog sistemleri bugün internetin çok büyük bir oranlık kısmını oluşturuyor. Bu yoğunluk arasında şüphesiz en yoğun kullanılan iki blog yazılımı ise WordPress ve Blogger. Bu iki sistemin kendilerine göre avantajları ve dezavantajları var. Bu durum haliyle site kuracak kişilerin hangi yazılımı kurmam gerektiğini sorusunu ortaya çıkarıyor. Biz de bu yazımızda iki sistemin artılarını ve eksilerini inceleyerek konu hakkında daha detaylı fikir sahibi olmanız hususunda yardımcı olacağız.

WORDPRESS ARTILARI VE EKSİLERİ

WordPress 2005 yılından beri devasa bir geliştirici kadrosu ile Dünya’nın dört bir yanında en çok kullanılan blog sistemidir. Açık kaynaklı ve ücretsiz olmasının yanı sıra eklenti – tema geliştirme yapısının uygunluğu nedeni ile çok sık tercih edilmektedir. Blog yazılımı olmasına rağmen alışveriş sitesinden, film izleme sitesine, oyun oynama sitesinden, bilgi – haber sitesine kadar çok geniş bir yelpazeye uydurulan bu sistem seo yapısı nedeni ile de oldukça tercih edilmektedir.

WordPress’in en önemli avantajlarını sayarsak karşılaştığınız bir problem karşısında bu problemi çözebilecek çok sayıda kişinin olması ve çok yüksek ihtimalle sizden önce bu sorunu yaşayan birilerinin olması, neredeyse aklınıza gelebilecek her alanda bir eklentinin olması ve tema seçeneğinin bulunmasıdır. Dezavantajlarına bakacak olursak, eskiye göre artık ücretsiz kaliteli tema bulmak oldukça zorlaştı. Alacağınız temalar size belirli oranda maddi külfet yaratacaktır. Bir diğer problem ise sitenize ziyaretçiler çok sık gelmeye başlayınca sunucu masraflarının artmasıdır.

BLOGGER ARTILARI VE EKSİLERİ

Blogger ilk başta özel bir yazılımcı kadrosu tarafından ortaya çıkarılsa da 2005 yılında Google tarafından alınarak çok güvenli bir desteği arkasına almış oldu. Zaten bu satış hamlesi ile kullanımı iyice artan blogger bugün birçok alanda hem avantajı hem de eksisi bulunmaktadır. Avantajlarına bakacak olursak themeforest gibi siteler haricinde satılan tüm kaliteli temaların ücretsiz versiyonunun da yayınlanıyor olması. Böylece sayfanın en altında yapımcının linkini kabul ederseniz temanın ücretli versiyonunu birebir kullanıyorsunuz. Bir diğer avantajı ise eklenti konusunda son 2 yıldır oldukça verimli bir kitlenin oluşması. Böylece eklenti desteği wordpress kadar geniş olmasa da sitenizi yayına alabiliyorsunuz en azından. En önemli avantajı ise veritabanı ve sunucu derdinin olmaması. Sitenize istediğiniz kadar yazı girin, ziyaretçi çekin. Saldırı yesin bana mısın demez. Siteniz google sunucularında bulunduğu için oldukça şanslısınız demektir.

Dezavantajlarına gelecek olursak ilk olarak benim en çok gözüme çarpan arama motoru dostu link yapısıdır. Herkesins sabit bir yapı kullandığı bu sistemde sayfalama kısmında linkler hiç google dostu değil ne yazık ki. Bir ikincisi yazı eklerken yazınızın içeriğini görselleştirecek bazı tablolar, uyarı pencereler vs bunları kod kısmından yapıyorsunuz. WordPress’te ise tek bir butona tıklayarak bu tür işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kısacası her iki sistemin avantajları ve dezavantajları bunlar…

Peki siz site kurarken hangisini seçiyorsunuz?

Bir önceki yazımız olan Yerli Whatsapp: PTTMessenger başlıklı makalemizde pttmessenger güvenli mi, pttmessenger indir ve pttmessenger nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*